W dniach 21-24 marca 2018 r. w Centrum Targowym w Norymberdze odbyły się najbardziej prestiżowe targi okien, drzwi i fasad. Można było dostrzec dwa główne tematy na stoiskach tegorocznych wystawców – bezpieczeństwo oraz smart home. Trend ten był również obecny wśród partnerów programu Dom Bezpieczny, którzy wystawili się w tegorocznej edycji imprezy w Norymberdze.
Domy inteligentne, ale czy bezpieczne?
Większość wiodących firm z branży stolarki otworowej stawia na rozwiązania związane z ideą Domu Inteligentnego. Smartfon kontrolujący wiele funkcji domu, takie jak sterowanie drzwiami, oknami, osłonami, czy bramą wjazdową był wiodącym tematem na wielu stoiskach podczas targów w Norymberdze. Tego typu produkty prezentowali wszyscy nasi koalicjanci obecni na Fensterbau: ALUPLAST, DAKO, G-U, MACO, OKNOPLAST, ROTO oraz WINKHAUS.
Znakomitym przykładem szerszego spojrzenia na ideę Smart Home było stoisko instytutu ift Rosenheim. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Niemcy pokazali, jak nowoczesne technologie i cyfryzacja mogą pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów użytkowania domów. Jak podkreśla instytut, technika napędowa, czujniki i automatyka mogą zwiększać bezpieczeństwo, komfort i efektywność energetyczną.
Jak wynika ze statystyk przygotowanych dla ift Rosenheim, wśród głównych powodów decydowania się na Smart Home jest komfort i bezpieczeństwo. Wśród głównych obaw respondenci wymieniają z kolei zagrożenia dotyczące utraty prywatności oraz narażenie na ataki hakerskie. Rzeczywiście Dom Inteligentny stawia przed nami nowe wyzwania dotyczące zabezpieczania mienia. Co się dzieje z naszymi danymi zamieszczonymi w „chmurze”? Czy można manipulować systemami? Przykłady z branży motoryzacyjnej pokazują, że zagrożenie jest realne – nowocześni włamywacze potrafią już łamać zabezpieczenia w samochodowych systemach bezkluczykowych.
Choć elementy przeciwwłamaniowe mogą być dodatkowo wyposażone w elektroniczne środki dostępu, nie ma do tej pory żadnych wymogów dotyczących zabezpieczania ich przed próbami włamania, takimi jak mechaniczna ingerencja, czy próby dekodowania. Dlatego ift Rosenheim wspólnie z austriacką organizacją HFA oraz szwajcarską SIA tworzą nową dyrektywę dla krajów niemieckojęzycznych. Wytyczne mają opierać się na istniejących normach i zapewnić obiektywną ocenę w ramach istniejących klas odporności na włamanie (RC 1-6). Opracowanie to będzie pewnie punktem odniesienia dla norm w innych krajach.
Okno przeciwwłamaniowe nawet po uchyleniu
Wśród targowych nowości na uwagę zasługują interesujące rozwiązania w okuciach okiennych, które pozwalają na zachowanie właściwości przeciwwłamaniowych nawet w pozycji uchylonej okna. Rozwiązanie takie zaprezentowała m.in. firma ROTO (koalicjant Programu Dom Bezpieczny), która w swoim nowym systemie rozwierno-uchylnym okuć „Roto NX” gwarantuje lepsze zabezpieczenie antywyważeniowe. Okno TiltSafe z tym rozwiązaniem zapewnia klasę RC2 nawet w pozycji uchylnej. Udało się to osiągnąć dzięki trzem stalowym zaczepom antywyważeniowym, połączonym z antywyważeniową rolką ryglującą i klamką zamykaną na kluczyk. Okna z tym rozwiązaniem mogą również działać w systemie domu inteligentnego, a wielkość uchyłu zarówno w wersji manualnej, jak i elektrycznej wynosi 65 mm.
Podobną koncepcję prezentowała podczas norymberskich targów firma Maco. Uczestnik programu Dom Bezpieczny ma w swoim portfolio okucie Multi Secuair, które w lutym otrzymało wyróżnienie w konkursie IRBS. Zastosowane w nim rozwiązania pozwalają na zachowanie klasy bezpieczeństwa RC2 przy oknie uchylonym do 1 cm, co powinno stanowić wystarczający dystans do efektywnego przewietrzenia pomieszczenia podczas nieobecności mieszkańców. Ponadto system ten gwarantuje szczelność okna u dołu, więc przy zacinającym deszczu nie powinniśmy się spodziewać w pomieszczeniu wielkiej kałuży. Drugim ciekawym urządzeniem zaprezentowanym przez MACO był kontaktron mTRONIC, który pozwala monitorować stan okien. Urządzenie rozpoznaje pozycję zamkniętą, uchyloną i otwartą okna, ma również możliwość powiadamiania za pośrednictwem smartfona o każdej zmianie pozycji. System może zatem pełnić rolę ostrzegawczą przy próbach włamania, jak i przypominać zapominalskim o zamykaniu okien przed wyjściem z domu.
Oknem uchylnym, zapewniającym zabezpieczenie przeciwwłamaniowe nawet w pozycji uchylonej może się pochwalić w swojej ofercie również inny koalicjant Programu Dom Bezpieczny – Winkhaus. W oknie na 6-tkę znalazła się funkcja wietrzenia przez 6-milimetrową szczelinę na całym obwodzie skrzydła. Przy tym rozwiązaniu okno zapewnia stałą wymianę powietrza, a jednocześnie zachowuje standard przeciwwłamaniowy w klasie RC2. Okno może być wyposażone w napęd elektryczny, co umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie. Czas i częstość wietrzenia można zaprogramować za pośrednictwem dedykowanego panelu dotykowego. Inną ciekawą opcją okna na 6-tkę jest możliwość zamieszczenia klamki w dolnej części, co umożliwi osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim swobodne otwieranie i zamykanie skrzydła.
Bezpieczeństwo niejedno ma imię
Targi Fensterbau Frontale 2018 były dla producentów z branży stolarki otworowej okazją nie tylko do prezentowania rozwiązań zapewniających klasy przeciwwłamaniowe (a nawet przeciwpożarowe) drzwi i okien. Można było dostrzec również wiele produktów oraz rozwiązań przeznaczonych do zwiększania bezpieczeństwa domowników. Wśród nich m.in. ciekawe systemy rolet i profili zasłaniających przestrzeń pomiędzy przylgą a framugą. Dzięki nim domownicy (przede wszystkim dzieci) nie są narażone na przytrzaśnięcie sobie palców. Tego typu rozwiązania powinny funkcjonować w każdym przedszkolu i szkole. Podobnie zresztą jak rozwiązania techniczne umożliwiające umiejscowienie klamki wewnętrznej drzwi na znacznej wysokości, by dzieci nie miały możliwości ich otwarcia.
Fensterbau Frontale pod znakiem bezpieczeństwa?
Śmiało można stwierdzić, że tegoroczne targi w Norymberdze miały dwa tematy przewodnie – jednym z nich było bezpieczeństwo, a drugim Dom Inteligentny. Oba światy mają często wiele elementów wspólnych, gdyż według statystyk znaczna liczba klientów decyduje się na rozwiązania „inteligentne” właśnie ze względu na aspekt zabezpieczenia mieszkań i domów. Oczekiwania konsumentów stawiają przed producentami wiele wyzwań. Automatyzacja stolarki okiennej i sterowanie nią za pośrednictwem specjalnych aplikacji to jedno, ale odpowiednie zabezpieczenie systemów w których poszczególne elementy Smart Home funkcjonują to drugie. Najbliższe lata to dla branży nowe wyzwania – w końcu to tylko kwestia czasu, by rozwiązania w ramach Smart Home spowodowały że pojawi się nowa generacja „smart włamywaczy”. Tym bardziej cieszą działania instytutów, które opracowują pewne standardy zabezpieczeń przeciwwłamaniowych i normy w ramach których będą musieli funkcjonować producenci.
Polecamy naszą wideorelację z targów Fensterbau Frontale 2018: