Baza Wiedzy / Dla profesjonalisty / Rolety NAPRAWDĘ przeciwwłamaniowe

Standardowe rolety aluminiowe reklamowane są często jako „antywłamaniowe”, choć nie mają stosownych certyfikatów. Mogą tylko nieznacznie wydłużyć czas dostania się złodzieja do domu.

Jak wskazują policyjne statystyki, do domów jednorodzinnych włamywacze wchodzą najczęściej przez słabo zabezpieczone okna. Każdy dodatkowy element, na przykład zamknięta roleta, jest przeszkodą do pokonania, ale spowalniającą złodzieja. Żeby dostać się do okna, musi ją najpierw wyważyć lub podważyć. To trwa dłużej i powoduje hałas, który może zaalarmować sąsiadów czy przechodniów. Włamywacz być może nie będzie chciał podejmować takiego ryzyka…

Konstrukcje rolet

Podstawowe elementy rolet zewnętrznych to:

  • skrzynka z rurą nawojową,
  • zwijany pancerz,
  • prowadnice.

Do ich obsługi służą ręczne zwijarki albo siłowniki rurowe sterowane przyciskiem czy pilotem radiowym. Napęd nie tylko ułatwia korzystanie z osłony, ale też ma swój udział w ochronie przed włamaniem.

Rolety do okien pionowych wykonuje się w systemach: natynkowym, podtynkowym, naokiennym i nadprożowym. Konstrukcje przeciwwłamaniowe wykonywane są w systemach: adaptacyjnym, podtynkowym i naokiennym. We wszystkich można zastosować pancerz z PCW lub aluminium. Osobną grupę stanowią aluminiowe rolety przeznaczone do okien dachowych, o konstrukcji pozwalającej na integrację z oknem.

Standardowa roleta może być wystarczającym zabezpieczeniem okna znajdującego się w fasadzie od strony ruchliwej ulicy, zwłaszcza jeśli dostęp do niego jest trudny. Przy niskim stopniu zagrożenia włamaniem można wybrać rolety bezklasowe, ale z zabezpieczeniami w rodzaju rygla automatycznego, wzmocnienia dolnej listwy czy umieszczenia w niej zamka baskwilowego.

Inaczej należy postąpić, gdy w grę wchodzi balkon lub taras od strony ogrodu. Jeśli włamywacz się tam dostanie, może wykonać swoją „robotę” przez nikogo nie niepokojony. Warto takie okno wyposażyć w elementy utrudniające włamanie, ale także zainstalować wzmocnioną osłonę.

Podwyższone zabezpieczenie daje wyposażenie w napęd i wieszaki blokujące. Rolety automatyczne można zaprogramować, żeby otwierały się i zamykały o różnych porach, symulując obecność domowników. Przydatne są również kontaktrony – czujniki uruchamiające system alarmowy, jeśli któraś zostanie podniesiona przy próbie włamania. Możliwe jest zintegrowanie rolet z systemem alarmowym oraz ich współdziałanie z kontaktronami umieszczonymi w oknach. Na przykład przy próbie otwarcia okna następuje, zaskakujące włamywacza, zamknięcie rolety.

Podwyższona odporność na włamanie

W miejscach szczególnie narażonych na włamanie stosuje się odpowiednio wzmocnione, atestowane rolety. Warunki, jakie muszą spełnić wyroby przeciwwłamaniowe opisane są w normie EN 1627 i określane klasami od RC1 do RC6. Rolety wykonuje się w klasach RC2 i RC3, dotyczących wyrobów mających dać skuteczny opór przypadkowemu i słabo przygotowanemu złodziejowi. Norma określa, że próba włamania jest wykonana przy użyciu siły fizycznej, np. kopania, podnoszenia, wyrywania czy uderzenia barkiem oraz prostych narzędzi: dwóch wkrętaków, szczypiec, klucza do rur, klinów drewnianych lub tworzywowych. Włamywacz próbuje wykorzystać sprzyjające okoliczności, ma słabą znajomość poziomu zabezpieczeń i zainteresowany jest sforsowaniem przeszkody w krótkim czasie, bez zbędnego hałasu i ryzyka.

Rolety w klasie RC2 taki atak wytrzymują przez co najmniej 3 minuty. Wykonuje się je z mocniejszych materiałów niż standardowe. Pancerze składają się z ekstrudowanych profili aluminiowych bez wypełnienia lub wypełnionych pianką wzmocnioną żywicą melaminową. Prowadnice wykonane są z elementów aluminiowych o ściankach grubszych niż w standardowych osłonach, co zapobiega ich odgięciu i wyciągnięciu profili pancerza. Wzmocniona jest także listwa dolna rolety. Specjalny mechanizm zapadkowy chroni przed podniesieniem pancerza od zewnątrz.

Wyższe wymagania muszą spełnić osłony w klasie RC3. Włamywacz może korzystać z łomu stalowego i trzeciego wkrętaka, a minimalny czas oporu wynosi 5 minut. Żeby przetrwać taką próbę, profile pancerzy wykonywane są z ekstrudowanego aluminium lub stali. Wyniki pozytywnie zakończonych testów potwierdza certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

***

Statystyki dowodzą, że jeśli sforsowanie zabezpieczenia trwa dłużej niż 3 minuty, większość włamywaczy rezygnuje z dalszych prób. Dlatego zamontowanie rolety w klasie RC2 jest rozsądną inwestycją.

Powiązane wpisy

Okucia w bezpiecznych oknach i drzwiach tarasowych

Okucia w bezpiecznych oknach i drzwiach tarasowych

W kontekście ochrony przed włamaniem, bezpieczne okna i drzwi tarasowe muszą być wyposażone w odpowiednie okucia obwiedniowe.

Bezpieczne zawiasy

Bezpieczne zawiasy

Drzwi przeciwwłamaniowe składają się z wielu elementów, z których każdy w większym lub mniejszym stopniu decyduje o ich właściwościach obronnych.

Bezpieczne szkło i zespolenia

Bezpieczne szkło i zespolenia

W kontekście bezpieczeństwa w domu jednorodzinnym należy brać pod uwagę nie tylko przeszklenia przeciwwłamaniowe, ale też chroniące w inny sposób.