Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów w domu. Są fundamentem bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wybierając drzwi wejściowe trzeba zwrócić uwagę nie tylko materiał, z których są wykonane. Pokonanie zamka w zwykłych drzwiach zwykle zajmuje złodziejowi kilkadziesiąt sekund. W zależności od klasy bezpieczeństwa ten czas się wydłuża, dlatego warto wybrać drzwi w klasie „C” (według polskiej normy) lub przynajmniej klasie 3 wg normy europejskiej. O bezpieczeństwie drzwi w dużej mierze decyduje materiał (świetnie sprawdza się aluminium), ale warto zwrócić też uwagę na okucia czy zamki.
Zamek nie do pokonania
Wybór zamka jest niezwykle istotny. To od niego zależy, czy złodziej będzie w stanie dostać się do środka. – Rygle po wysunięciu mają się blokować i nie powinny cofnąć się nawet przy manipulacji narzędziami. Zamek można pokonać odginając ramę albo skrzydło drzwiowe, ale jeśli rygle, tak jak w zamku Secury Automatic wysuwają się na 20 mm – nie ma możliwości wysunięcia ich z zaczepów – tłumaczy Tomasz Bartol z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Bardzo ważne są też wkładki do zamków. Można je zamontować w każdym rodzaju drzwi w dowolnym momencie. – Zwróćmy uwagę na to, czy wkładki są odporne na wybicie i przewiercenie. Coraz częściej stosuje się też wkładki elektroniczne, dzięki którym drzwi możemy otwierać za pomocą karty albo breloka – to znacznie zwiększa bezpieczeństwo – tłumaczy Tomasz Bartol.
Nowoczesne rozwiązania
Do prywatnych domów wkraczają już nowe technologie. Dzięki nim żyje się łatwiej, ale też zdecydowanie bezpiecznej. – Bardzo popularna jest biometryczna kontrola dostępu, a więc czytniki linii papilarnych, klawiatury kodowe i czytniki RFID – mówi Tomasz Bartol. Dzięki takim rozwiązaniom nie musimy używać już tradycyjnego klucza. Czytniki linii papilarnych świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci, a pokonanie takiego systemu przez złodzieja będzie bardzo trudne. Decydując się na montaż tego typu elektronicznych gadżetów, musimy pamiętać o doprowadzeniu do drzwi prądu. – Najbardziej pewnym wyborem będzie montaż przepustu kablowego, np. Secure connect 200, który przekazuje napięcie z ramy drzwi do skrzydła i zasilał zamek, czy czytnik. To rozwiązanie systemowe, gwarantujące najwyższą jakość – tłumaczy Tomasz Bartol.
Jak wybierać?
O tym, czy drzwi będą bezpieczne decyduje bardzo wiele technicznych szczegółów. Zwróćmy więc uwagę na producenta – nie tylko samych drzwi, ale i zastosowanych w nich okuć i zamków. Warto sprawdzić, czy produkty, które wybieramy są rekomendowane przez programy, takie jak np. Dom Bezpieczny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy najlepszą ochroną swojego domu.