Bardzo często myśląc o zastosowaniu w swoim domu produktów poprawiających bezpieczeństwo, mamy na myśli produkty „antywłamaniowe”. Jednak pomimo takiej potocznej nazwy, nie stanowią one bariery nie do pokonania. Ich celem jest jedynie czasowe zabezpieczenie i utrudnienie włamania. O tym, przez jaki czas szyba może opóźnić wtargnięcie, mówi klasa bezpieczeństwa. Im niższa klasa, tym szkło stanowi łatwiejszą przeszkodę.
Wg normy: PN-EN 356: 2000: Szkło w budownictwie. Szyby ochronne. Badania i klasyfikacja odporności na ręczny atak, rozróżniamy klasy bezpieczeństwa od P1A do P8B. Aby realnie myśleć o zwiększonym zabezpieczeniu przed włamaniem, należy wybierać szyby o wyższej klasie.
Stosowane metody badań według powyższej normy mają za zadanie dokonać rozróżnienia wytrzymałości szyb na założone oddziaływania. Szyby w klasach od P1A do P5A są badane na uderzenie spadającą kulą o średnicy 100 mm i masie 4,11 kg z różnych wysokości w zależności od klasy, natomiast szyby w klasach od P6B do P8B są badane na uderzenie siekierą testową.
Producenci dokładają wszelkich starań, aby szyby opuszczające ich fabryki zapewniały skuteczną ochronę przed wtargnięciem intruza. Przykładem niech będą szyby Pilkington Insulight™ Protect – szyby zespolone, które z definicji są pakietem składającym się z kilku tafli szkła rozdzielonych ramkami dystansowymi, tworzącymi przestrzenie międzyszybowe wypełnione gazem szlachetnym (najczęściej argonem). W skład takiego pakietu wchodzi szyba zwiększająca bezpieczeństwo oraz zapewniająca komfortowy poziom naturalnego oświetlenia – Pilkington Optilam™. Szyba ta to szkło laminowane, składające się z dwóch lub więcej tafli szkła z umieszczoną pomiędzy nimi elastyczną folią PVB, która pod wpływem temperatury trwale łączy poszczególne tafle.
Wykorzystanie szyby laminowanej, oprócz korzyści związanych z podwyższeniem bezpieczeństwa, poprawi również izolacyjność akustyczną, znacząco zwiększając komfort użytkowników.