Baza Wiedzy / Bezpieczeństwo domowników / Rekuperacja to zdecydowany “must-have”! Dlaczego?

W domu spędzamy bardzo dużo czasu, a ostatnio wręcz jego większość. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest powietrze, które wdychamy wewnątrz budynku i jak duży wpływ ma jego jakość na nasze samopoczucie i zdrowie. O cyrkulację powietrza dba w domu wentylacja. To, na jaki jej rodzaj się zdecydujemy ma wpływ na to, co dostanie się do naszych płuc.

Nie dajmy się zmylić złudzeniu, że powietrze w domu jest bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń. Może się w nim znaleźć równie dużo szkodliwych spalin, co na zewnątrz, poza tym nieprawidłowa cyrkulacja może dodatkowo zanieczyszczać już obecne w pomieszczeniu powietrze. Systemy wentylacyjne muszą działać prawidłowo, abyśmy czuli się dobrze i cieszyli dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

Wentylacja to cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami wewnątrz, a przestrzenią na zewnątrz. Rodzaje wentylacji:

  • Wentylacja naturalna – wymiana powietrza przy wykorzystaniu naturalnie występującego przeciągu, np. podczas otworzenia okna lub drzwi;
  • Wentylacja grawitacyjna – zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez specjalne nawiewy;
  • Wentylacja mechaniczna – działa przy użyciu specjalnego silnika;
  • Wentylacja hybrydowa – połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a dokładniej funkcją odzyskiwania energii termicznej z gazów i spalin, w celu dalszego jej wykorzystywania.

fot.: OEM Energy

Czym rekuperacja różni się od klasycznej wentylacji mechanicznej?

Rekuperacja charakteryzuje się funkcją odzysku ciepła, która umożliwia efektywne wentylowanie pomieszczeń, które jest ekologiczne i ekonomiczne. Urządzenie wentylacyjne rozbudowane jest o rekuperator, odgrywający w całym procesie kluczową rolę, ponieważ to właśnie on odpowiada za zaciąganie powietrza z zewnątrz oraz odprowadza na zewnątrz to już zużyte. Rekuperator może również ponownie pobrać ciepło z obecnego w pomieszczeniu powietrza i użyć go do ogrzania świeżego, dzięki temu możemy odczuć oszczędność tego rozwiązania.  

Powstały również rekuperatory, które oprócz odzysku ciepła, mają oryginalną funkcję odzyskiwania wilgoci, co jest zdecydowanym przełomem na rynku.

Ile kosztuje rekuperator, a ile jego montaż?

Koszt rekuperacji to średnio wydatek rzędu 20-25 tysięcy złotych. To dosyć dużo, natomiast zakup jest bardzo ekonomiczny, ponieważ ponowne wprowadzanie w obieg zużytej energii cieplnej oznacza oszczędność, a koszty inwestycji zwracają się w postaci zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Szybko i wygodnie

Program Czyste Powietrze wspiera ekologiczne rozwiązania, mające na celu poprawienie jakości powietrza oraz wsparcie środowiska. Dofinansowanie obejmuje m.in. wymianę pieców na te spełniające normy ekologiczne. Wówczas konieczna jest czasochłonna wymiana pieca i jego systemu. W przypadku rekuperacji nie ma potrzeby wymiany urządzenia. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko. Wystarczy zgłosić się o dofinansowanie, zamontować instalację w domu i cieszyć się oszczędnością pieniędzy i energii cieplnej.

O tym dlaczego rekuperacja to zdecydowany “must have” mówi prezes Stowarzyszenia Dom Bezpieczny, Karol Klos:

Rekuperacja to być może „must have” już w roku 2022 z powodu wyśrubowanych wymagań energetycznych względem nowych budynków. Coraz więcej budynków jest energooszczędnych, a te powinny być nie tylko ciepłe i szczelne, ale także wykorzystywać energię którą normalnie by oddały do atmosfery. Odzysk ciepła w wentylacji pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pierwotną, co wpływa na koszty ogrzewania. Jednak jedną z największych zalet rekuperacji jest po prostu wpływ na zdrowie domowników. Nie zdajemy sobie z tego na codzień sprawy, ale jakość powietrza którym oddychamy wpływa na zdolności poznawcze każdego człowieka, czyli jego koncentrację, zdolność do kojarzenia faktów, energię do codziennego funkcjonowania, jakość pracy, nauki a nawet snu!

Powiązane wpisy

Higiena i bezpieczeństwo z klamkami Hoppe SecuSan

Higiena i bezpieczeństwo z klamkami Hoppe SecuSan

Ponieważ w czasach pandemii koronawirusa, czyli COVID-19, pojęcia bezpieczeństwo i higiena nabierają zupełnie nowego znaczenia, ważne są rozwiązania, które mogą nam pomóc w utrzymaniu czystości. Dzięki zastosowaniu klamek z antybakteryjną powłoką SecuSan od firmy Hoppe możemy zachować większą higienę np. w miejscach użyteczności publicznej, jak szpitale, szkoły, obiekty przemysłowe, czy rekreacyjne, a nawet w domach.

FIBARO: dziecko bezpieczne

FIBARO: dziecko bezpieczne

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i pewność, że pod naszą nieuwagę nie stanie się nic złego naszym pociechom towarzyszą nam cały czas. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą na nich czekać w domu, dlatego lepiej nie spuszczać ich z oczu. Możemy prawdziwie odetchnąć z ulgą i spokojniej spać, kiedy nasz dom jest bezpieczny a sprzęty, meble i inne urządzenia nie stwarzają zagrożenia dla domowników.

Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Ważne decyzje Wiele rodzin podejmuje decyzje o budowie domu lub przeprowadzce do większego mieszkania, gdy w domu pojawia się dziecko. Ale nie tylko moda lub najnowszy design powinny kierować naszymi wyborami. Już na etapie budowy i doboru materiałów budowlanych ważne jest podejmowanie świadomych wyborów,  ponieważ będą one miały wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo mieszkańców. Przeszklenia … Czytaj dalej Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?