Jak co roku wpadamy w przedświąteczną gorączkę – zakupy, ostatnie porządki, pakowanie prezentów, gotowanie… Ale pamiętajmy, że nasz pośpiech i nieuwaga może stać się przyczyną wypadku naszych dzieci. A przecież Święta to magiczny czas, zwłaszcza dla dzieci. Dom wtedy przybiera odświętny wystrój, jest gwarno, i wokół pięknie pachnie. Dla małego dziecka to eksplozja bodźców, która pobudza jego ciekawość. A po wszystko co nowe, kolorowe i świecące i umieszczone wysoko, z pewnością sięgnie nasze dziecko… i ściągnie na siebie nieszczęście!
Poniżej krótka lista rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, by święta były bezpieczne:
Porządki i dekoracje, zakupy
- Nie zostawiaj w zasięgu dzieci żadnych opakowań ze środkami czystości – dziecko może je na siebie wylać zjeść lub napić się zawartości
- Sprawdź, czy kable odkurzacza nie ciągną się po mieszkaniu – dziecko, zwłaszcza małe, może okręcić je sobie wokół szyi
- Staraj się trzymać jak najmniej rzeczy na podłodze – na pewno zabierz z niej noże, nożyczki, szpilki lub drobne rzeczy, którymi dziecko może się zadławić lub włożyć sobie w nos czy w ucho
- Podczas ubierania choinki – zadbaj o zabezpieczenie kabli do lampek choinkowych i gniazdek elektrycznych. Im mniej widoczne miejsce włączania lampek choinkowych, tym lepiej.
- Zwróć uwagę na bombki, najlepiej jeśli nie będą szklane – dziecko może je chwycić mocniej, a wtedy o skaleczenie nietrudno.
- Przygotuj listę zakupów, która pomoże Ci szybciej wyjść ze sklepu, zadbaj by Twoje dziecko miało na ręce „niezgubka”, czyli numer telefonu do Ciebie. To ułatwi ewentualny kontakt z Tobą, gdyby dziecko się zgubiło. A najlepiej zostaw dziecko pod opieką zaufanego dorosłego i zrób zakupy samemu lub przez Internet.
Gotowanie i podawanie potraw
- Jeśli chcesz włączyć dziecko w gotowanie potraw, zrób to z głową – dziecko nie musi uczestniczyć we wszystkich fazach przygotowania potraw, więc wybierz tę fazę przygotowań, która jest najbezpieczniejsza, np. dekorowanie potraw, dodawanie przypraw itd.
- Gorące potrawy trzymaj w bezpiecznym miejscu – nie odstawiaj ich na brzeg szafki, pamiętaj, żeby garnki czy patelnie były na kuchni ustawione uchwytami do wewnątrz. Warto zastosować dodatkową osłonę uniemożliwiającą zsunięcie gotowanej potrawy.
- Zadbaj też o zabezpieczenie piekarnika – najlepiej, jeśli jest zainstalowany wyżej. Jeśli nie, spróbuj ograniczyć dostęp dziecka do nagrzanych drzwiczek piekarnika za pomocą specjalnych osłon.
- Zwróć uwagę na ostre przedmioty, nie tylko noże, ale również szatkujące, mielące czy miksujące – powinny się one znajdować w miejscach niedostępnych dla dzieci. Pamiętaj, że nie wolno urządzeń elektrycznych obsługiwać mokrymi rękami.
- Uwaga na okna podczas wietrzenia mieszkania lub odstawiania czegoś na balkon – dzieci mogą wspiąć się na okno lub wyjść za nami na balkon, co w najlepszym przypadku skończy się przeziębieniem, w najgorszym – wypadnięciem z okna.
Świąteczne przyjmowanie gości
- Jeśli nie musisz, nie nakrywaj stoły długimi obrusami – chwila nieuwagi, a dziecko ściągnie je na siebie z całą, gorącą zawartością
- Dla dziecka nakryj bezpieczną zastawą – dobrze sprawdzą się zaokrąglone widelce i noże
- Zwróć uwagę na kieliszki – nie tylko chodzi o alkoholową zawartość, ale przede wszystkim o możliwość skaleczenia rozbitym szkłem, dlatego staraj się, by stały najbliżej środka stołu.
- Uważaj na kominek – dziecko może podejść zbyt blisko i poparzyć się o gorącą płytę, dlatego zbadaj o odpowiednią osłonę, która odgrodzi dziecko od źródła ognia.
- Uczul gości, zwłaszcza tych bez dzieci, że Twój maluch może być wszędzie, więc wszyscy powinni na niego uważać – zwłaszcza że ulubionym miejscem zabaw dzieci w czasie Świąt jest zabawa pod stołem lub ściąganie ozdób z choinki – gwar i zamieszanie sprzyjają nieuwadze.
- Podczas Zabawy Sylwestrowej uważaj na fajerwerki, petardy i zimne ognie – co roku w tym dniu dochodzi do wypadków, nawet śmiertelnych. Bawcie się z głową – niech dobra zabawa nie stanie się ważniejsze od bezpieczeństwa Waszych dzieci. Wypadków można uniknąć!
Na koniec:
Pozwól gościom pobawić się z dzieckiem – poproś dziadków, kuzynów, znajomych, żeby wyszli z dzieckiem na spacer, ułożyli klocki lub poczytali książeczkę. Nie obawiaj się tego – bliscy się ucieszą, a ty w tym czasie dokończ pracę lub po prostu odpocznij! Zadbaj o siebie i Twój dom bezpieczny!