Aktualności / Bezpieczeństwo na targach R+T

Międzynarodowe Targi Rolet Bram i Osłon Przeciwsłonecznych R+T to wiodące wydarzenie branżowe, które odbywa się raz na trzy lata. Za nami edycja 2018, w której uczestniczyli Partnerzy Program Dom Bezpieczny – firmy FAKRO i KRISPOL. Temat bezpieczeństwa był w tym roku jednym z najważniejszych tematów w Stuttgarcie.

W dniach 27-lutego – 3 marca Targi Stuttgarckie były najważniejszym miejscem dla przedstawicieli z branż rolet, bram i osłon. W tegorocznej edycji imprezy zaprezentowało się ponad 1000 wystawców z 41 państw, a targi odwiedziło 65 tys. gości z całego świata. Swoje stoiska mieli również koalicjanci Programu Dom Bezpieczny – firmy FAKRO i KRISPOL.

FAKRO, światowy wicelider produkcji okien dachowych przygotował stoisko wspólnie z firmą Mobilus Motor, należącą do grupy FAKRO. Firmy współpracują w obszarze sterowania elektrycznego. Tym razem nasz partner skupił się m.in. na prezentacji zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, które dzięki modułowi Z-Wave mogą pracować w systemie inteligentnego domu (FAKRO smartHome).

KRISPOL na swoim stoisku o powierzchni 150 m2 zaprezentował zarówno nowości dla domu, jak i dla przemysłu. Wśród zaprezentowanych produktów były m.in. segmentowa brama garażowa K2 RFS z obsługą dzięki dedykowanej aplikacji KRISPOL EASY ACCES lub klawiaturze kodowej oraz system aluminiowych drzwi SOLANO wyposażonych w nowoczesną kontrolę dostępu (klawiaturę kodową oraz otwieranie za pośrednictwem smartfona).

Już przed targami zapowiadano, że zagadnienia bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania będą wiodły prym w 2018 roku. Potwierdzenie tych słów można było dostrzec na wielu stoiskach targowych. Jeden z partnerów targów, niemieckie stowarzyszenie branżowe VRS – Bundesverband für Rollladen + Sonnenschutz e.V. znaczną część swojego pokaźnego stoiska poświęciła na zagadnienia dotyczące kwestii bezpieczeństwa, w tym zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Jak podkreśla organizacja, rolety mogą zapewnić potencjalnemu intruzowi znaczny opór. Jeśli oprócz nich uwzględni się również odpowiednio zabezpieczone okno, które trzeba będzie pokonać, aby pomyślnie wykonać próbę włamania, wówczas uzyskuje się bardzo wysoki stopień ochrony.

Wielu producentów bram również stawia na bezpieczeństwo. Choć tego typu produkty nie doczekały się do tej pory certyfikowanych klas odporności na włamanie, firmy starają się udowadniać skuteczność swoich rozwiązań w materiałach promocyjnych. Rzeczywiście niektóre z prezentowanych konstrukcji mogą stawiać znaczny opór przy próbach włamania.

Podczas Międzynarodowych Targów Rolet Bram i Osłon Przeciwsłonecznych R+T zaprezentowało się wiele firm oferujących automatykę oraz rozwiązania wpisujące się w koncepcję Domu Inteligentnego. Współczesna automatyka idzie w dwóch kierunkach: z jednej strony wdrażane są rozwiązania mające zwiększyć komfort użytkowania domów, a z drugiej innowacje, których głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowoczesne systemy monitorowania, które są w stanie same oceniać stopień zagrożenia na podstawie lokalizacji i zachowania intruza, czy systemy w bardzo precyzyjny sposób monitorujące przestrzeń samych wnęk okiennych, to tylko kilka z takich przykładów. Takie czujki montowane zewnętrznie potrafią zaalarmować, przy próbie „majstrowania” przy oknie, natomiast montowane wewnątrz uniemożliwią automatyczne zamykanie okien, gdy czujnik wykryje jakąś przeszkodę (np. zwierzę domowe lub rękę).

W świecie zasłon i rolet oprócz wykorzystywania nowych materiałów i designów,  również wdrażane są ciekawe rozwiązania, które mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników. Kilku producentów zaprezentowało w swoich konstrukcjach patenty, które umożliwiają awaryjne wypięcie mechanizmu zwijacza razem ze sznurkiem lub łańcuszkiem. Przy nienaturalnym obciążeniu, sięgającym ok. 5 kg całość mechanizmu wypina się, co może zapobiec uduszeniu się dziecka, kota lub psa, które zaczepi się o ten element.

Międzynarodowe Targi Rolet Bram i Osłon Przeciwsłonecznych R+T 2018 udowodniły, że kwestia bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów dla branży oraz klientów. Co ważne, idea Smart Home ma na celu zapewnienia nie tylko komfortu, ale również odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Można wręcz powiedzieć, że inteligentny dom, to dom bezpieczny.