Aktualności / #ŚwiętaBezpieczne: by odwiedził nas Mikołaj zamiast złodzieja

W okresie świątecznym skupiamy się na bliskich, magicznej atmosferze i odpoczynku. Niestety rzadko zastanawiamy się nad bezpieczeństwem naszego miru domowego, a to właśnie w grudniu statystyki policyjne pną się w górę! Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy Święta Bożego Narodzenia będą bezpieczne.

W grudniu Mikołaj odwiedza dziesiątki tysięcy mieszkań. A ile odwiedza włamywacz?

Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń: grudzień to najaktywniejszy okres działalności włamywaczy. W 2013 roku w grudniu dokonano o 4,5 tys. więcej kradzieży z włamaniem niż w listopadzie, a w 2014 i 2015 r. o 4 tys. więcej. Gdy miesięczna średnia liczba włamań w 2013 roku wynosiła blisko 10 tys., tak w grudniu dokonano 13,5 tys. kradzieży z włamaniem (w 2014 r. 11,3 tys. włamań przy średniej 8,9 tys., a w 2015 r. 10,8 przy średniej 7,9). Jak widać, również złodzieje wybierają się w okresie przedświątecznym na „zakupy”.

Jakie maja metody działania?  W ramach wspólnej akcji #PoznajZłodzieja, zorganizowanej we współpracy ze Służbą Więzienną, przeprowadziliśmy wywiad z Andrzejem, zawodowym włamywaczem odsiadującym wyrok w Zakładzie Karnym w Płońsku. Według jego relacji on i jego koledzy z „branży” najczęściej włamują się przez drzwi lub okna. Potwierdzają to policyjne statystyki. W latach 2013-2015 polscy włamywacze przedostawali się do obiektów drzwiami ponad 17 tys. razy, a przez zamknięte okna ponad 12 tys. razy! Z polskich statystyk możemy się ponadto dowiedzieć, że do kradzieży z włamaniem dochodzi w naszym kraju co 8 minut. W ubiegłym roku odnotowano 80 tys. takich przestępstw.

Czy odpowiedzią na te zagrożenia są przeciwwłamaniowe drzwi i okna? Owszem, ale to tylko część systemu zabezpieczającego nasze domy i mieszkania. Jeśli złodziej będzie miał nielimitowany czas, to być może sforsuje takie zabezpieczenie (np. drzwi o najwyższej klasie odporności na włamanie RC6 muszą dać 20-minutowy opór włamywaczowi używającemu elektronarzędzi dużej mocy). Dlatego tego typu zapory powinny być częścią większego systemu zabezpieczeń, który zawiera również w sobie monitorowanie naszego dobytku oraz ewentualną interwencję.

Bezpieczne święta to świadomość zagrożeń

O bezpieczeństwie domów i mieszkań informujemy cały rok, ale w grudniu tematyka ta przybiera na znaczeniu. Również Policja prowadzi specjalne działania informacyjne w tym okresie. – Policjanci na terenie całej Polski dzięki uprzejmości m. in. telewizji, radia, prasy oraz portali internetowych przypominają co zrobić, aby nasze mieszkanie było bezpieczne podczas urlopu czy wyjazdu do bliskich. Warto przecież pamiętać, że spokojny urlop zagwarantujemy sobie wiedząc, że z domem i pozostawionymi w nim rzeczami wszystko jest w porządku. Wspomniany apel do społeczeństwa w szczególności kierujemy w okresach świątecznych oraz podczas wakacji, wtedy gdy ludzie najczęściej opuszczają swoje domy i mieszkania – mówi asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

Oto porady, które Policja kieruje do społeczeństwa:

  • Gdy wyjeżdżamy, najważniejsze, abyśmy zamknęli nasze mieszkanie, nasz dom. Sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi do domu są pozamykane, również te najmniejsze od piwnicy czy od strychu. W myśl powiedzenia, że okazja czyni złodzieja, należy tych okazji nie stwarzać włamywaczom.
  • Przede wszystkim, najważniejsze, aby klucze do lokalu przekazać zaufanemu sąsiadowi czy znajomym, którzy co jakiś czas „wpadną” nie tylko podlać kwiatki, nakarmić rybki czy chomika, ale narobią trochę „hałasu” – pootwierają okna, włączą światła czy telewizor, a dodatkowo opróżnią skrzynkę pocztową z reklam i korespondencji.
  • Wieczorem warto, aby sąsiad zapalił światło na jakiś czas w naszym mieszkaniu. W ten sposób zasygnalizuje, że ktoś jest w domu, że dom nie jest pusty.
  • Lokal zamieszkany i użytkowany traci w oczach złodzieja na wartości, bo rośnie ryzyko, że zostanie on zauważony. Jest duże prawdopodobieństwo, że włamywacz – o ile nie upatrzył sobie dane mieszkanie zwyczajnie zrezygnuje.

Więcej na ten temat ochrony przed włamaniem piszemy na naszej stronie internetowej www.DomBezpieczny.com