Baza Wiedzy / Dla profesjonalisty / Ogrodzenie – zabezpieczenie posesji

Ogrodzenie jest pierwszą przeszkodą dla potencjalnego złodzieja. Łatwe do pokonania zmobilizuje go do wykorzystania nadarzającej się okazji. Solidnie wyglądające, zniechęci.

Nie istnieje pewna recepta na skuteczne zabezpieczenie posesji przed włamaniem. Ale dobrze wykonane ogrodzenie może być pierwszą zaporą przed nieproszonymi gośćmi. Zabezpiecza przed kradzieżą i dewastacją. Przypadkowego rabusia powstrzyma także kamera dozorująca oraz tabliczka informująca o monitoringu.

Parkany i przęsła

W Polsce rzadko spotyka się domy nieogrodzone lub otoczone niskim płotem. Potrzeba prywatności i bezpieczeństwa powoduje, że ogrodzenia mają zwykle wysokość 1,5 do 1,8 metra. Największy producent, jako typowe, proponuje przęsła, bramy i furtki na 1,20, 1,45, i 1,75 metra. Wyższe płoty są rzadkością.

Płoty wykonuje się z różnych materiałów. Reprezentacyjną posesję można ogrodzić murem z cegieł, kamieni lub betonu. Zapewni on maksymalną intymność domownikom. Będzie też skutecznym zabezpieczeniem przed intruzami, jeśli na jego powierzchni nie znajdą się elementy ułatwiające wspinanie, a górną krawędź wyposaży się w takie, które utrudnią przekroczenie, np.: drut kolczasty, ostre pręty czy groty. Przy czym należy pamiętać, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zabrania umieszczania niebezpiecznych, ostrych zakończeń na ogrodzeniach o wysokości poniżej 1,8 metra (Rozdział 9, par. 41.2). Niestety jeśli złodziejowi mimo to uda się sforsować tę przeszkodę, zyskuje dużą swobodę działania, gdyż jest niewidoczny z ulicy. Dlatego częściej posesje grodzone są niskim murkiem z wymurowanymi słupami, między którymi mocuje się ażurowe przęsła, metalowe lub drewniane. Producenci proponują setki wzorów o różnym przekroju i grubości sztachet (lub prętów), z wieloma detalami dekoracyjnymi do wyboru.

Skuteczność ogrodzenia ażurowego podnosi odpowiednie zagęszczenie sztachet i takie rozmieszczenie poprzeczek, które utrudni wstawienie stopy i użycie ogrodzenia jako drabiny. Prześwity pomiędzy prętami lub sztachetami zwykle nie przekraczają 10 cm, a ich górne krawędzie są ścinane na ostro lub zakończone kutymi grotami.

Ogrodzenie bezpieczne dla użytkownika i utrudniające wtargnięcie na posesję powinno opierać się na stabilnym fundamencie zmniejszającym możliwość wyrwania słupów oraz zrobienia podkopu. Dotyczy to również lżejszych ogrodzeń palisadowych z paneli kratowych czy siatki. Dla zabezpieczenia przed rozmontowaniem elementy ogrodzenia powinny być trwale połączone, przyspawane lub przynitowane.

Bramy i furtki

Bramy wjazdowe oraz furtki muszą chronić posesję nie mniej skutecznie niż parkan. Zwykle mają wysokość zbliżoną do całego ogrodzenia i skrzydła wypełnione jak przęsła. W celu utrudnienia wspinania się powinny mieć jak najmniej poprzeczek i odpowiednio zagęszczone sztachety. Góra: najlepiej zakończona na ostro bez możliwości wygodnego oparcia dla włamywacza.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje bram wjazdowych: skrzydłowe (rozwierane) oraz przesuwne. Pod względem zabezpieczenia przed zdemontowaniem i otwarciem najlepszym rozwiązaniem jest brama przesuwna samonośna. Ma solidną konstrukcję, jest zainstalowana na betonowym fundamencie i porusza się od wewnętrznej strony ogrodzenia. Brama rozwierana, montowana zwykle w świetle słupów, daje dostęp do zawiasów i możliwość ich odcięcia od zewnątrz. Dlatego zawiasy bram i furtek powinny być zabezpieczone przynajmniej przed łatwym zdjęciem skrzydła. Bramy dwuskrzydłowe ręcznie otwierane wyposażone są w zamek wpuszczany lub zewnętrzny z wkładką bębenkową oraz rygiel blokujący jedno skrzydło do podłoża. Ręczne bramy przesuwne mają zamek hakowy z wkładką bębenkową oraz pochwyt. Furtki wyposaża się w zamki wpuszczane lub elektromagnetyczne, a także domofony i wideodomofony.

Bramy z napędem

W bramach z napędem nie stosuje się zamków i rygli. Samohamowne siłowniki zatrzymują skrzydło w dowolnej pozycji. Powinny mieć funkcję blokady w pozycji zamkniętej i otwartej. Otwarcie bramy w razie braku prądu lub awarii wymaga ręcznego rozblokowania napędu. Służą do tego mechanizmy odblokowujące (wysprzęglające), uruchamiane za pomocą odpowiedniego kluczyka; nie może zrobić tego osoba postronna, która dostała się na teren posesji. Skrzydło bramy z blokadą jest trudne do wyważenia.

Zamontowanie w bramie napędu zdalnie sterowanego zwiększa nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo użytkownika. Obsługa bramy bez wychodzenia z pojazdu chroni przed niespodziewanym napadem lub kradzieżą auta. Wyposażenie zaś w fotokomórki zabezpiecza przed przytrzaśnięciem pojazdu lub człowieka, gdy znajdzie się w świetle zamykającej się bramy.

***

Nieruchomości znajdujące się daleko od sąsiadów oraz w okolicy często nawiedzanej przez złodziei wymagają lepszej ochrony niż usytuowane na terenie gęsto zabudowanym. Potrzebują ogrodzeń wyższych i trudniejszych do sforsowania. Dodatkowo warto zainstalować system alarmowy uruchamiający się przy wykryciu próby nieuprawnionego przekroczenia granicy posesji czy kamery dozorujące.

Powiązane wpisy

Okucia w drzwiach zewnętrznych

Okucia w drzwiach zewnętrznych

Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego zależy na tym, aby drzwi wejściowe stanowiły barierę trudną do pokonania przez włamywacza.

Bezpieczne szkło i zespolenia

Bezpieczne szkło i zespolenia

W kontekście bezpieczeństwa w domu jednorodzinnym należy brać pod uwagę nie tylko przeszklenia przeciwwłamaniowe, ale też chroniące w inny sposób.

Okiennice – skuteczne osłony antywłamaniowe

Okiennice – skuteczne osłony antywłamaniowe

Odpowiednio wzmocnione okiennice nie są tylko atrapą zniechęcającą złodziei. Mogą skutecznie zastąpić rolety i kraty. Jednak nie sposób znaleźć na rynku taką, która miałaby określoną klasę odporności na włamanie.