Uciekamy z miast do bezpiecznych domów aktywnych

W ostatnim roku Polacy uświadomili sobie, że ich domy muszą być bardziej wielofunkcyjne i dostosowane do ich zmieniających się potrzeb. Stowarzyszenie Dom Bezpieczny postanowiło zaprezentować w jaki sposób nasz dom może stać się Domem Aktywnym, który dostosowuje swoje funkcje do naszych indywidualnych i aktualnych potrzeb. Rozpoczęliśmy budowę modelowego, bezpiecznego domu aktywnego.

Uciekamy z miast do bezpiecznych domów aktywnych

Pandemia koronawirusa wzbogaciła nas o dodatkowe doświadczenia – wiele firm przeszło na pracę zdalną, co znacznie zwiększyło czas spędzany w domu. To zmieniło priorytety mieszkaniowe Polaków. Zamiast zatłoczonego miasta, zapragnęliśmy zieleni, ciszy i spokoju. Działki budowlane jeszcze nigdy nie cieszyły się taką popularnością! W ciągu roku zainteresowanie ich zakupem wzrosło o około 70%, a liczba kupowanych działek o jedną piątą! Na tym na pewno się nie skończy, bo już w tym roku, ruch na stronach domów na sprzedaż był o 32% większy, a działek na sprzedaż nawet o 71% większy niż przed rokiem!

Eksperci z portali mieszkaniowych oszacowali, że w 2020 roku przygotowano ponad 60 tysięcy aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych, co stanowi wzrost o ok. 19% względem roku 2019. Liczba transakcji prawdopodobnie będzie rosła z roku na rok. Dane z raportów pokazują, że ludzie coraz bardziej interesują się energooszczędnymi budynkami, znajdującymi się w zielonej okolicy, daleko od dużych miast.

Dane pochodzą z portalu Otodom.pl

Nasze życie się zmieniło, a wraz z nim oczekiwania, dotyczące przestrzeni mieszkalnej

Pandemia sprawiła, że także nasze domy zaczęły się zmieniać. Zaczęły nam służyć jako miejsce do wszystkiego – do życia codziennego, rozrywki, odpoczynku, pracy i nauki. To skłoniło wielu Polaków do spojrzenia na nowo na swoją przestrzeń mieszkalną. Zapragnęliśmy, by nasz dom mógł aktywnie zmieniać się wraz z naszymi potrzebami. Dziś ma tworzyć nam już nie tylko bezpieczeństwo i przyjazną przestrzeń do życia, ale też dawać warunki do pracy, a czasem też do aktywnego wypoczynku i rozrywki.  Im bardziej nam je zapewnia, tym chętniej zatłoczone biuro zamieniamy na ogródek, a biurową stołówkę na stolik na własnym tarasie.

Budujemy bezpieczny dom aktywny

Pandemia koronawirusa pokazała nam, że dom to nasz azyl, zapewniający poczucie bezpieczeństwa dla nas i naszej rodziny. Jeśli będzie potrafił zmieniać się stosowanie do naszych aktualnych potrzeb, zapewni nam komfort, wygodę i spokój, a przecież właśnie do tego dążymy.

Budowa modelowego domu aktywnego

„Zbudujemy pierwszy w Polsce dom aktywny, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie monitoringu i zabezpieczeń, wykorzystujący pompy ciepła i rekuperację, ale też całkowicie przezierne szyby fotowoltaiczne czy panoramiczne i zautomatyzowane przeszklenia” – zapowiada Karol Klos ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. „Co więcej, udowodnimy, że raz może on być twierdzą odporną na włamanie, a innym razem otwartą przestrzenią na taras i ogród. Pokażemy, że nowoczesne budownictwo energooszczędne bardzo dobrze współpracuje z oknami i drzwiami. Domy Aktywne uwielbiają tarasy i duże przeszklenia tarasowe, bo to one zapewniają nam kontakt z naturą, a tego przecież szukamy za miastem. To wam zaprezentujemy. Jeszcze w tym roku zaprosimy was do modelowego Domu Bezpiecznego, który na pewno będzie domem aktywnym”. – dodaje

 

Bezpieczne domy aktywne to coś więcej niż bezpieczeństwo i wymarzona przestrzeń do życia. To także dom, który jest samowystarczalny energetycznie, reagujący przez automatykę na bieżące potrzeby domowników, a także wykorzystujący walory otaczającego go środowiska. Wzrastające zainteresowanie działkami pokazuje, że wielu z nas marzy o stworzeniu zielonej, bezpiecznej i przyjaznej rodzinie przestrzeni do życia. Domy aktywne pozwalają to marzenie spełnić. Ideę tą przybliża również Dom Bezpieczny, którego model prefabrykowanego domu modułowego będzie służył do pomiarów i zbadania jakości energetycznej. Zostaną w nim zaprezentowane technologie służące oszczędzaniu energii i ochronie przed włamaniem – najwyższa pora pokazać ich działanie w praktyce.

Komunikat w wersji PDF i materiały prasowe do pobrania