Baza Wiedzy / Ochrona przeciwpożarowa / Jaką gaśnicę powinno się mieć w domu?

W trosce o ochronę przed pożarem dobrze jest wyposażyć dom w gaśnice. Jest ich kilka rodzajów, jednak nie wszystkie będą przydatne w domu jednorodzinnym. Tutaj sprawdzają się gaśnice mgłowe, pianowe i proszkowe.

Gaśnice mgłowe powodują stosunkowo mało zniszczeń, a ich działanie można przerwać w dowolnym momencie. Są więc szczególnie przydatne podczas gaszenia delikatnych i cennych przedmiotów (np. dokumenty, książki, meble, obrazy, telewizory, komputery), a także ludzi. Używa się ich również do gaszenia oleju i tłuszczy jadalnych.

Gaśnice proszkowe również umożliwiają przerwanie działania w każdej chwili. Stosuje się je do gaszenia m.in. cieczy palnych, benzyny, smoły, tłuszczu, oleju, także gazu ziemnego i propanu-butanu. Ocenia się, że tego rodzaju gaśnice mają największą skuteczność w przypadku pożarów w domach jednorodzinnych.

Gaśnice pianowe po uruchomieniu wyładowują się całkowicie i nie można przerwać ich działania. Nadają się do gaszenia np. drewna, papieru, węgla, słomy, tworzyw sztucznych. Także tłuszczów jadalnych i urządzeń elektrycznych.

Na każdej gaśnicy znajduje się symbol rodzaju pożaru, który jest w stanie ugasić. I tak:

  • Typ A – pożary wywołane przez ciała stałe, które podczas palenia się ulegają rozżarzeniu: papier, drewno, guma itp.;

  • Typ B – pożary wywołane przez ciała stałe i ciecze, które podczas palenia się ulegają stopieniu: benzyna, smoła itp.;

  • Typ C – pożary wywołane przez gazy palne: propan-butan, metan itp.;

  • Typ D – pożary wywołane przez metale palne: magnez, sód itp.;

  • Typ E – pożary wywołane przez urządzenia pod napięciem, pożary w okolicy urządzeń elektrycznych;

  • Typ F – pożary łatwopalnych środków do gotowania: oleje, tłuszcze zwierzęce itp.

W domach jednorodzinnych dobrze jest umieścić kilka gaśnic, np. dużą w holu, a mniejszą – w kuchni. Warto też zdecydować, czy nie mieć trzeciej gaśnicy w garażu. Jeśli dom jest piętrowy lub z użytkowym poddaszem, gaśnice powinny znajdować się na każdej kondygnacji. Istotne jest przy tym, aby nie były umieszczone w pobliżu potencjalnego miejsca powstania pożaru – tak, by w przypadku powstania pożaru nie okazało się, że dostęp do nich jest odcięty przez ogień.

Powiązane wpisy

Bezpieczna ucieczka

Bezpieczna ucieczka

Gdy w budynku pełnym ludzi coś się wydarzy, wybuch paniki jest pewny. Wówczas niezbędne jest umożliwienie szybkiej i bezpiecznej ewakuacji. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach antypanicznych.

Mieszkańcy domów nie muszą chronić się przed pożarem. #PrawdaCzyFałsz?

Mieszkańcy domów nie muszą chronić się przed pożarem. #PrawdaCzyFałsz?

Choć pożary to wciąż jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń czyhających na nas w domu, świadomość mieszkańców na ich temat jest zatrważająco niska.

Szyby odporne na ogień

Szyby odporne na ogień

W obiektach, w których istnieje ryzyko powstania pożaru architekt projektuje strefy przeciwpożarowe. Jednym z materiałów spełniających wymagania ochrony przeciwpożarowej budynków jest m.in. szkło.