Baza Wiedzy / Dla profesjonalisty / Bezpieczne bramy garażowe

Nie istnieją bramy bezpieczne w stu procentach. Co najwyżej lepiej lub gorzej chronią przed włamaniem, czy też stwarzają mniejsze lub większe zagrożenie dla użytkowników podczas eksploatacji.

Obecnie największą popularnością cieszą się segmentowe i uchylne. Rzadziej stosuje się rolowane i rozwierane.

  1. Bramy segmentowe

Najlepiej izolują termicznie i akustycznie. Skrzydło składa się z segmentów (z ocynkowanych blach stalowych) wypełnionych pianką poliuretanową. Najczęściej mają grubość 40, 42, lub 45 mm, ale wykonywane są również wersje do budynków pasywnych o grubości 60 lub 80 mm. Bramy te otwierają się pionowo do góry i zatrzymują poziomo pod sufitem.

Bezpieczeństwo użytkowania

Skrzydła poruszają się lekko dzięki sprężynom skrętnym albo naciągowym. Odpowiednie zabezpieczenie powoduje, że w razie pęknięcia sprężyny skrętnej skrzydło nie opadnie, ale zatrzyma się. W przypadku zestawu sprężyn naciągowych pęknięcie jednej z nich również nie grozi opadnięciem płaszcza, gdyż podtrzymują go pozostałe. Ochronie dłoni służą osłony rolek prowadzących, montowane w niektórych bramach. Przed przycięciem palców użytkownika podczas ruchu bramy zabezpiecza wyprofilowanie krawędzi segmentów.

Ochrona przeciwwłamaniowa

W ręcznych bramach segmentowych zamknięciem jest metalowy rygiel kotwiący się od wewnątrz w bliższej prowadnicy pionowej lub zamek z klamką obsługiwany z obu stron. Dla wzmocnienia ochrony przed włamaniem można zainstalować drugi zamek lub dwustronne ryglowanie. Bramy wyposażone w napęd elektryczny zwykle nie mają zamka. Jego rolę spełnia samoblokująca funkcja napędu, która uniemożliwia ręczne podniesienie płaszcza.

Bramy można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia poprawiające ochronę przed podważeniem, np. zamek patentowy, rolki dolne z dłuższym trzpieniem czy stopki łączące prowadnice pionowe z posadzką. Można też wzmocnić zamontowanie prowadnic w murze.

  1. Bramy uchylne

Mają jednoczęściowy płat z profili stalowych pokryty najczęściej blachą trapezową. Umieszczone w górnej części rolki umożliwiają poruszanie się w prowadnicach poziomych pod sufitem.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ruch wspomagają sprężyny naciągowe po bokach bramy. W przypadku pęknięcia jednej z nich, pozostałe nadal zabezpieczają bramę. Dla ochrony przed zakleszczeniem palców sprężyny osłonięte są plastikowymi tulejami. Wszystkie ruchome elementy bramy powinny mieć zaoblone krawędzie lub osłony zabezpieczające przed skaleczeniem i przytrzaśnięciem dłoni.

Ochrona przeciwwłamaniowa

Bramy uchylne wyposażone są w zamek z podwójnym ryglowaniem do bocznych ościeżnic. Jako opcję stosuje się ryglowanie trzypunktowe. Dodatkowo zainstalować można na progu bramy niezależny zamek lub zasuwę. W wersji automatycznej zamek z układem ryglującym jest sprzężony z napędem. W celu jeszcze lepszego zabezpieczenia przed włamywaczami można go wyposażyć we wkładkę antywłamaniową i osłonić od zewnątrz płaszcza grubą blachą stalową. Dobrą ochronę daje poszycie skrzydła z blachy o grubości co najmniej 1 mm. Ze względu na stalową ramową konstrukcję, skrzydło bramy uchylnej trudniej jest wyważyć niż segmentowej.

  1. Bramy rolowane

Zbudowane są z płaszcza z ocieplonych pianką profili aluminiowych o grubości 20 – 25 mm. Standardowo wyposażone są w silniki elektryczne. Mogą być obsługiwane przyciskiem umieszczonym w pobliżu niej lub pilotem sterowanym drogą radiową.

Bezpieczeństwo użytkowania

Opadnięciu płaszcza bramy zapobiega hamulec inercyjny. W niektórych modelach można spotkać podwójne sprężyny naciągowe z linkami stalowymi. W razie pęknięcia sprężyny osłona uniemożliwia jej wypadnięcie. Jeśli brama wyposażona jest w silnik obsługiwany pilotem, konieczne jest zabezpieczenie przed przygnieceniem podczas zamykania. Mogą to być: wyłącznik przeciążeniowy w silniku, zabezpieczenie krawędzi dolną uszczelką lub fotokomórki.

Ochrona przeciwwłamaniowa

Wieszaki blokujące nie pozwalają na ręczne podniesienie płaszcza bramy rolowanej od zewnątrz. Jednak dla włamywacza nie stanowi wielkiego problemu jego wyważenie.

  1. Bramy rozwierane

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykany rodzaj bram, szczególnie popularny w wolnostojących garażach. Zazwyczaj wykonane są z drewna, aluminium lub stali.

Bezpieczeństwo użytkowania

W przypadku bram rozwieranych, ze względu na prostotę ich budowy, ciężko mówić o bezpieczeństwie użytkowania. Warto, aby takie bramy posiadały blokadę, która zabezpieczy przed zatrzaśnięciem się otwartych skrzydeł w razie silnie wiejącego wiatru.

Ochrona przeciwwłamaniowa

Zastosowanie tradycyjnej bramy rozwieranej może stanowić najskuteczniejszą ochronę garażu przed włamaniem. Można je wyposażyć we wzmocnione skrzydła, solidne zamki patentowe i rygle. Jednak bywa to trudne w przypadku bram większych.

A co, jeśli brama wyposażona jest w napęd?

Takie rozwiązanie w bramie segmentowej lub uchylnej zwiększa komfort obsługi i wcale nie musi oznaczać pogorszenia jej bezpieczeństwa. Przeciwnie, uruchamianie bramy na odległość jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż ręczne. Automatyka z odpowiednimi zabezpieczeniami obniża ryzyko przytrzaśnięcia, przyciśnięcia czy zaczepienia obsługującego ją człowieka. Standardowym zabezpieczeniem takich napędów jest funkcja wykrywania przeszkód. Jeśli opuszczająca się brama napotka zbyt duży opór, automatycznie zatrzymuje się, a następnie podnosi, nie powodując żadnych szkód.

Dla poprawy bezpieczeństwa wykorzystywane są fotokomórki instalowane w ościeżu. Kiedy wiązka światła pomiędzy nimi zostanie przerwana zamykane skrzydło zatrzymuje się i cofa. Rozwiązanie to szczególnie przydatne jest w bramach uchylnych, które wychylają się przed garaż i mogą uderzyć skrzydłem w zaparkowany zbyt blisko samochód.

Napędy stosowane w tych bramach są samoblokujące, dlatego nie można otworzyć ich ręcznie czy podważyć zamkniętego płaszcza bez rozblokowania siłownika nawet przy braku zasilania. Niektórzy producenci w bramach automatycznych stosują ryglowanie aktywne, czyli współpracujący z napędem zamek z ryglami.

Dla zabezpieczenia przed nieuprawnionym użyciem, bramy automatyczne sterowane są najczęściej za pomocą pilota radiowego z kodem dynamicznie zmiennym.

Powiązane wpisy

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka domu czy mieszkania, ale również skuteczna ochrona przeciwwłamaniowa. Aby spełnić swoje zadanie, drzwi muszą mieć odpowiednią budowę skrzydła, okuć i ościeżnicy.

Wentylacja poprzez stolarkę

Wentylacja poprzez stolarkę

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób.

Wkładki bębenkowe

Wkładki bębenkowe

Zamki z certyfikatem podwyższonej odporności na włamanie są wyposażone w odpowiednie wkładki bębenkowe. Zależnie od konstrukcji mogą mieć one nawet 6 klasę bezpieczeństwa.