Baza Wiedzy / Porady ekspertów / ROTO: Zamek bezpieczny

Przy wyborze drzwi wejściowych oprócz ich wyglądu zwracamy uwagę na to, by zapewniały nam maksimum bezpieczeństwa i skutecznie chroniły przed włamaniem. Warto wiedzieć, jak powinny być wyposażone drzwi, aby spełniały te ważne wymagania.

Poziom ochrony drzwi wejściowych zależy w dużej mierze od właściwych zamków. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na zamek wielopunktowy, ryglujący drzwi w kilku punktach równocześnie. Składa się on z zamka głównego, rygli dodatkowych i elementów na ościeżnicy, w których się one zakotwiają. Standardowo są to haki, bolce lub rolki ryglujące umieszczone w trzech albo w pięciu punktach. Przykładem takiego zamka jest Roto Safe.

Dla wymagających:

Szczególnie wymagający użytkownicy mogą wybrać ryglowanie łączone z dwóch elementów – hako-bolce. Im więcej takich punktów, tym lepszy docisk, skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, tym większa szczelność i bezpieczeństwo drzwi. Liczbę i rodzaj zabezpieczeń można optymalnie dostosować do indywidualnego poczucia bezpieczeństwa.

Nie będziemy musieli pamiętać o zamykaniu za sobą drzwi, gdy wybierzemy wygodniejszą w obsłudze opcję – automatyczny zamek wielopunktowy. Jego mechanizm sprawia, że drzwi ryglują się same w trzech punktach po domknięciu skrzydła. Aby je otworzyć, musimy jednak użyć klucza. Stałe, automatyczne ryglowanie w 3 punktach przeciwdziała na trwałe wypaczaniu się drzwi. Natomiast w lekko wypaczonych już drzwiach bolec automatyczny także wchodzi w zaczep antywyważeniowy na ościeżnicy. Takie rozwiązanie posiada w swojej ofercie m.in. firma Roto –  Roto Safe Tandeo.

Dla wygodnych:

Jeszcze większą wygodę zapewni nam zamek elektromechaniczny. Umożliwia on otwarcie drzwi na kilka różnych sposobów – pilotem lub przy pomocy któregoś z systemów kontroli dostępu (klawiatury z kodem, Bluetooth w naszym telefonie komórkowym, odcisku linii papilarnych czy skanu tęczówki oka). Zaraz po tym, gdy zamkną się za nami drzwi, elektryczny zamek rygluje je automatycznie. Od wewnątrz drzwi otwiera się po naciśnięciu przycisku – niezależnie od tego, czy są one zamknięte na klucz czy nie. Oczywiście w każdej chwili do zamknięcia i otwarcia drzwi możemy użyć klucza. Takie rozwiązanie to m.in. zamek  Eneo C/CC, również z oferty Roto.

Powiązane wpisy

FAKRO: Bezpieczeństwo w oknach dachowych

FAKRO: Bezpieczeństwo w oknach dachowych

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń związanych z ewentualnym włamaniem, właściciele budynków inwestują w alarmy czy antywłamaniowe wzmocnienia zabezpieczające stolarkę pionową, ale często zapominają o oknach dachowych, przez które złodziej również może dostać się do wnętrza.

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

O ile ściany i nowoczesne okna spełniają wymogi izolacyjności cieplnej z nawiązką, to już temat połączeń między nimi mocno się komplikuje.