Baza Wiedzy / Porady ekspertów / Hörmann: Bezpieczne bramy garażowe

W przypadku bram garażowych bezpieczeństwo można interpretować dwojako: brama ma stanowić przegrodę utrudniającą włamanie i wtargnięcie osób niepowołanych do naszego garażu, z drugiej jednak strony powinna zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego producenci wyposażają je w szereg zabezpieczeń przed zranieniem, przytrzaśnięciem czy nieszczęśliwym wypadkiem.

Bezpieczny garaż i dom

Ochronę przed włamaniem z pewnością zapewni zastosowanie odpowiedniego napędu. Podczas jego wyboru warto zapytać o system kodowania, czyli sposób przekazywania sygnału z pilota do napędu i z napędu do pilota. Najlepsze, praktycznie niemożliwe do skopiowania przez złodzieja, posługują się technologią 128-bitową, czyli taką, z jakiej korzystają np. bankowości elektroniczne. Przykładem takiego sterowania jest np. znany z bram firmy Hörmann system BiSecur, zaprojektowany we współpracy z ekspertami ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Ruhr w Bochum.

W napędach z 40-bitowym kodowaniem może dojść do skopiowania kodu przez niepowołane osoby, a wtedy, z uwagi na brak śladów włamania, trudno wyegzekwować od ubezpieczyciela odszkodowanie.

Napędy mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, które omówimy na przykładzie wspomnianego wcześniej systemu BiSecur. Przydatną funkcją jest możliwość odczytu statusu bramy (otwarta/zamknięta). Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk nadajnika dioda LED sygnalizuje położenie bramy odpowiednim kolorem – w każdej sytuacji można więc sprawdzić, że polecenie zostało wykonane, nawet gdy brama znajduje się poza zasięgiem wzroku.

Napędy coraz częściej powiązane są z aplikacjami na smartfon i tablet, dzięki czemu nawet daleko od domu, na urlopie lub delegacji, z dowolnego miejsca na świecie możemy sprawdzić, czy nasza brama garażowa jest otwarta czy zamknięta i w razie potrzeby wydać odpowiednie polecenie.

Brama powinna także automatycznie ryglować się w szynie napędu, co skutecznie uniemożliwia jej podważenie. Dobrze, jeśli ryglowanie działa w sposób mechaniczny i spełnia swoją funkcję również w razie awarii zasilania.

Bezpieczny użytkownik

Równie ważne jak ochrona przed włamaniem jest osobiste bezpieczeństwo użytkowników. W tym zakresie producenci bram także proponują wiele ciekawych rozwiązań. Bramy z napędem po natrafieniu na przeszkodę – przedmiot lub np. bawiące się dziecko – powinny natychmiast zatrzymać się i podnieść. W taki sposób działają wszystkie bramy z napędem renomowanych marek, w tym oczywiście Hörmann. Napędy podczas rozruchu „zapamiętują” wielkość sił potrzebnych do otwarcia i zamknięcia bramy, a po natrafieniu na przeszkodę, gdy opór jest większy niż ten zapisany w „pamięci”, automatycznie zatrzymują ją i unoszą.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się instalację bezdotykowej fotokomórki, która w niektórych napędach może wchodzić w skład standardowego wyposażenia. Ma to miejsce np. w przypadku napędów SupraMatic P firmy Hörmann.

Równie ważne mogą okazać się takie funkcje, jak zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem palców (np. poprzez specjalne ukształtowanie krawędzi paneli bramy) czy zastosowanie takiej budowy prowadnic, która uniemożliwi włożenie dłoni między nie a rolki prowadzące. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też ukrycie linki podnoszącej bramę w ościeżnicy.

Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem, z powodzeniem stosowanym m.in. w bramach Hörmann, są podwójne sprężyny, zwane też systemem „sprężyna w sprężynie”. Stanowi ono zabezpieczenie przed opadnięciem płyty bramy – w przypadku pęknięcie jednej ze sprężyn jej funkcje przejmuje druga.

Powiązane wpisy

FAKRO: Bezpieczeństwo w oknach dachowych

FAKRO: Bezpieczeństwo w oknach dachowych

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń związanych z ewentualnym włamaniem, właściciele budynków inwestują w alarmy czy antywłamaniowe wzmocnienia zabezpieczające stolarkę pionową, ale często zapominają o oknach dachowych, przez które złodziej również może dostać się do wnętrza.

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

KRISPOL: Komplet stolarki dla domu na Twoich zasadach

KRISPOL: Komplet stolarki dla domu na Twoich zasadach

Dzisiejsze możliwości stolarki otworowej pozwalają idealnie dopasować ją do aranżacji wnętrza. Sprawdź jak stworzyć połączenie na własnych zasadach.