Zorganizować rozmowę z zawodowym włamywaczem nie jest łatwo. Nakłonić go do zdradzenia sekretów swojego fachu jest jeszcze trudniej. Nam się udało i jedno i drugie! Dzielimy się z Państwem zebranym materiałem i namawiamy do jego rozpowszechniania, bo nie tylko uświadamia zagrożenia ale i wskazuje, jak skutecznie zabezpieczać swoje mienie.
Wraz ze Służbą Więzienną Program Dom Bezpieczny realizuje akcję edukacyjną #PoznajZłodzieja, której celem jest przedstawienie tematyki bezpieczeństwa z nieoczywistej perspektywy profesjonalnego włamywacza. Andrzej Zawodowiec to złodziej odsiadujący wyrok w Zakładzie Karnym w Płońsku. W rozmowie z DomBezpieczny.com opowiedział o zasadach panujących w w tym środowisku, metodach na łamanie zabezpieczeń i o skutecznych odstraszaczach. Wywiad z Andrzejem dla wielu może być sporym zaskoczeniem. Rozmowa rzuca bowiem nowe światło na tematykę zabezpieczeń mienia i podaje gotowe recepty na to, by złodzieje omijali nasze posesje szerokim łukiem. W ramach akcji przeprowadziliśmy również rozmowę z psychologiem więziennym, który wyjaśnił motywy działania takich przestępców.
Sami prowokujemy włamywaczy
Okazja czyni złodzieja – to nie pusty frazes, to jedno z najtrafniejszych polskich przysłów! Swoim zachowaniem oraz poziomem zabezpieczeń mienia nieraz sami prowokujemy włamywaczy do działania – potwierdza w rozmowie z serwisem DomBezpieczny.com zawodowy złodziej. Psycholog więzienny dodaje, że wielu złodziei jest wręcz przekonanych o tym, że swoimi kradzieżami edukują nas, byśmy nie popełniali ponownie tych samych błędów!
Na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane i wymyślne produkty do zabezpieczania domów i mieszkań przed włamaniami. Co z tego, skoro nieraz zapominamy o podstawach? – Zdarzało się, że biegłem najpierw do okna, ale cofałem się, mówiąc sobie „a sprawdzę sobie drzwi”. Ot tak z ciekawości. Chwytałem za klamkę, a drzwi były otwarte! – opowiada Andrzej, zawodowy złodziej. Ponadto z wywiadu z nim wynika, że wiele osób zostawia klucze dla współlokatorów w oczywistych dla włamywaczy miejscach, np. pod wycieraczką lub doniczką. Niestety z perspektywy kryminalistów takie sytuacje to wręcz sprowokowanie do rabunku. – Taki człowiek nie myśli o tym, że on robi coś złego, on tylko jest ośmielany i kuszony. Wykorzystuje ludzką głupotę, może wręcz daje innym nauczkę, jak powinni byli zabezpieczyć się przed włamaniem – wyjaśnia Jacek Olchawski, psycholog penitencjarny.
Wejście przez otwarte drzwi to jednak rzadki prezent, jaki lokatorzy przygotowują dla złodziei. Według relacji Andrzeja osoby z jego „branży” najczęściej włamują się przez drzwi lub okna. Polska policja nie prowadzi tak precyzyjnych statystyk, ale potwierdzenie tej tezy można znaleźć w szczegółowym badaniu przeprowadzonym przez naszych zachodnich sąsiadów. Kryminologiczny Instytut Badawczy Dolnej Saksonii przeprowadził w latach 2013 – 2016 projekt, w ramach którego szczegółowo zbadano zjawisko włamań do mieszkań bądź domów. W domach jedno- lub dwurodzinnych sprawcy włamywali się w większości przez okna – ponad 80%, a do mieszkań w budynkach wielorodzinnych sprawcy dostawali się przede wszystkim przez drzwi – ok. 70% (szczegółowe dane). Z polskich statystyk możemy się już dowiedzieć, że do kradzieży z włamaniem dochodzi w naszym kraju co 8 minut. W ubiegłym roku odnotowano 80 tys. takich przestępstw (szczegółowe dane).
Z rozmowy z Andrzejem Zawodowcem wynika m.in. że:
• złodziejowi wystarczy 8 minut, by wtargnąć do lokalu, zabrać wartościowe przedmioty i bezpiecznie go opuścić
• widoczna instalacja alarmu może sugerować włamywaczowi, że w lokalu są cenniejsze łupy
• na nic nie zdadzą się najbardziej pancerne drzwi, gdy mamy łatwe do otwarcia okna
• zastawa, szkatułki, ubrania w szafie – to oczywiste dla złodziei miejsca, w których chowamy biżuterię i gotówkę
• jednorodzinny dom z dala od zgiełku i wścibskich sąsiadów to co prawda marzenie niejednej osoby, ale to właśnie czujni sąsiedzi mogą działać zniechęcająco na złodziei
Nie dajmy się krzywdzić, bądźmy przygotowani!
– To przestępcy mają się bać a nie my – przekonuje więzienny psycholog. Osoby, które stały się ofiarami włamań, tracą poczucie bezpieczeństwa w swoim własnym domu, ale muszą koniecznie się wybić z roli ofiary. – Nie można dawać się krzywdzić! Nie liczmy na to, że do przestępcy coś dotrze. Nie liczmy na to, że on się zmieni, że przyjdzie nas przeprosić, że zwróci skradzione rzeczy. On tego nie zrobi! On co najwyżej zrobi drugi raz to samo. W związku z tym nie można dać się krzywdzić, mamy być przygotowani na to, mamy być zabezpieczeni, mamy mieć plan A, plan B i plan C – przekonuje Jacek Olchawski.
Dlatego tak ważna jest świadomość efektywnego zabezpieczania swojego mienia. Kluczowy jest wybór odpowiednich produktów do naszych mieszkań i domów, takich jak drzwi i okna, czy system monitoringu. Nie można również zapominać o profilaktyce – sprawdzajmy przed wyjściem, czy zamknęliśmy drzwi i okna, nie zostawiajmy w oczywistych miejscach kluczy dla współdomowników, etc.
Odpowiedzią na potrzeby edukowania społeczeństwa w zakresie metod i technologii przeciwwłamaniowych, bezpieczeństwa domowników i uświadamiania zagrożeń jest właśnie Program Dom Bezpieczny. Ma on charakter społeczny i tworzony jest przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Jego celem jest obalanie mitów o bezpieczeństwie oraz wskazywanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami zagrażającym naszemu życiu, zdrowiu i mieniu. Gromadzi i propaguje wiedzę, promuje dobre praktyki i rozwiązania, znajdując niestandardowe metody pozyskiwania najcenniejszych informacji.
Rozmowa z Andrzejem przyniosła znacznie więcej cennych rad oraz wniosków. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami wideo oraz artykułami dostępnymi na naszej stronie internetowej:
• Wywiad wideo z Andrzejem, zawodowym włamywaczem
• Wywiad wideo z psychologiem więziennym
Do Państwa dyspozycji są również nasi eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego, którzy odpowiedzą Państwu na pytania z szeroko rozumianej tematyki bezpieczeństwa.
Już 10 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na terenie jednego z warszawskich Zakładów Karnych. Będzie na niej obecny nasz rozmówca – Andrzej Zawodowiec. Będą mieli państwo okazję osobiście z nim porozmawiać i zadać kilka pytań. Więcej szczegółów już wkrótce.