Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Do otwarcia okna wystarczy śrubokręt. #PrawdaCzyFałsz?

W przypadku typowych okuć wtargnięcie do wnętrza budynku przy zastosowaniu śrubokręta trwa krótką chwilę i nie alarmuje sąsiadów ze względu na małą hałaśliwość zabiegu. Jak łatwo dostać się do budynku w ten sposób świetnie obrazuje eksperyment wykonany przez eksperta programu Dom Bezpieczny podczas konferencji inauguracyjnej.

Żeby włamywaczowi utrudnić życie, stosuje się ryglujące trzpienie grzybkowe, prowadzone w odpowiednio ukształtowanych zaczepach. Wyważenie takiego grzybka jest bardzo trudne, często łatwiejsze jest uszkodzenie samej ramy okiennej.

Stosuje się też zespolone rolki ryglujące, rozmieszczone po dwóch stronach symetrycznego zaczepu. Dzięki temu próba wypchnięcia jednej rolki z gniazda zaczepu powoduje jednocześnie wciśnięcie drugiej rolki w drugie gniazdo, zamieniając pracę włamywacza w trud mitycznego Syzyfa.

Sama klamka powinna być wyposażona w przycisk albo jeszcze lepiej w kluczyk – przy takim rozwiązaniu nie da się poruszyć klamki i otworzyć okna wygiętym drutem przesuniętym przez otwór wywiercony w ramie.

Na zakończenie należałoby wspomnieć, że rozwiązania mechaniczne są coraz częściej wspomagane przez rozwiązania elektryczne, np. kontaktrony. Są to dwie magnetyczne płytki – jedna wmontowana w ramę , a druga w skrzydło okna. Gdy okno jest zamknięte, magnesy przylegają do siebie. Gdy je otworzymy – odsunięte od siebie płytki uruchamiają alarm.

To niestety prawda – do domów większości z nas włamywacz dostanie się w kilka sekund, korzystając nie ze specjalistycznych narzędzi, jak by się mogło wydawać, a ze zwykłego śrubokręta. A zanim podejmie udaną próbę ataku, wcale nie musi się długo uczyć. Dlatego podczas zakupu okien warto pomyśleć o zabezpieczeniach okuć. W przypadku okien już zamontowanych warto natomiast pomyśleć o wymianie okuć na bezpieczniejsze.

Powiązane wpisy

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Zamki z certyfikatem podwyższonej odporności na włamanie, czyli w skrócie zamki antywłamaniowe są wyposażone w odpowiednie wkładki bębenkowe. Zależnie od konstrukcji mogą mieć one nawet 6 klasę bezpieczeństwa. Mechanizm wkładki uruchamia się przy pomocy klucza lub pokrętła. Do drzwi wejściowych stosuje się wkładki dwustronne: otwierane tylko kluczem lub otwierane od zewnątrz kluczem, zaś od wewnątrz … Czytaj dalej Bezpieczne zamki z certyfikatem

Masz drzwi z atestem, ubezpieczyciel da ci zniżkę. #PrawdaCzyFałsz?

Masz drzwi z atestem, ubezpieczyciel da ci zniżkę. #PrawdaCzyFałsz?

Firmy ubezpieczeniowe podkreślają, że drzwi powinny być przeciwwłamaniowe z atestem. Czy gwarantuje to zniżkę?

DAKO: bezpieczne wejście w najlepszym stylu

DAKO: bezpieczne wejście w najlepszym stylu

Drzwi wejściowe to jeden z istotniejszych elementów stolarki otworowej, którą uwzględniamy w budowie – stanowią punkt otwarcia na świat i są swoistą wizytówką domu i jego mieszkańców. Ich wybór to więc na ogół decyzja, na podjęcie której poświęcamy sporo czasu, energii i pieniędzy. Jakie kwestie dotyczące drzwi powinniśmy uwzględnić dokonując wyboru?