Baza Wiedzy / Porady ekspertów / FAKRO: Bezpieczeństwo w oknach dachowych

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń związanych z ewentualnym włamaniem, właściciele budynków inwestują w alarmy czy antywłamaniowe wzmocnienia zabezpieczające stolarkę pionową, ale często zapominają o oknach dachowych, przez które złodziej również może dostać się do wnętrza. Statystyki pokazują, że nie są to odosobnione przypadki, a zagrożenie niestety ciągle wzrasta.
Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo włamania przez okna dachowe są budynki z dachami o małym kącie nachylenia oraz budynki wielorodzinne. Budynki w zabudowie szeregowej często posiadają wspólną klatkę schodową, na której znajduje się wyjście na dach. Stwarza to możliwość łatwego dostania się tam przypadkowym osobom, co grozi ewentualnym włamaniem do mieszkań.

Dlatego do standardowych okien dachowych wprowadza się system wzmacniania konstrukcji, zabezpieczające przed łatwym wejściem do budynku. Jednym z nich jest topSafe, oferowany przez firmę FAKRO. W skład takich systemów wchodzi wiele różnych elementów wpływających na bezpieczeństwo. Żeby zobrazować, jak szeroka jest ich gama, posłużymy się przykładem topSafe. W jego skład wchodzą:

  • innowacyjny system mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, który zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów i wepchnięciu skrzydła do środka. Rozwiązanie to jest kilkakrotnie wytrzymalsze od dotychczas znanych i stosowanych,
  • specjalnie wzmocniona konstrukcja drewna i elementów ryglujących,
  • metalowa listwa utrudniająca włamanie przy pomocy narzędzi.

Okna wykonanego w systemie topSafe nie da się w łatwy sposób otworzyć, np. poprzez dynamiczne naciśnięcie nogą na górną, zewnętrzną część okna. Nie spowoduje to otwarcia skrzydła czy wyrwania zawiasów.

W ochronie antywłamaniowej okien dachowych można pójść krok dalej i skonstruować okna jeszcze bardziej odporne na atak. Okna takie mogą być odporne na:

  • kopnięcie, a nawet skakanie po oknie. Zawiasy można zamontować w sposób zapobiegający ich wyrwaniu i wepchnięciu skrzydła do środka,
  • podważenie, ponieważ mogą posiadać metalową listwę utrudniającą włamanie przy użyciu narzędzi oraz klamkę z blokadą zabezpieczającą przed otwarciem skrzydła,
  • łatwe wymontowanie szyby, ponieważ mogą posiadać system zabezpieczający przed wykręceniem i wyrwaniem szyby,
  • łatwe rozbicie szyby, co zapewnia szyba laminowana i antywłamaniowa klasy P2A.

Takim oknem jest m.in. okno FTP-V P2 Secure firmy FAKRO. Nie wymaga już kolejnych zabezpieczeń jak np. dodatkowe zamki, które utrudniają użytkowanie okna. Obsługiwane jest w łatwy i wygodny sposób za pomocą klamki. Posiada holenderski, policyjny znak jakości – ”Mieszkaj bezpiecznie”.

Wybierając okna dachowe musimy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przeciwwłamaniowe. Ten aspekt, chociaż nieuświadamiany, jest kluczowy dla komfortowego życia mieszkańców.

Powiązane wpisy

Hörmann: Bezpieczne wejście

Hörmann: Bezpieczne wejście

Liczba kradzieży z włamaniem do domów nie maleje. Dlatego ważne jest, aby drzwi wejściowe były nie tylko atrakcyjne wizualnie i miały wysoką termoizolacyjność. Powinny także skutecznie stawiać opór włamywaczowi, który zazwyczaj rezygnuje z wysiłków po upływie 3 – 5 minut.

Powstrzymaj złodzieja – okna z antywyważniowymi okuciami Roto

Powstrzymaj złodzieja – okna z antywyważniowymi okuciami Roto

Okna i drzwi balkonowe na parterze domu są najbardziej narażone na włamanie. Jednocześnie powinny mieć one estetyczny wygląd ze względu na reprezentacyjny charakter usytuowanych tam pomieszczeń. Dlatego warto zatroszczyć się o ochronę znacznie lepszą niż podstawowa i – najlepiej – niewidoczną dla innych.

Pilkington: Szyby zespolone bezpieczne

Pilkington: Szyby zespolone bezpieczne

Bardzo często myśląc o zastosowaniu w swoim domu produktów poprawiających bezpieczeństwo, mamy na myśli produkty „antywłamaniowe”. Jednak pomimo takiej potocznej nazwy, nie stanowią one bariery nie do pokonania. Ich celem jest jedynie czasowe zabezpieczenie i utrudnienie włamania.