Aktualności / #PoznajSąsiada: przed nami Europejski Dzień Sąsiada!

Przeciwwłamaniowe okna i drzwi, monitoring, grupy ochroniarskie – te rozwiązania mają wpływ na bezpieczeństwo naszych domów, ale bez jednego ważnego elementu mogą okazać się mniej skuteczne. O czym mowa? O dobrych relacjach sąsiedzkich! Żmudne analizy, rozmowy z funkcjonariuszami policji oraz porównanie wyników badań doprowadziły nas do tak przełomowego wniosku. To w końcu sąsiad ostrzeże przed niebezpieczeństwem, pomoże podczas naszej nieobecności i zainterweniuje w przypadku próby włamania do naszego mieszkania. Dlatego w ramach akcji #PoznajSąsiada namawiamy: poznawajmy naszych sąsiadów! Dobrą okazją do tego będzie Europejski Dzień Sąsiada, który obchodzimy 29 maja.  

Czujny sąsiad to skarb

Media często informują o udaremnionych przez policję próbach włamania do mieszkań, co było możliwe dzięki błyskawicznej reakcji sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany. To namacalne dowody na to, że dobre relacje sąsiedzkie mają realny wpływ na bezpieczeństwo domów i domowników. Zintegrowana społeczność lokalna może szybko wykryć intruza, zwrócić uwagę na podejrzane zachowania i zaopiekować się mieszkaniem, którego właściciele wyjechali na wakacje.

Z badań CBOS wynika, że Polacy w większości ufają swoim sąsiadom (75 proc. pytanych), choć w dużej mierze jest to zaufanie warunkowe – 15 proc. respondentów zdecydowanie ma zaufanie do sąsiadów, a aż 60 proc. raczej je ma. Poziom zaufania jest przez lata na stale wysokim poziomie – już w 2002 roku zaufanie względem sąsiadów deklarowało 72 proc. Polaków. Sąsiedzi cieszą się w badaniu większym zaufaniem, niż proboszczowie w parafiach i osoby pracujące społecznie[1]. Choć badanie zaufania napawa optymizmem, to okazuje się, że aż połowa z nas widziałaby przeszkodę w pozostawieniu sąsiadom kluczy do mieszkania podczas nieobecności. Z czego może wynikać tak ograniczone zaufanie? – Domeną naszych czasów jest pewnego rodzaju izolacja i zamykanie się w świecie wirtualnym. Gdy wracamy do domu często włączamy komputer i logujemy się na Facebooku. Własnych sąsiadów znamy głównie z widzenia, a tak naprawdę niewiele o sobie wiemy – tłumaczy ppor. Magdalena Pusz, psycholog penitencjarny.

Czy zostawiłbyś sąsiadom klucze do swojego domu?

Według raportów w Warszawie blisko 80 proc. mieszkańców jest zadowolonych z sąsiedztwa w swoim miejscu zamieszkania. Tyle samo osób zna swoich sąsiadów, a 60 proc, utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie. Ponad połowa mieszkańców stolicy ufa im na tyle, aby przekazać im klucze do mieszkania na czas wyjazdu[2]. Potwierdza to inne badanie, według którego 52 proc. Polaków dałoby sąsiadowi klucze do mieszkania i poprosiło o opiekę nad domem podczas swojej nieobecności. Co jednak ciekawe, według tego samego raportu więcej, bo 54 proc. Polaków oddałoby swojemu sąsiadowi dziecko pod opiekę[3].

Skoro ufamy naszym sąsiadom, to dlaczego nie zacieśniać z nimi więzi? Gdy wyjeżdżamy na wakacje, czy na święta informujmy mieszkających obok nas ludzi, by zwrócili szczególną uwagę na nasze mieszkanie lub dom. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja lub grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może być również pomocny w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając.

Czas na zmiany!

Powyższe dane pokazują, że nadal połowa Polaków nie wykorzystuje relacji sąsiedzkich do wzajemnej pomocy i ostrzegania siebie przed potencjalnymi zagrożeniami. Na szczęście są inicjatywy, które za cel obrały sobie integrację społeczności lokalnych. Znamienitym przykładem takich działań jest działające w Warszawie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL, które organizuje szereg działań wzmacniających relacje sąsiedzkie. Jak się okazuje, mogą one pozytywnie wpływać nie tylko na integrację. – To co robimy tutaj na Paca, buduje bezpieczeństwo poprzez więzi i poprzez relacje. Poczucie bezpieczeństwa rośnie właśnie poprzez nawiązywanie relacji i znajomości. To się odbywa w takich małych gestach, choćby powiedzenia sobie dzień dobry – mówi Aleksandra Antoniuk, animatorka, Q-Ruch Sąsiedzki.

Potwierdzają to mieszkańcy, który korzystają z gościnności Centrum Społecznego Paca 40. Pani Bożena Chylak z Klubu Seniora Gwiazdeczka regularnie spotyka się z koleżankami właśnie w tym miejscu. – Odkryłam, że sąsiadki z Grochowa nie mają miejsca, gdzie mogłyby przyjść, posiedzieć, porozmawiać, coś wspólnie zrobić – tłumaczy swoją obecność na Paca 40 i podkreśla, że dzięki inicjatywom sąsiedzkim zwiększa się poczucie bezpieczeństwa. – Tu na Grochowie znam większość pobliskich mieszkańców. Nawet tych nowych zna się przynajmniej w widzenia. Centrum Paca pomogło, bo tych młodych ludzi tutaj poznaliśmy, bo oni się tutaj spotykają. Ja teraz idąc ulicą nie uciekam przed nimi, mówimy sobie dzień dobry bo już się znamy, więc czuję się tutaj dużo bezpieczniej – dodaje.

Szybkie dostrzeżenie zagrożeń

Dobre relacje sąsiedzkie nie tylko wzmacniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ale pomagają też w pracy lokalnym stróżom prawa. Jak wskazuje sierż. Tomasz Zatorski, dzielnicowy Rewiru III Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII, przepływ informacji w zintegrowanej społeczności lokalnej jest znacznie szybszy. – Łatwiej jest pracować policjantom w miejscach, gdzie ludzie się znają, gdzie ludzie są w stanie powiedzieć dużo informacji o swoich najbliższych współmieszkańcach – mówi. Ponadto dzięki dobrym relacjom sąsiedzkim mieszkańcy łatwiej przekazują sobie informacje na temat niepokojących zjawisk w otoczeniu, co ułatwia przeciwdziałanie nim.

Skutecznym sposobem informowania policji o takich zdarzeniach jest zgłaszanie ich poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pozwala ona szybki oraz anonimowo poinformować policję o różnych niebezpiecznych zjawiskach. – Zgłoszenia dotyczą między innymi bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gromadzenia się małoletnich zagrożonych demoralizacją, czy też przestępstw o charakterze kryminogennym – wymienia kom. Marzena Mikołajczyk, ekspert Wydziału Prewencji KSP.

Wykorzystajmy ten potencjał

Powyższe dane pokazują, że nadal połowa Polaków nie wykorzystuje relacji sąsiedzkich do wzajemnej pomocy i ostrzegania siebie przed potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego Program Dom Bezpieczny we współpracy z Komendą Stołeczną Policji, Służbą Więzienną i Centrum Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL uruchomili akcję społeczną #PoznajSąsiada. Jej głównym celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i podkreślania istotnej roli sąsiada. Razem zachęcamy do zacieśniania relacji pomiędzy mieszkańcami. Pokazujemy też dobre praktyki wprowadzane przez różne organizacje, działające na rzecz integracji społeczności lokalnych.

Przed nami szereg działań, które pokażą społeczeństwu, że standardowe „dzień dobry” wypowiadane na co dzień można w prosty sposób zmienić w bliższą relację, dzięki której bez obaw będziemy mogli wyjechać na upragnione wakacje lub na święta. Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! Czujny sąsiad to przecież wróg każdego włamywacza. #PoznajSąsiada – to nie boli!

W przyszłym tygodniu będzie dodatkowy powód, by głośno mówić o relacjach sąsiedzkich – 29 maja obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ SĄSIADA! Z tej okazji w całej Polsce organizowane są w tym okresie imprezy integracyjne dla mieszkańców. W dniu 9 czerwca na stołecznym Skwerze Seniora odbędzie się finał Warszawskiego Dnia Sąsiada. Dom Bezpieczny będzie na nim obecny!

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo:

Dalszych informacji udzieli:

Paweł Gregorczyk, Dom Bezpieczny, PR & Social Media Manager

e-mail: pawel.gregorczyk@dombezpieczny.com

tel.: 503 459 067

Zachęcamy media do bezpośredniego kontaktu z Programem Dom Bezpieczny w celu otrzymywania materiałów prasowych oraz dodatkowych informacji na temat planowanej konferencji.

Do Państwa dyspozycji stale są również nasi eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego, którzy odpowiedzą Państwu na pytania z szeroko rozumianej tematyki bezpieczeństwa.

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz strony internetowej, gdzie przeprowadzamy szereg działań pod szyldem akcji #PoznajSąsiada.


[1] źródło: CBOS „Zaufanie społeczne”, luty 2016

[2] źródło: Kapitały ludzki i społeczny – Warszawa 2030, sierpień 2016)

[3] źródło: Badanie relacji sąsiedzkich, Raport portalu Morizon.pl, maj 2017