Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Wymienię skrzydło w starych drzwiach i będę mieć drzwi przeciwwłamaniowe. #PrawdaCzyFałsz?

Drzwi wejściowe przeciwwłamaniowe muszą mieć odpowiednią budowę zarówno skrzydła, jak i okuć oraz ościeżnicy. Skrzydło drzwiowe, nawet to o najwyższej klasie odporności na włamanie, samo nie stanowi wystarczającej ochrony. Niezbędna jest wzmacniania ościeżnica.

Ościeżnice są oferowane w kilku wersjach, ale zawsze ze stali:

  • kształtownik, zaginany w kilku miejscach, oddaje budowę tradycyjnej ościeżnicy. Należy pamiętać, że im więcej zagiętych krawędzi, tym mocniejsza ościeżnica. Ościeżnice można umieścić wewnątrz profilu ocieplenia, a także umocować zawiasy od środka kształtownika. Dzięki temu trudniej je wyłamać;
  • kształtownik w postaci prostokątnej rury, z zawiasami mocowanymi od strony zewnętrznej. W tym przypadku jednak wyłamanie zawiasów jest łatwiejsze. Taka ościeżnica ma też inne wady: mocujące ją elementy łatwo jest przeciąć, a nawet w szczelinę między ościeżem i ościeżnicą można wsunąć łom i tak zgiąć kształtownik, że rygle wysuną się z gniazd. Wreszcie ocieplenie takiej konstrukcji jest problematyczne, zatem przepuszcza ona ciepło i nie jest dźwiękoszczelna;
  • spawane ceowniki, które obejmują mur.

Najlepiej, jeśli stalowa ościeżnica jest tak wykonana, aby można było przyspawać do niej stalowe kotwy, które zabetonowuje się w murze. To uniemożliwia podważenie ościeżnicy i wyrwanie jej ze ściany.

W handlu są też dostępne ościeżnice z drewna, oferowane jako odporne na włamanie. Jednak, jeśli chce się je wybrać, to należy sprawdzić, czy są zabezpieczone od wewnątrz blachą stalową.

Nieprawdą jest więc, że demontując stare skrzydło i wymieniając je na nowe, nawet o najwyższej klasie przeciwwłamaniowej, będziemy wystarczająco zabezpieczeni. Powiemy więcej: nie wystarczy również komplet drzwi z ościeżnicą, jeśli całość nie zostanie odpowiednio zamontowana. Żeby móc powiedzieć, że drzwi są naprawdę przeciwwłamaniowe, musi nastąpić współpraca trzech elementów: skrzydła, ościeżnicy i montażu. A o to wcale nie tak łatwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzwi przeciwwłamaniowych? Zapraszamy do artykułu dla profesjonalistów: https://dombezpieczny.com/baza_wiedzy/drzwi-przeciwwlamaniowe/

Powiązane wpisy

Mapa zagrożeń domu

Zanim stanie się coś złego, warto spojrzeć na najbliższe otoczenie oczami złodzieja. W artykule znajdziecie listę czynników, które mogą wpłynąć na to, jak atrakcyjny będzie dla nich Wasz dom.

Zabezpieczenia okien

Chcemy mieszkać bezpiecznie. Dlatego coraz częściej dbamy, żeby okna czy drzwi stanowiły odpowiednie zabezpieczenie.

Przesuwne okno kuchenne – wygoda i szczelność z okuciem Roto

Dobrze dobrane okno do kuchni zwiększa jej funkcjonalność: doświetla i pozwala szybko usunąć zapachy. Z myślą o tych aspektach, Roto stworzyło inteligentne okucie Roto Patio Inowa do okien kuchennych o wysokiej szczelności. System pozwala na szybkie przesunięcie skrzydła i wygodne wietrzenie. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zlew lub blat znajdują się bezpośrednio przy oknie.