W czasie Świąt Bożego Narodzenia w mieszkaniach i domach pojawiają się choinki, ozdoby i dodatkowe źródła otwartego ognia w postaci świec i lampionów. Warto wówczas szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym!
Niepokojące statystyki Straży Pożarnej
Jak informuje Komenda Główna Straży Pożarnej w sezonie grzewczym 2016/2017 w Polsce doszło do blisko 22 tys. pożarów, w których śmierć poniosło 298 osób, a rannych zostało ponad 2 tys. Również w tym roku dane są bardzo niepokojące. Od początku października do 4 grudnia odnotowano 5169 pożarów, w których śmierć poniosło 97 osób, a 726 zostało rannych.
Niepodlewana choinka może się palić szybciej niż gazeta! Dlatego w przypadku wyboru żywego drzewka stosujmy kilka prostych zasad, by iglak nie stanowił zagrożenia pożarowego w naszym domu:
- Po zakupie żywej choinki odetnij końcówkę pnia i dopiero włóż iglaka do wody
- Postaw choinkę z dala od kaloryfera, kominka i innych źródeł ciepła
- Codziennie podlewaj choinkę, by dłużej zachowała świeżość
- Używaj tylko lampek choinkowych z europejskimi certyfikatami bezpieczeństwa
- Zawsze wyłączaj światełka choinkowe, gdy wychodzisz z domu lub idziesz spać
Nie pozostawiajmy również bez nadzoru rozgrzanych urządzeń kuchennych, unikajmy przeciążania instalacji elektrycznej, uważajmy przy zapalaniu świec i stawiajmy je z dala od zasłon lub firan. Warto również przypomnieć o tym, że w przypadku zapalenia się oleju spożywczego należy wyłączyć kuchenkę i stłumić dopływ powietrza poprzez nakrycie naczynia. Nigdy nie gaśmy rozgrzanego oleju wodą. Najlepiej użyć gaśnicy typu F. Dlatego też jesienią Dom Bezpieczny przeprowadził akcję edukacyjną „Gaśnica w każdej kuchni”, by uświadomić społeczeństwu, że ten niewielki i niedrogi przedmiot może uratować życie i zdrowie nasze i naszej rodziny.
Czad – cichy zabójca
Przed świętami warto również zwrócić uwagę na drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych. Nie chodzi tu wcale o ułatwienie pracy Mikołajowi, który jak wiemy wchodzi do naszych domów przez komin, ale przede wszystkim o zabezpieczenie się przed niebezpiecznym czadem.
W ubiegłym okresie grzewczym od października 2016 r. do marca 2017 roku doszło do 4,5 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w związku z którymi śmierć poniosło 61 osób a rannych zostało 2,8 tys. Zaprośmy zatem kominiarza – nie dość, że przyniesie szczęście i kalendarz na 2018 rok, to zapewni Waszej rodzinie bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup prostego czujnika czadu, który można kupić już za 100 zł. Czy 100 zł to dużo za spokojny sen, a w skrajnych przypadkach – życie?
Więcej na ten temat ochrony przeciwpożarowa piszemy na naszej stronie internetowej www.DomBezpieczny.com