Aktualności / Automatyka dla bezpieczeństwa

Brama wjazdowa, garażowa czy rolety okienne obsługiwane wspólnym pilotem już nikogo nie dziwią. Domowe rozwiązania wchodzą w nowy etap technologicznego rozwoju. To czas ich działania zintegrowanego i zautomatyzowanego, określanego często jako „inteligentne”. Automatyzacja dotyczy wielu dziedzin życia, dlaczego nie miałaby wkroczyć do budynków mieszkalnych?

Celem inteligentnego domu jest jak najlepsza integracja instalacji i urządzeń elektrycznych, by dom stał się oszczędniejszy, wygodniejszy i bardziej bezpieczny. Funkcjonalność zapewnia sterowanie i kontrola z poziomu klawiatury, pilota, czy głosowo. Możliwych opcji jest niemal tyle, ile potrzeb i pomysłów użytkowników. Dzięki telefonom komórkowym oraz Internetowi nie ma znaczenia, gdzie jesteśmy; zawsze możemy sprawdzić, czy nasz dom jest bezpieczny.

Fibaro

Warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom stojącym za bezpieczeństwem naszego domu.

Czujniki elektroniczne

Większość włamań do domów jest skutkiem wyważenia okien lub drzwi balkonowych. Dlatego warto je odpowiednio wzmocnić. Poza zabezpieczeniami mechanicznymi wykorzystuje się elektroniczne. Mogą one działać autonomicznie i alarmować bezpośrednio o zagrożeniu, lub współpracować z systemem alarmowym i automatyką domową.

Kontaktrony to magnetyczne czujki składające się z dwóch elementów: magnesu w skrzydle okna lub drzwi oraz rurki, z zatopionymi dwoma stykami, mocowanej do ościeżnicy. Kiedy kontaktron jest aktywny, otwarcie okna powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego i uruchomienie alarmu. Dla ochrony instaluje się również czujniki zbicia szyby lub szyby z alarmem. Na rynku są dostępne gotowe rozwiązania zapewniające ochronę już na etapie budowy.

KRISPOL

Kontrola dostępu: wideodomofony i zamki elektroniczne

Jedną z istotnych funkcji bezpiecznego domu jest identyfikacja osoby przy furtce lub drzwiach wejściowych, dzięki zastosowaniu wideodomofonu. Kamera wysokiej rozdzielczości w stacji zewnętrznej oraz wewnętrzny monitor pozwalają przyjrzeć się osobie przed furtką i zweryfikować jej tożsamość. Nowoczesne urządzenia mogą nagrać film albo zrobić zdjęcia. Jeśli wizyta ma miejsce wieczorem, oświetlenie w podczerwieni umożliwi rozpoznanie twarzy gościa, z dowolnego miejsca na świecie.

Fibaro Intercom

Weryfikacji mogą dokonać również drzwi wejściowe wyposażone w zamki elektroniczne, otwierane specjalnym kluczem, z użyciem klawiatury kodowej lub czytnika kart. Coraz częściej wykorzystuje się zamki biometryczne, przede wszystkim otwierane odciskiem palca. Drzwi można otwierać również smartfonem z użyciem komunikacji Bluetooth lub WiFi. Elektroniczne zamki ewidencjonują każde otwarcie lub jego próbę i powiadamiają o tym smartfon zarządzający.

Winkhaus

Decyzję o instalacji systemu inteligentnego domu warto podjąć na etapie projektowania budynku, uwzględniając jakie funkcje ma realizować dom teraz i w przyszłości. Ma to związek z rozmieszczeniem elementów wykonawczych domu inteligentnego –  silniki napędów, przekaźniki, ściemniacze, muszą mieć zasilanie elektryczne. Na etapie budowy powinno się zaplanować jak najdokładniej ich rozmieszczenie. To również dobry czas na rozprowadzenie przewodów sterujących.

W gotowym, ukończonym domu lub mieszkaniu można zainstalować bezinwazyjne systemy komunikujące się drogą radiową, instalowane w puszkach instalacyjnych, więc nie wymagają żadnych zmian w instalacji budynku i uciążliwych prac budowlanych.

Kompleksowa ochrona przeciwwłamaniowa

Bezpieczny budynek zwykle posiada dwa systemy ochronne: alarmowy (SSWiN) oraz monitoringu (CCTV).  Ich integracja pozwala systemowi automatyki prawidłowo zarządzać wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem i oświetleniem, optymalizować zużycie energii i reagować na zagrożenie włamaniem, pożarem czy zalaniem. Większość systemów inteligentnego domu już integruje się z popularnymi systemami alarmowymi.

Dahua

Korzyści ze współdziałania urządzeń jest wiele, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Jednym z najprostszych scenariuszy alarmowych jest: wykrycie podejrzanego zjawiska przez któryś z czujników lub kamerę monitoringu, co wywołuje alarm oraz nagranie obrazów z kamer. Natychmiast następuje wysłanie alarmowego MMSa lub e-maila na wcześniej zaprogramowane adresy właściciela obiektu czy ekipy interwencyjnej. System automatyki może też na wiadomość alarmową od czujnika włączyć światło w najbliższym otoczeniu zdarzenia.

Inny scenariusz zakłada, że po wtargnięciu włamywacza do któregoś z pomieszczeń wszystkie rolety w domu opuszczą się i utrudnią mu ewakuację. Jeśli z systemem alarmowym będą zintegrowane zamki w drzwiach wewnątrz domu, włamywacz nie będzie mógł uciec korzystając z tej drogi.

Zintegrowany system automatyki można wykorzystać do symulacji obecności domowników. Automatyczne uruchamianie niektórych urządzeń według zaprogramowanego harmonogramu sugeruje obserwatorom, że na posesji ciągle ktoś przebywa, mimo, że jego mieszkańcy wyjechali na urlop. Wykorzystuje się do tego m. in. rolety, zraszacze trawnika i oświetlenie zewnętrzne. System uruchamia te urządzenia i zaprogramowanych porach lub w reakcji na warunki pogodowe. Dzięki temu działanie domu wygląda bardzo naturalnie i sugeruje, że jest on ciągle zamieszkiwany.

ABUS

Automatyka oraz rozwiązania smathome służą nam pomocą, ale za każdą nawet najnowocześniejszą technologią stoi użytkownik. Niefrasobliwość w udzielaniu zdalnego dostępu do naszego domu, stosowanie niesprawdzonych rozwiązań lub nieumiejętność ich zastosowania może nam przynieść więcej szkód niż pożytku. Jednoczesne zastosowanie tradycyjnych i nowoczesnych zabezpieczeń oraz odpowiednia polisa ubezpieczeniowa pozwoli nam mieć pewność, że inteligentny dom jest również domem bezpiecznym.