Baza Wiedzy / Dla profesjonalisty / Myśląca twierdza

Twój dom, twoją twierdzą. Najlepiej inteligentną, która nie tylko ostrzega, ale i reaguje na zagrożenie.

Systemy domów inteligentnych oferują nieskończenie wiele funkcji. Warto jednak zacząć od podstaw, a jednocześnie od tego, co w codziennym użytkowaniu budynku przydaje się najbardziej: od systemów elektronicznych kluczy. W kolejnych akapitach przybliżymy kilka rozwiązań, które łączą wygodę z bezpieczeństwem, a wszystko w nowoczesnej, elektronicznej oprawie.

Klucze elektroniczne

Firma Winkhaus proponuje BlueCompact – system elektronicznego klucza, zarządzany przez urządzenia mobilne. Bezpłatna aplikacja umożliwia zaprogramowanie elektronicznych wkładek i kluczy oraz komunikację między dwoma telefonami, w celu nadania praw dostępu innej osobie.

Inne rozwiązanie oferuje Assa Abloy – AbloyCliq Connect to system, który pozwala za pomocą smartfona z aplikacją Cliq Connect w dowolnym miejscu i czasie pobierać oraz aktualizować uprawnienia dostępu na kluczu. Assa Abloy ma jeszcze w ofercie dwa inne rozwiązania do kontroli dostępu. Są to: platforma HID Mobile Access, umożliwiająca otwieranie drzwi, bram i szlabanów, z użyciem smartfonów zamiast kart dostępu, oraz technologia Aperio integrująca bezprzewodowo zamki mechaniczne z systemami kontroli dostępu.

Czujniki i monitoring

Możliwość obsługi i kontroli drzwi wejściowych na odległość to ważne zadanie, ale tylko jedno z wielu w inteligentnym domu. Rozwiązania w dziedzinie zabezpieczeń proponują również producenci kompleksowych systemów domu inteligentnego. Łódzki Miwi-Urmet, dystrybutor systemu automatyki budynkowej Yokis , ma w ofercie urządzenia do monitoringu: kamery, monitory, urządzenia do zarządzania obrazem i rejestratory cyfrowe, a także systemy sygnalizacji pożaru. F&F Filipowski z Pabianic natomiast stworzył system F&Home Radio w zakresie zabezpieczeń przed włamaniem, z wykorzystaniem czujników ruchu oraz kontaktronów drzwiowych i okiennych.

Zarządzanie domem inteligentnym

Firma Somfy od niedawna promuje nową centralę do zarządzania inteligentnym domem – TaHoma Serenity . Jest to kolejna wersja, wyposażona dodatkowo w bazę bezpieczeństwa. Steruje wszystkimi zintegrowanymi urządzeniami oraz ma alarm, który może zastąpić standardowe systemy alarmowe. Tahoma Serenity pozwala sprawdzić z dowolnej odległości i w dowolnym czasie, czy dom jest bezpieczny. Wszystkie zdarzenia są monitorowane i rejestrowane przez kamerę, a w razie próby włamania i kradzieży właściciel otrzymuje powiadomienie na smartfona. Dzięki zdalnemu sterowaniu może zamknąć rolety lub włączyć oświetlenie, by odstraszyć intruza. Do systemu można dokupić urządzenia uzupełniające: czujniki ruchu, czujniki otwarcia, kamery do monitoringu, wideodomofony oraz czujniki dymu.

Wrocławski Nexwell natomiast ma w ofercie systemy magistralne. Prosty, z kilku funkcjami przystosowanymi do najczęstszych potrzeb użytkowników, Fox i rozbudowany system Nexo, który integruje wszystkie domowe instalacje.

Powyższe zastawienie to zaledwie niewielka część rozwiązań dostępnych na polskim rynku. Pozostałe systemy postaramy się przedstawić w kolejnych artykułach.

Powiązane wpisy

Zabezpieczenia mechaniczne okien i drzwi

Zabezpieczenia mechaniczne okien i drzwi

Ochrona wnętrza budynku przed złodziejami, wyposażonymi w różne narzędzia do pokonywania zamkniętych wejść, jest jednym z ważnych zadań producentów okien i drzwi.

Ochrona ppoż w domach jednorodzinnych

Ochrona ppoż w domach jednorodzinnych

W odniesieniu do domów jednorodzinnych znajdziemy niewiele zapisów prawa precyzujących obowiązki inwestora w tej kwestii.

Dodatkowe zabezpieczenia okien

Dodatkowe zabezpieczenia okien

O bezpiecznych oknach w klasach RC pisaliśmy w poprzednim artykule. Ale oprócz nich istnieją również zabezpieczenia dodatkowe. Ich wspólnym mianownikiem, a zarazem zaletą, jest to, że mogą być zamontowane w dowolnym momencie, a więc nie trzeba ich przewidzieć na etapie zakupu stolarki. Są to również rozwiązania uniwersalne, a więc pasujące do większości produkowanych okien.