Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Kluczyk w klamce ułatwi pracę złodziejowi. #PrawdaCzyFałsz?

W kontekście ochrony przed włamaniem, bezpieczne okna i drzwi tarasowe muszą być wyposażone w odpowiednie okucia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że okuciem jest również klamka.

Klamki w oknach

Rolki ryglujące w oknie przeciwwłamaniowym powinny mieć budowę tzw. grzybków. Ustawienie pochwytu klamki w pozycji zamkniętej powoduje zaryglowanie rolek grzybkowych w zaczepach okucia. To właśnie podstawowa funkcja klamki – zamknięcie okna i zabezpieczenie przed możliwością jego wyważenia.

Jednak w przypadku tego okucia ważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa jest możliwość zastosowania blokady otwarcia. Taką funkcję spełniają klamki zamykane na kluczyk lub blokowane przyciskiem. Najczęściej spotyka się zamki cylindryczne z wkładką bębenkową. W klamkach z przyciskiem za zablokowanie skrzydła odpowiada umieszczony w klamce cylinderek. Gdy jest wciśnięty, klamka nie poruszy się.

Jedną z metod działania włamywaczy jest podważanie klamki specjalnym drutem. W przypadku klamek zabezpieczonych kluczykiem lub przyciskiem taki manewr nie będzie możliwy.

Klamki w drzwiach tarasowych

Jeśli drzwi tarasowe mają otwierać się również z zewnątrz, wówczas stosuje się dwa rozwiązania. Zamek zabezpiecza się rozetkami uniemożliwiającymi rozwiercenie od zewnątrz mocujących je śrub. W przypadku obustronnej klamki, przy próbie włamania działa także blokada obrotu, którą uruchamia się poprzez zmianę jej położenia. Przesunięcie rygla od zewnątrz nie jest możliwe.

Wymiana klamki

Standardowo, szczególnie w mieszkaniach budowanych przez deweloperów, okna wyposażone są w klamki bez kluczyków czy przycisków. Można je jednak w prosty, a do tego tani sposób wymienić. Potrzebne do tego umiejętności posiada każdy, kto choć raz w życiu posługiwał się wkrętarką (polecamy obejrzeć filmy instruktażowe, jakich wiele na stronie http://youtube.com) A jeśli nie chcemy robić tego samodzielnie, możemy poprosić o pomoc wykwalifikowaną ekipę z najbliższego salonu okiennego. Warto o tym pomyśleć, bo ten prosty zabieg znacznie poprawi bezpieczeństwo nasze (ochrona przeciwwłamaniowa), jak i naszych dzieci (zabezpieczenie przed otworzeniem okna i wypadnięciem dziecka).

Aby dowiedzieć się więcej na temat okuć okiennych przeczytaj artykuł dla profesjonalistów!

Powiązane wpisy

G-U: drzwi – fundament bezpieczeństwa

G-U: drzwi – fundament bezpieczeństwa

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów w domu. Są fundamentem bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wybierając drzwi wejściowe trzeba zwrócić uwagę nie tylko materiał, z których są wykonane. Pokonanie zamka w zwykłych drzwiach zwykle zajmuje złodziejowi kilkadziesiąt sekund. W zależności od klasy bezpieczeństwa ten czas się wydłuża, dlatego warto wybrać drzwi w … Czytaj dalej G-U: drzwi – fundament bezpieczeństwa

Bramy otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika. #PrawdaCzyFałsz?

Bramy otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika. #PrawdaCzyFałsz?

Istnieją opinie, że bramy garażowe otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika oraz słabo chronią przed włamaniem. Jak jest w rzeczywistości?

Mapa zagrożeń domu

Mapa zagrożeń domu

Zanim stanie się coś złego, warto spojrzeć na najbliższe otoczenie oczami złodzieja. W artykule znajdziecie listę czynników, które mogą wpłynąć na to, jak atrakcyjny będzie dla nich Wasz dom.