Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Automatyzacja wentylacji, czyli rekuperacja w Smart Home

Wentylacja to jeden z ważniejszych procesów, zachodzących w domu. Dba o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach oraz pilnuje, aby powietrze wdychane przez mieszkańców było zdrowe i korzystnie wpływało na ich samopoczucie. Rodzajem wentylacji, spełniającej normy ekologiczne jest rekuperacja – ulepszona o funkcję odzysku ciepła. Aby była efektywna energetycznie i (tak jak to zaplanowano) oszczędna, musi współpracować z innymi elementami domu, np. oknami, które również są źródłem wentylacji (naturalny przeciąg). Rekuperacja może działać w systemie Smart Home, dzięki czemu możemy dbać o prawidłową wentylację, dzięki inteligentnym systemom. 

fot.: Forum Branżowe

Korzyści rekuperacji w Smart Home

Aby wentylacja była skuteczna i efektywna, powinna być dostosowana do innych elementów domu z bardzo prostej przyczyny. Działania rekuperatora będą bezowocne, jeśli równocześnie będziemy próbowali ogrzać pomieszczenie, a okno będzie otwarte. Konieczne jest więc, aby działania obu (rekuperacji i okien) były spójne. Nowoczesne domy bogate są w czujniki i kontaktrony, które pozwalają dostosować “pracę” całego domu do jego bieżącego stanu oraz czynników pogodowych. Okna mogą otwierać się i zamykać, pod wpływem warunków atmosferycznych. To samo dotyczy systemu rekuperacji. Jeśli czujnik odbierze informację, że okno zostało otwarte, może automatycznie wyłączyć nagrzewanie pomieszczenia przez rekuperator.   

Inteligenta wentylacja wspiera oszczędzanie

Automatyzacja wentylacji może również przynieść korzyści pieniężne, w postaci zauważalnych oszczędności. Jeśli opuszczamy dom na dłużej, możemy zastosować ustawienia czasowe. Dzięki temu, pomieszczenia nie będą wentylowane lub nagrzewane/ochładzane zbyt długo, zbyt krótko, lub nieefektywnie. Będą poza domem, będziemy mieli pełną kontrole nad pracą systemu rekuperacji, a zdalne sterowanie może pomóc w uniknięciu sytuacji, w której procesy działałyby nieprawidłowo, powodując straty pieniędzy.  

Rekuperacja w Smart Home – spokój ducha i oszczędność 

Dzięki systemom Smart możemy cieszyć się zarówno czasem wolnym, jak i chwilami spędzanymi w domu, ponieważ większość elementów domu jest zautomatyzowana, a kontrola nad nimi może być sprawowana z poziomu ekranu telefonu. Również podczas dłuższej nieobecności, mamy większą pewność, że bieżący stan naszego domu, będzie pod naszą kontrolą. Rekuperacja sprawuje pieczę nad powietrzem w domu, jego jakością i temperaturą. Jak każdy inny system, musi dostosować swoją pracę do innych elementów domu, np okien. Smart Home właśnie w tym pomaga. Zautomatyzowane elementy domu współpracują ze sobą, ich praca jest efektywna, a my możemy cieszyć się życiem i czerpać jak najwięcej z komfortowej i wygodnej przestrzeni naszego domu. 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

Jakie czujniki zagrożeń wybrać do domu?

Jakie czujniki zagrożeń wybrać do domu?

Dobrze zaprojektowany i wykonany system alarmowy z niemalże stuprocentową skutecznością wykryje złodzieja. By było to możliwe, do centrali systemu podłączone są różnego rodzaju czujniki umieszczane na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Automatyka, elektroniczna kontrola i funkcja alarmowa – co charakteryzuje nowoczesne drzwi?

Automatyka, elektroniczna kontrola i funkcja alarmowa – co charakteryzuje nowoczesne drzwi?

Czym wyróżniają się nowoczesne drzwi i jaki wpływ ma dobra jakość produktu na poziom bezpieczeństwa? To właśnie drzwi stanowią podstawową barierę, chroniącą nas przed czynnikami zewnętrznymi. Jak wybierać rozsądnie?

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!