Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Automatyzacja wentylacji, czyli rekuperacja w Smart Home

Wentylacja to jeden z ważniejszych procesów, zachodzących w domu. Dba o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach oraz pilnuje, aby powietrze wdychane przez mieszkańców było zdrowe i korzystnie wpływało na ich samopoczucie. Rodzajem wentylacji, spełniającej normy ekologiczne jest rekuperacja – ulepszona o funkcję odzysku ciepła. Aby była efektywna energetycznie i (tak jak to zaplanowano) oszczędna, musi współpracować z innymi elementami domu, np. oknami, które również są źródłem wentylacji (naturalny przeciąg). Rekuperacja może działać w systemie Smart Home, dzięki czemu możemy dbać o prawidłową wentylację, dzięki inteligentnym systemom. 

fot.: Forum Branżowe

Korzyści rekuperacji w Smart Home

Aby wentylacja była skuteczna i efektywna, powinna być dostosowana do innych elementów domu z bardzo prostej przyczyny. Działania rekuperatora będą bezowocne, jeśli równocześnie będziemy próbowali ogrzać pomieszczenie, a okno będzie otwarte. Konieczne jest więc, aby działania obu (rekuperacji i okien) były spójne. Nowoczesne domy bogate są w czujniki i kontaktrony, które pozwalają dostosować “pracę” całego domu do jego bieżącego stanu oraz czynników pogodowych. Okna mogą otwierać się i zamykać, pod wpływem warunków atmosferycznych. To samo dotyczy systemu rekuperacji. Jeśli czujnik odbierze informację, że okno zostało otwarte, może automatycznie wyłączyć nagrzewanie pomieszczenia przez rekuperator.   

Inteligenta wentylacja wspiera oszczędzanie

Automatyzacja wentylacji może również przynieść korzyści pieniężne, w postaci zauważalnych oszczędności. Jeśli opuszczamy dom na dłużej, możemy zastosować ustawienia czasowe. Dzięki temu, pomieszczenia nie będą wentylowane lub nagrzewane/ochładzane zbyt długo, zbyt krótko, lub nieefektywnie. Będą poza domem, będziemy mieli pełną kontrole nad pracą systemu rekuperacji, a zdalne sterowanie może pomóc w uniknięciu sytuacji, w której procesy działałyby nieprawidłowo, powodując straty pieniędzy.  

Rekuperacja w Smart Home – spokój ducha i oszczędność 

Dzięki systemom Smart możemy cieszyć się zarówno czasem wolnym, jak i chwilami spędzanymi w domu, ponieważ większość elementów domu jest zautomatyzowana, a kontrola nad nimi może być sprawowana z poziomu ekranu telefonu. Również podczas dłuższej nieobecności, mamy większą pewność, że bieżący stan naszego domu, będzie pod naszą kontrolą. Rekuperacja sprawuje pieczę nad powietrzem w domu, jego jakością i temperaturą. Jak każdy inny system, musi dostosować swoją pracę do innych elementów domu, np okien. Smart Home właśnie w tym pomaga. Zautomatyzowane elementy domu współpracują ze sobą, ich praca jest efektywna, a my możemy cieszyć się życiem i czerpać jak najwięcej z komfortowej i wygodnej przestrzeni naszego domu. 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

Współczesna architektura jest wynikiem kompromisu pomiędzy prostotą, funkcjonalnością i naturą. Nowoczesne bryły, otwarte przestrzenie i nowe podejście do planowania otoczenia dominują w najnowszych trendach. Otwieramy się na naturę. Zapraszamy ją do wnętrz, wykorzystując oryginalne, przeskalowane i panoramiczne przeszklenia. Postępowe budownictwo, korzystając z najnowszych technologii, wdraża inteligentne rozwiązania, które stają się kompanami codziennego życia.

FIBARO: dziecko bezpieczne

FIBARO: dziecko bezpieczne

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i pewność, że pod naszą nieuwagę nie stanie się nic złego naszym pociechom towarzyszą nam cały czas. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą na nich czekać w domu, dlatego lepiej nie spuszczać ich z oczu. Możemy prawdziwie odetchnąć z ulgą i spokojniej spać, kiedy nasz dom jest bezpieczny a sprzęty, meble i inne urządzenia nie stwarzają zagrożenia dla domowników.

Smog jest również w Twoim domu! Czy można się przed nim ustrzec?

Smog jest również w Twoim domu! Czy można się przed nim ustrzec?

Sezon grzewczy już się rozpoczął i wszyscy odczuwamy jego negatywne skutki. Nad okolicą unosi się gęsta, szara mgła zawierająca zanieczyszczenia – smog.