Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat powinny owocować poprawieniem jakości powietrza, korzystnym wpływem na środowisko i zdrowie oraz regularnie zwiększać komfort życia.

Dlaczego odnawialne źródła ciepła mają duże znaczenie?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami ciepła zapoczątkowała zwiększająca się świadomość na temat szkodliwości emisji dwutlenku węgla i innych toksycznych substancji, które dostają się do powietrza w wyniku spalania. Podczas produkcji ciepła dochodzi do zanieczyszczenia powietrza, a szkodliwe spaliny trafiają do naszych płuc oraz wpływają negatywnie na przyrodę i klimat. Liczne badania wykonane na przestrzeni lat umożliwiły stworzenie rozwiązań redukujących ilość toksycznych spalin. Powstały również programy oferujące dofinansowania w zakresie inwestycji w źródła energii odnawialnej, np. program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę jakości powietrza i zredukowanie zanieczyszczeń.

Energia odnawialna wspiera ogrzewanie

Rozwiązania z zakresu ekologicznego ogrzewania to m.in. inwestycje w pompy ciepła czy kotły na pellet/biogaz. Podstawą do działania pieców jest prąd, dlatego ważną rolę w „zielonym” ogrzewaniu pełnią instalacje fotowoltaiczne, które w naturalny sposób wytwarzają energię elektryczną, niezbędną do działania systemów grzewczych. 

Pompy ciepła

Pompy ciepła przekształcają powietrze, ziemię lub wodę – w energię cieplną. Ekologiczny aspekt tego rozwiązania sprawia, że zyskuje ono na popularności w sferze energooszczędnego budownictwa. Zaopatrzenie w pompy ciepła jest zachęcające m.in. dzięki prostocie w użyciu – urządzenia są zautomatyzowane i praktycznie nie wymagają od nas manualnej obsługi (ich działanie jest oparte na elektronicznych systemach). Pompy ciepła znacznie redukują emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin oraz przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania domu. Energia cieplna jest uzyskiwana w 100% z odnawialnych źródeł występujących naturalnie (powietrze, woda, ziemia).

Energooszczędne drzwi i okna to podstawa

Wszelkie rozwiązania, związane z odnawialnymi źródłami ogrzewania nie przyniosą rezultatów, jeśli będziemy w posiadaniu okien i drzwi z niewystarczającym stopniem termoizolacyjności. Nieszczelne produkty będą prowadziły do przenikania dużej ilości ciepła, co spowoduje zwiększenie produkcji ciepła, a oszczędność związana z ekonomicznymi rozwiązaniami nie będzie odczuwalna. Dlatego też inwestycja w wysokiej jakości produkty zapewniające prawidłową izolację jest niezbędna i powinna być priorytetem na etapie budowy domu lub podczas termomodernizacji budynków już istniejących.

Program „Czyste Powietrze”

W wyniku dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać wsparcie finansowe na wymianę tradycyjnych pieców na te bardziej ekologiczne. Program ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych spalin i długofalowe wsparcie ochrony środowiska i zdrowia oraz poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. W ramach programu Czyste Powietrze finansowana jest wymiana tradycyjnych źródeł ciepła – pieców opalanych szkodliwym węglem – na alternatywne, ekologiczne rozwiązania: kotły na pellet lub biogaz, systemy do ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła.

Możliwe jest również dofinansowanie z zakresu termomodernizacji, która dotyczy np. wymiany okien i drzwi w istniejących już budynkach na energooszczędne. W nowo powstających obiektach dofinansowanie obejmuje zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła. Program umożliwia również ulgę podatkową, która pozwala na odliczenie kosztów związanych z materiałami i urządzeniami z zakresu termomodernizacji, nawet do 53 tysięcy złotych. 

Jeżeli chcesz przeprowadzić termomodernizację, potrzebujesz więcej informacji na temat najlepszych rozwiązań, chcesz pozyskać dotację oraz rozliczyć swoją ulgę termomodernizacyjną skontaktuj się z naszym punktem konsultacyjnym! Nasi eksperci pomogą Ci w tym procesie! Napisz na adres: konsultacje@dombezpieczny.com

Odnawialne źródła ciepła to nasza przyszłość

Żyjemy w świecie zanieczyszczonym – jest to niepokojące, lecz niestety zgodne z prawdą stwierdzenie. Niewidoczne gołym okiem spaliny i pyły otaczają nas codziennie i każdego dnia przedostają się do naszych płuc, zagrażając tym samym naszemu zdrowiu. Rozwój nauki i technologii pozwolił na stworzenie produktów i rozwiązań redukujących emisje szkodliwych spalin, w tym toksycznego dwutlenku węgla i umożliwiających wdrożenie ekologicznych i zdrowych alternatyw.

Powiązane wpisy

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

„Zielone ogrzewanie” to kierunek, w którym w ostatnich latach zmierza nowoczesne budownictwo. Jest to ściśle związane z chęcią poprawienia jakości powietrza i zredukowaniem emisji szkodliwych spalin. Ekologiczne rozwiązania zapewniają obieg energii cieplnej wytwarzanej z naturalnie występujących źródeł, takich jak ziemia, powietrze i woda, co redukuje spalanie toksycznych paliw, szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Co to … Czytaj dalej Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Zabezpiecz więźbę dachową

Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?