Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Wymienię skrzydło w starych drzwiach i będę mieć drzwi przeciwwłamaniowe. #PrawdaCzyFałsz?

Drzwi wejściowe przeciwwłamaniowe muszą mieć odpowiednią budowę zarówno skrzydła, jak i okuć oraz ościeżnicy. Skrzydło drzwiowe, nawet to o najwyższej klasie odporności na włamanie, samo nie stanowi wystarczającej ochrony. Niezbędna jest wzmacniania ościeżnica.

Ościeżnice są oferowane w kilku wersjach, ale zawsze ze stali:

  • kształtownik, zaginany w kilku miejscach, oddaje budowę tradycyjnej ościeżnicy. Należy pamiętać, że im więcej zagiętych krawędzi, tym mocniejsza ościeżnica. Ościeżnice można umieścić wewnątrz profilu ocieplenia, a także umocować zawiasy od środka kształtownika. Dzięki temu trudniej je wyłamać;
  • kształtownik w postaci prostokątnej rury, z zawiasami mocowanymi od strony zewnętrznej. W tym przypadku jednak wyłamanie zawiasów jest łatwiejsze. Taka ościeżnica ma też inne wady: mocujące ją elementy łatwo jest przeciąć, a nawet w szczelinę między ościeżem i ościeżnicą można wsunąć łom i tak zgiąć kształtownik, że rygle wysuną się z gniazd. Wreszcie ocieplenie takiej konstrukcji jest problematyczne, zatem przepuszcza ona ciepło i nie jest dźwiękoszczelna;
  • spawane ceowniki, które obejmują mur.

Najlepiej, jeśli stalowa ościeżnica jest tak wykonana, aby można było przyspawać do niej stalowe kotwy, które zabetonowuje się w murze. To uniemożliwia podważenie ościeżnicy i wyrwanie jej ze ściany.

W handlu są też dostępne ościeżnice z drewna, oferowane jako odporne na włamanie. Jednak, jeśli chce się je wybrać, to należy sprawdzić, czy są zabezpieczone od wewnątrz blachą stalową.

Nieprawdą jest więc, że demontując stare skrzydło i wymieniając je na nowe, nawet o najwyższej klasie przeciwwłamaniowej, będziemy wystarczająco zabezpieczeni. Powiemy więcej: nie wystarczy również komplet drzwi z ościeżnicą, jeśli całość nie zostanie odpowiednio zamontowana. Żeby móc powiedzieć, że drzwi są naprawdę przeciwwłamaniowe, musi nastąpić współpraca trzech elementów: skrzydła, ościeżnicy i montażu. A o to wcale nie tak łatwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzwi przeciwwłamaniowych? Zapraszamy do artykułu dla profesjonalistów: https://dombezpieczny.com/baza_wiedzy/drzwi-przeciwwlamaniowe/

Powiązane wpisy

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

Jeśli chcemy mieszkać bezpiecznie, nie powinniśmy wietrzyć. #PrawdaCzyFałsz?

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób.

Kluczyk w klamce ułatwi pracę złodziejowi. #PrawdaCzyFałsz?

Okuciem jest również klamka. Czy stanowi ona zatem przeszkodę dla włamywacza?