Pisaliśmy już o różnicach w budowie rolet „zwykłych” i przeciwwłamaniowych (link do tego artykułu: https://dombezpieczny.com/baza_wiedzy/rolety-przeciwwlamaniowe/). Warto rozpatrzyć rolety jeszcze pod jednym kątem, a mianowicie ich odporności na włamanie w zależności od tego, czy wyposażone są w napęd.
Sam napęd jest tylko ułatwieniem dla użytkowników – żeby roleta się opuściła, nie trzeba używać siły. Proces przebiega szybko, względnie cicho i jest możliwy do wykonania nawet przez dziecko.
Ale elektryczne zamykanie i otwieranie to zaledwie wstęp do tego, co taka roleta może zrobić. Otóż instalacja napędu, czyli doprowadzenie instalacji elektrycznej do rolety, umożliwia jej zautomatyzowanie. Roletę automatyczną można zaprogramować, żeby otwierała się i zamykała o różnych porach, symulując obecność domowników. Przydatne są również kontaktrony – czujniki uruchamiające system alarmowy, jeśli któraś zostanie podniesiona przy próbie włamania. Możliwe jest wreszcie zintegrowanie rolet z systemem alarmowym oraz ich współdziałanie z kontaktronami umieszczonymi w oknach. Na przykład przy próbie otwarcia okna następuje, zaskakujące włamywacza, zamknięcie rolety.
Pamiętajmy więc, że napęd nie tylko ułatwia korzystanie z osłony, ale też ma swój udział w ochronie przed włamaniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rolet? Zapraszamy do artykułu dla profesjonalistów: https://dombezpieczny.com/baza_wiedzy/rolety-naprawde-przeciwwlamaniowe/