Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Jeśli chcemy mieszkać bezpiecznie, nie powinniśmy wietrzyć. #PrawdaCzyFałsz?

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób, w tym układu oddechowego, a także alergii. Na dodatek zawarta w nim wilgoć powoduje degradację elementów budowlanych. Na ramach okiennych, ścianach czy sufitach powstaje pleśń, która z czasem może się przekształcić w grzyba.

Powstaje zatem pytanie, jak – i czy w ogóle – wietrzyć, żeby nie narazić się na atak włamywaczy? Czy żeby nasz dom był przysłowiową twierdzą nie do zdobycia, musimy żyć przy zamkniętych oknach?

Powszechnie znana jest funkcja mikrowentylacji, oferowana w okuciach obwiedniowych. Dzięki odpowiedniemu położeniu klamki w skrzydle rozwierano-uchylnym i uchylnym powstaje szczelina, przez którą do wnętrza napływa powietrze. Takie okucie może być wyposażone w blokadę uniemożliwiającą otwarcie skrzydła z zewnątrz. Innym rozwiązaniem są tzw. okucia odstawne. Mają zastosowanie w oknach i drzwiach tarasowych. Ich istotą jest możliwość wybrania takiego położenia klamki, że całe skrzydło odsuwa się od ramy na 6 mm. Powstaje na całym obwodzie szczelina, niewidoczna z zewnątrz, służąca do wentylacji. Okucie odstawne w pozycji wietrzenia zachowuje swoje cechy przeciwwłamaniowe w klasie RC2.

Jeśli nie odpowiada nam jedynie funkcja mikrowentylacji, możemy rozważyć zastosowanie w oknach nawiewników. Po pierwsze nie pogorszą one parametrów przeciwwłamanowości, a po drugie – jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry, zatrzymają szkodliwe pyły i zanieczyszczenia.

Obalimy jeszcze jeden mit związany z wietrzeniem i bezpieczeństwem – można otwierać okna na oścież i nie narażać się na zanieczyszczone powietrze! Wystarczy zamontowac w oknach siatki przeciwpyłowe, które stanowią barierę dla smogu, kurzu, spalin, pyłków, roztoczy, aerozoli i zarodników roślin. Są też w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się zarodników pleśni i bakterii, przy czym nie stanowią bariery dla powietrza, innych gazów i pary wodnej. Siatki przeciwpyłowe przeznaczone są do montażu m.in. na oknach i drzwiach. Umieszcza się je od strony zewnętrznej, przed stolarką.
Jak widać, w tym przypadku technologia nadąża za naszymi potrzebami – można żyć bezpiecznie w wietrzonych pomieszczeniach. I to zarówno jeśli chodzi o zagrożenie włamaniem, jak i zanieczyszczeniami.

Siatki przeciwpyłowe już można znaleźć w wielu sklepach! Sprawdź koniecznie: imontage.eu

Powiązane wpisy

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Zamki z certyfikatem podwyższonej odporności na włamanie, czyli w skrócie zamki antywłamaniowe są wyposażone w odpowiednie wkładki bębenkowe. Zależnie od konstrukcji mogą mieć one nawet 6 klasę bezpieczeństwa. Mechanizm wkładki uruchamia się przy pomocy klucza lub pokrętła. Do drzwi wejściowych stosuje się wkładki dwustronne: otwierane tylko kluczem lub otwierane od zewnątrz kluczem, zaś od wewnątrz … Czytaj dalej Bezpieczne zamki z certyfikatem

Masz drzwi z atestem, ubezpieczyciel da ci zniżkę. #PrawdaCzyFałsz?

Masz drzwi z atestem, ubezpieczyciel da ci zniżkę. #PrawdaCzyFałsz?

Firmy ubezpieczeniowe podkreślają, że drzwi powinny być przeciwwłamaniowe z atestem. Czy gwarantuje to zniżkę?

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

Dom ewoluuje wraz z rodziną, której potrzeby powinien spełniać. Zupełnie nową rolę pełni kiedy pojawia się w nim mały człowiek,  bo to jego bezpieczeństwo jest wówczas na pierwszym planie. Jak przyszłościowo wybrać produkty wykończeniowe do swojego domu?