Baza Wiedzy / Porady ekspertów / Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Ważne decyzje

Wiele rodzin podejmuje decyzje o budowie domu lub przeprowadzce do większego mieszkania, gdy w domu pojawia się dziecko. Ale nie tylko moda lub najnowszy design powinny kierować naszymi wyborami. Już na etapie budowy i doboru materiałów budowlanych ważne jest podejmowanie świadomych wyborów,  ponieważ będą one miały wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo mieszkańców.

Przeszklenia w domu

Jednym z zagrożeń wymienianych przez ekspertów programu Dom Bezpieczny w kampanii #UwagaDziecko jest w domu szkło. Obecne jest ono praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, a dobór nieodpowiedniego rodzaju szkła lub jego niewłaściwy montaż, mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego tak istotny jest w przypadku okien, przeszklonych drzwi i barierek, schodów czy nawet kabiny prysznicowej, staranny wybór rodzaju szkła, ze względu na jego funkcjonalność. Zazwyczaj wydaje nam się, że szkło bezpieczne znajduje zastosowanie głównie w przestrzeni publicznej i miejscach, z których korzysta duża liczba ludzi np. centra handlowe, przystanki autobusowe, pływalnie. Tymczasem liczba wypadków, do których dochodzi w domach wskazuje, że również w tej przestrzeni szkło bezpieczne, czyli zgodne z normą PN-EN 12600:2004 „Szkło w budownictwie. Badanie wahadłem. Udarowa metoda badania i klasyfikacja szkła płaskiego” powinno stać się powszechnie używanym.

Bezpieczne szkło, czyli jakie?

Szkło hartowane bezpieczne powstaje w wyniku termicznej obróbki – tafle szkła płaskiego podgrzewa się do ok. 640°C, a następnie gwałtownie chłodzi zimnym powietrzem. Wytwarza się w ten sposób układ wewnętrznych naprężeń, który sprawia, że szkło zyskuje podwyższoną wytrzymałość mechaniczną, a po jego rozbiciu powstają drobne kawałki o tępo zakończonych krawędziach, co znacznie zmniejsza ryzyko zranienia – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego Pilkington Polska. Dzięki temu szkło hartowane bezpieczne jest bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe szkło. Dlatego też znajduje szerokie zastosowanie w przestrzeni domowej, gdzie bezpieczeństwo mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych, powinno być najważniejsze – dodaje. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie bezpiecznego szkła laminowanego, czyli takiego, które w wypadku uderzenia pęka, jednak kawałki szkła pozostają na miejscu chroniąc tym samym przez zranieniem. Zapewnia to połączenie dwóch lub więcej tafli szkła jedną lub kilkoma warstwami pośrednimi. Najczęściej jest to folia PVB (polyvinylbutyral), która sklejana jest ze szkłem w kontrolowanych warunkach ciśnienia i temperatury. Tego rodzaju szkło można wykorzystać m in. w drzwiach wewnętrznych, coraz popularniejszych w nowocześnie zaaranżowanych domach dużych przeszkleniach działowych, a także szklanych schodach, jeśli dodatkowo zabezpieczy się je specjalnym nadrukiem, zapobiegającym poślizgnięciu.

Kto pyta, nie błądzi

Podejmując więc decyzje o formie i materiałach wykorzystanych w konstrukcji szklanych balustrad i barierek, ścianek działowych, schodów, mebli (np. stołów, stolików, regałów), a także w kabinach prysznicowych oraz wybierając sprzęty gospodarstwa domowego (piekarnik, kuchenka czy lodówka) warto sprawdzić, czy oferowane szkło spełnia normy bezpieczeństwa. Wybierając elementy szklane, które będą znajdowały się we wrażliwych na uszkodzenia miejscach w domu, zwracajmy zawsze uwagę na jego parametry. Zarówno producent jak i sprzedawca posiadają informacje o klasie bezpieczeństwa takiego szkła, a także certyfikaty potwierdzające jego zgodność z polskimi i międzynarodowymi normami – mówi Szymon Piróg. Przed podjęciem decyzji o wyborze określonego rodzaju szkła, które chcemy wykorzystać w swoim domu, zawsze powinniśmy potwierdzić te informacje i każdy producent ma obowiązek udostępnić nam stosowne dokumenty. Wielu producentów udostępnia je na swoich stronach internetowych, informacje można też uzyskać w działach obsługi klienta i działach technicznych, które również pomogą dobrać najodpowiedniejszy rodzaj szkła do naszych potrzeb i warunków – podkreśla Szymon Piróg.

Powiązane wpisy

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

ALUPROF: Aluminiowa bariera dla włamywacza

ALUPROF: Aluminiowa bariera dla włamywacza

Statystyki policyjne mówią o tym, że włamywacze najczęściej dostają się do budynków przez okna i drzwi balkonowe. Ale nie wybijają szyb. Do zadania podchodzą w ciszy, sprawnie wyważając skrzydło okienne. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto skorzystać z rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo.

Pilkington: Szyby zespolone bezpieczne

Pilkington: Szyby zespolone bezpieczne

Bardzo często myśląc o zastosowaniu w swoim domu produktów poprawiających bezpieczeństwo, mamy na myśli produkty „antywłamaniowe”. Jednak pomimo takiej potocznej nazwy, nie stanowią one bariery nie do pokonania. Ich celem jest jedynie czasowe zabezpieczenie i utrudnienie włamania.