Drzwi wejściowe to jeden z istotniejszych elementów stolarki otworowej, którą uwzględniamy w budowie – stanowią punkt otwarcia na świat i są swoistą wizytówką domu i jego mieszkańców. Ich wybór to więc na ogół decyzja, na podjęcie której poświęcamy sporo czasu, energii i pieniędzy. Jakie kwestie dotyczące drzwi powinniśmy uwzględnić dokonując wyboru? Warto zwrócić uwagę na trzy zagadnienia których rozważenie pozwoli znaleźć odpowiednie drzwi: trwałe, bezpieczne i ładne.
Bezpieczeństwo
Ochrona domu i jego mieszkańców to jedna z podstawowych funkcji, której spełnienia oczekujemy od drzwi zewnętrznych. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas produkt jest odpowiednio wysokiej jakości powinniśmy zwrócić uwagę na jego klasę antywłamaniową, najlepiej potwierdzoną właściwym certyfikatem. Bezpieczeństwo nakładkowych drzwi aluminiowych DAKO z serii DA-90N potwierdzają certyfikaty antywłamaniowości w klasach RC 2 i RC 3, odpowiednich dla budownictwa jednorodzinnego. Taka klasa bezpieczeństwa oznacza, że drzwi są odporne na próby włamania podejmowane z użyciem prostych narzędzi, a także śrubokrętu czy łomu i gwarantują ochronę o czasie oporu: min. 3 minut dla RC2 i min. 5 minut dla RC3.
Podstawowe wyposażenie tych drzwi, dzięki zastosowaniu m. in. zasuwnicy wielopunktowej, wysokiej klasy wkładki i zawiasów rolkowych, gwarantuje optymalną klasę antywłamaniową RC2. Jeśli jednak bezpieczeństwo to dla kogoś kwestia priorytetowa możemy zwiększyć odporność drzwi na włamanie do klasy RC 3 poprzez dodatkowe opcje wyposażenia obejmujące takie elementy jak np. ukryte zawiasy czy dodatkowe trzpienie antywyważeniowe.
Specjalnie wzmocniony panel umożliwia uzyskanie nie tylko wysokich klas antywłamaniowych, ale także pozwala zagwarantować bezpieczeństwo w zakresie właściwości termoizolacyjnych. Współczesna technologia, złożoność profili oraz ich wypełnienie pozwala nam uzyskać produkt ciepły, o współczynniku przenikania ciepła od 0,6 W/m²K* – aluminiowe drzwi wejściowe to zatem bardzo dobra propozycja do nowoczesnych budynków energooszczędnych i pasywnych.
Funkcjonalność
Komfortowa i wygodna obsługa drzwi wejściowych to zagadnienie szczególnie ważne w codziennym użytkowaniu ich przez mieszkańców domu. Na szczęście możemy liczyć tutaj na nowoczesne rozwiązania i technologię. Mimo sporego ciężaru, dzięki specjalnym okuciom i zawiasom drzwi otwierają się lekko i bez trudu. Dodatkowo istnieje sporo możliwości wyboru jeśli chodzi o wyposażenie podnoszące ich funkcjonalność. W przypadku zamontowania w zamku głównym drzwi zapadki z funkcją dzień/noc można, za pomocą specjalnego mechanizmu, w łatwy sposób przełączać zapadkę do odpowiedniej pozycji, która umożliwia albo swobodne otwieranie drzwi bez ograniczeń (funkcja dzień, która przydaje się np. wtedy gdy jesteśmy w domu, a dzieci biegają tam i z powrotem) albo zatrzaśnięcie drzwi po zamknięciu (w pozycji noc) tak, że ponowne ich otwarcie wymaga użycia klucza.
Można także zupełnie zrezygnować z używania kluczy decydując się na wyposażenie drzwi w kontrolę dostępu przy użyciu czytnika linii papilarnych, montowanego bezpośrednio w płaszczyźnie drzwi lub będącego elementem pochwytu. Inna opcja to wybór nowoczesnego czytnika, który umożliwia otwieranie drzwi przy użyciu klawiatury i/lub telefonem komórkowym wyposażonym w bluetooth (moduł instalowany bezpośrednio w drzwiach).
Decyzja o wyposażeniu drzwi w kontaktron ma także uzasadnienie ze względu na bezpieczeństwo – drzwi z tego typu wyposażeniem możemy włączyć w domowy system alarmowy lub skonfigurować jako element systemu inteligentnego domu, pozwalający na zdalne monitorowanie ich bieżącego stanu.
Estetyka
Aluminiowe drzwi wejściowe przestają być kojarzone jedynie z architekturą instytucjonalną czy budownictwem przemysłowym. Coraz chętniej na wybór tego typu rozwiązania decydują się inwestorzy indywidualni. Nowoczesne drzwi aluminiowe potrafią skusić modnym wyglądem i szeroką gamą modeli do wyboru. W ramach dostępnej oferty można liczyć na różnorodność dostępnych kolorów, powierzchni strukturalnych a nawet faktur imitujących drewno czy możliwość wykorzystania w projekcie drzwi stalowych i kamiennych dekorów. Również w kwestii elementów otwierania można wybierać zarówno wśród tradycyjnych opcji takich jak klamka, jak i nowoczesnych pochwytów różnej wielkości (stalowych lub z elementami naturalnego drewna). Pozwala to na dopasowanie wyglądu stolarki do indywidualnego charakteru elewacji i tym samym stworzenie spójnej stylistycznie całości przy zachowaniu najwyższej jakości parametrów.
– Bardzo estetycznym, a przy tym niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w drzwiach są także naświetla. Wyposażenie drzwi w dodatkowe, przeszklone elementy pozwala nie tylko nadać im lekkości i nowoczesnego charakteru, ale także gwarantuje lepsze doświetlenie przestrzeni domu znajdującej się za drzwiami – przedpokoju czy korytarza. Co szczególnie istotne badania potwierdziły, że drzwi nakładkowe DAKO również w przypadku konstrukcji w zabudowie witrynowej tj. z naświetlami bocznymi i/lub górnymi zachowują parametry antywłamaniowe – podkreśla Stanisław Frączek, Product Manager DAKO.
Właściciele drzwi wejściowych, wykonanych z aluminium, poza ich walorami estetycznymi docenią z pewnością trwałość, wytrzymałość oraz łatwość konserwacji. Aluminium to materiał wysoce odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym na wahania temperatury. Drzwi wykonane z tego surowca nie odkształcają się w wyniku dużego nasłonecznienia czy działania wody. Kupując drzwi aluminiowe wybieramy zatem towar, który nie wymaga okresowej renowacji i może nam służyć w niezmienionym stanie przez wiele lat.
*Wartości współczynnika Ud uzyskano metodą obliczeniową zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1, PN-EN ISO 10077-2 oraz PN-EN ISO 12631. Wartość współczynnika Ud wyliczono dla drzwi o wymiarach 1300 mm x 2350 mm