Aktualności / Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego nowego domu!

Liczba kradzieży z włamaniem w Polsce rośnie. Statystyki nie napawają optymizmem, o czym informowaliśmy w naszym raporcie. Co więcej, szanse na odzyskanie skradzionego mienia nie są wysokie. Pomimo to, jak wynika z danych Oferteo.pl, 26% osób budujących w 2018 roku dom, nie zastosowało w nim żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego!

Czy Polacy, budując dom, stosują zabezpieczenia antywłamaniowe?

 

foto: Abus

Dlaczego? Wyniki analizy Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują powszechne przekonanie wśród Polaków, że ich miejsce zamieszkania i najbliższa okolica są bezpieczne. Deklaruje tak aż 93% respondentów[1]. Czujny sąsiad nie jest jednak remedium na włamywaczy, choć jest bardzo ważnym powodem, dla którego nie wszystkie próby kończą się włamaniem. Dlatego nie powinniśmy liczyć na szczęście i sąsiada, tylko zabezpieczać nasze domy.

Jakie rozwiązania antywłamaniowe Polacy stosują w swoich domach?

Według „Raportu o budowie domów w Polsce 2018” Oferteo.pl, na jakiekolwiek zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim domu zdecydowało się 74% badanych.

Polacy, którzy decydują się na zabezpieczenia najczęściej wybierają alarmy (80%), kamery (64%) oraz antywłamaniowe rolety, okna lub drzwi (63%). Mniej popularne wśród ankietowanych przez Oferteo.pl były zabezpieczenia bram garażowych (31%) czy też pełna obsługa firmy ochroniarskiej (27%).

Smart home w trosce o bezpieczeństwo

60% osób budujących dom w 2018 roku wdrażało w nim urządzenia z kategorii smart home (inteligentnego domu). Wśród tych sprzętów często znajdowały się rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak inteligentne alarmy (70%), kamery monitoringu (47%), bramy garażowe (45%), a także zamki (18%).

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań antywłamaniowych, większość z nich znajdziecie zakładce Produkty Bezpieczne na naszej stronie.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

[1] CBOS, Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością, maj 2018