Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / FIBARO: dziecko bezpieczne

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i pewność, że pod naszą nieuwagę nie stanie się nic złego naszym pociechom towarzyszą nam cały czas. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą na nich czekać w domu, dlatego lepiej nie spuszczać ich z oczu. Możemy prawdziwie odetchnąć z ulgą i spokojniej spać, kiedy nasz dom jest bezpieczny a sprzęty, meble i inne urządzenia nie stwarzają zagrożenia dla domowników. To wszystko dostarczają urządzenia inteligentnego domu FIBARO.

Rozwiązania smart home pozwalają mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, a także ich funkcjonalność i odpowiednie zabezpieczenia  dają pewność, że najmłodszym domownikom nic nie zagraża. Dzięki nowoczesnej technologii wzrasta nie tylko komfort mieszkańców, generowane są realne oszczędności, ale także wspierane jest bezpieczeństwo.

System inteligentnego domu FIBARO posiada w swojej ofercie wiele urządzeń chroniących zarówno dobytek domowników, jak i ich samych. Odpowiednia konfiguracja poszczególnych elementów systemu da nieograniczone możliwości ochrony, także dla najmłodszych.

Ochrona najcenniejszego

Na każdym kroku czyhają potencjalne zagrożenia, przed których skutkami uchronić może system i urządzenia FIBARO. W przypadku Wall Pluga najistotniejszym aspektem jest bezpieczeństwo używania danego sprzętu podłączonego do gniazdka. Gdy sprzęt RTV lub AGD podłączony do Wall Pluga zacznie pobierać więcej prądu niż zwykle zostanie automatycznie odłączony od prądu. Dodatkową ochroną FIBARO Wall Plug jest  zabezpieczenie przed dziećmi – w swojej obudowie posiada specjalne zaślepki, które pozwalają na kontakt złączy przewodzących prąd tylko dla wtyku urządzenia elektrycznego. Tym samym wyeliminowano niebezpieczeństwo porażenia prądem dzieci, które usiłowałyby włożyć paluszek do wtyczki.

Tematyka cichego zabójcy, jakim jest czad, podnoszona jest co roku w okresie grzewczym. Kolejnym produktem FIBARO, który chroni życie domowników jest CO Sensor. Certyfikowany czujnik czadu wykryje nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla. Należy go zainstalować na ścianie, na wysokości około 1,5 metra – czyli na wysokości, gdzie zgromadzi się tlenek węgla. Sygnał dźwiękowy, świetlny i powiadomienie w telefonie ostrzegą wszystkich domowników przed niebezpieczeństwem.

„W Polsce z jakiejś niezrozumiałej przyczyny pokutuje przeświadczenie, że czad możemy sami wyczuć. Nic bardziej mylnego. Czad to tlenek węgla, gaz, który nie posiada żadnego zapachu ani koloru. Człowiek nie jest zatem w stanie go wykryć. Nasze nagłe złe samopoczucie może przypominać objawy przeziębienia, zmęczenia, bólu głowy czy ogólnego osłabienia. Wtedy najczęściej kładziemy się na chwilę odpocząć. Niestety to najgorsze co możemy wtedy zrobić. Sami nie zorientujemy się, że padliśmy ofiarą „cichego zabójcy”. Z tego względu czujniki tlenku węgla powinny znaleźć się w każdym domu.”– tłumaczy Krzysztof Banasiak, CPO w FIBARO

Inne urządzenie FIBARO – Smoke Sensor wykryje nawet nieznaczną ilość dymu w pomieszczeniu. Spięcie instalacji elektrycznych, wydobywający się dym z przypalonego garnka uruchomi sekwencję zdarzeń, o których poinformowany zostanie użytkownik systemu sygnałem dźwiękowym i powiadomieniem na telefonie. Tym samym znacznie ograniczone mogą zostać przykre konsekwencje pożaru.

Bezpieczny sen

Odpowiednia ilość snu i sprzyjające ku temu warunki są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego odpoczynku. Urządzenia FIBARO oraz sprzęty współpracujące z systemem smart home pozwolą mieć pewność, że Maluch słodko śpi. Dzięki kompatybilnej z systemem smart home FIBARO kamerze umieszczonej w pobliżu łóżka rodzic będzie mógł podejrzeć, czy pociecha śpi spokojnie w swoim łóżku.

W okresie grzewczym powietrze staje się suche, powoduje podrażnienia i problemy z oddychaniem. Dzięki zastosowaniu czujnika jakości powietrza współpracującego z systemem FIBARO można w łatwy sposób zadbać o jakość powietrza w sypialni dziecka. Rodzic może monitorować czy powietrze w pomieszczeniu jest czyste i zdrowe, aby w razie potrzeby, włączyć oczyszczasz lub nawilżacz powietrza by poprawić jakość powietrza w pokoju dziecka.

Umieszczenie kolejnego urządzenia od FIBARO – Door / Window Sensora np. na drzwiczkach w łazience, gdzie przechowujemy środki czystości pozwoli mieć kontrolę nad tym, czy dziecko nie otworzyło szafki i nie dostało się do niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji. W domach jednorodzinnych umieszczane są czasem specjalne barierki utrudniające dostęp dzieciom do pewnych pomieszczeń czy schodów. Gdy umieszczony tam Door / Window sensor wykryje otwarcie drzwiczek będziemy mieli informację, że Maluch przedostał się np. na schody czy do pomieszczenia, do którego nie powinien mieć dostępu bez zgody czy obecności rodzica.

Samodzielność pod czujnym okiem

Chcąc usamodzielnić dzieci pozwalamy im z biegiem czasu na pewne zachowania i czynności. Samodzielny powrót ze szkoły do domu pod nieobecność rodziców w domu jest jednym z przykładów. FIBARO Intercom umożliwia przypisania indywidualnego kodu PIN dla każdego z domowników, który wprowadza go na srebrnym pierścieniu na Intercomie umieszczonym przy wejściu. Urządzenie wyśle powiadomienie, że dziecko wróciło już do domu, a rodzic będzie mógł spokojnie wrócić do swoich obowiązków w pracy. Kolejną z funkcji tego urządzenia jest możliwość zdalnego podglądu pomieszczeń (Intercom można zainstalować także w pomieszczeniach), dlatego z dowolnego miejsca na ziemi można sprawdzić, co się dzieje w domu, w którym dziecko zostało pod nieobecność rodziców.

W przypadku niespodziewanych okoliczności, poczucia zagrożenia lub wypadku w domu naciśnięcie FIBARO The Button wywoła określoną sekcję zdarzeń. Istnieje możliwość zaprogramowania np. wywołania powiadomienia na telefon rodzica, gdy dziecko będzie potrzebowało pomocy np. pod nieobecność rodzica. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku osób starszych, które mają ograniczoną mobilność a ich opiekunowie nie mogą z nimi spędzać każdej wolnej chwili.

System FIBARO dostarcza wiele rozwiązań zarówno dla singla, osób starszych jak i rodzin z dziećmi. Przygoda z inteligentnym domem rozpocząć się może do paru urządzeń, jednak wraz ze wzrostem potrzeb do środowiska dodawane mogą być kolejne elementy systemu.

W sytuacjach zagrożenia myślimy w pierwszej kolejności o naszych najbliższych i dobytku. Nie pozwól na to, by niepokój o zdrowie rodziny i troska o dobytek towarzyszyły Ci na co dzień. Zastosowanie rozwiązań smart home pomaga zapewnić bezpieczeństwo domownikom, zdecydowanie ułatwia życie oraz prowadzi do realnych oszczędności w domowym budżecie. Dzięki urządzeniom FIBARO masz pewność, ze trzymasz rękę na pulsie, ponieważ Twój dom od razu zareaguje na niebezpieczną sytuację.

 

Powiązane wpisy

Smog jest również w Twoim domu! Czy można się przed nim ustrzec?

Sezon grzewczy już się rozpoczął i wszyscy odczuwamy jego negatywne skutki. Nad okolicą unosi się gęsta, szara mgła zawierająca zanieczyszczenia – smog.

Czytniki linii papilarnych nie zabezpieczają drzwi. #PrawdaCzyFałsz?

Czasy, gdy drzwi były otwierane za pomocą klucza, powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej wybieramy zamki, które współpracują z klawiaturami numerycznymi, kartami dostępu czy czytnikami linii papilarnych.

G-U przypomina: Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu!

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych cech domu. Mieszkanie jest dla nas przestrzenią, w której możemy się swobodnie odprężyć i doświadczyć prawdziwego komfortu. Dlatego odliczając dni do wakacyjnego wyjazdu dobrze jest pomyśleć nie tylko o miejscu, do którego się wybieramy, ale też o tym, które zostawiamy na jakiś czas puste i wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by zapewnić mieszkaniu skuteczną ochronę nie tylko w te wakacje, ale także przez kolejne lata.