Aktualności / Jak przetrwać upały – wybór klimatyzatora

Ostatnio termometry na zewnątrz przekraczają 30°C. Oczywiście ciepłe lato to zdecydowanie powód do radości, a wysokie temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą, ale w mieszkaniu lub domu upał może doskwierać, a wtedy konieczne jest ochłodzenie przestrzeni mieszkalnej, aby umożliwić normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o pożądanym skupieniu, w przypadku pracy zdalnej, które silne upały również mogą zakłócać. Na rynku mamy zarówno klimatyzatory, które wymagają zaawansowanego montażu, jak i te w wersji przenośnej, których zainstalowanie zajmuje dosłownie kilka minut. 

Rodzaje klimatyzatorów

  • Klimatyzatory typu split

Wymagają montażu urządzenia zarówno w chłodzonym pomieszczeniu, jak i na zewnątrz budynku. Powietrze między dwoma jednostkami przepływa za pomocą rurki. Rodzaje klimatyzatorów typu split, używanych w mieszkaniach: 

  • ścienne – najbardziej widoczny rodzaj klimatyzatora;
  • podsufitowe – łatwiejsze do “ukrycia”;
  • przypodłogowe – również mniej widoczne, niż ścienne.

Te używane w biurowcach:

  • kanałowe – chłodne powietrze, dostarczane jest do wielu pomieszczeń naraz przez wentylację;
  • kasetonowe – montowane w sufitach.
  • Klimatyzatory multisplit

Umożliwiają dostarczanie powietrza do wielu pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzatory umiejscowione wewnątrz pomieszczeń są bezpośrednio połączone z głównym urządzeniem zewnętrznym, które rozprowadza powietrze do pozostałych. 

  •  Klimatyzatory przenośne

Stosowane w momencie, kiedy tradycyjny montaż klimatyzacji nie jest możliwy. Klimatyzatory przenośne są najszybszym i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Klimatyzator posiada rurę, odprowadzającą powietrze na zewnątrz, więc jedyne czego potrzebujemy to możliwość wyprowadzenia jej przez dziurę w ścianie lub oknie, tak aby do środka domu nie dostawało się nagrzane powietrze. Razem z urządzeniem dostajemy pilot, którym możemy dostosowywać temperaturę pomieszczenia, zgodnie z naszym życzeniem, lub kontrolować ją za pomocą aplikacji w telefonie. 

Koszt

Ceny klimatyzatorów przenośnych szacują się średnio między 1 500 a 3 000 zł. Sprzęty są zazwyczaj zaopatrzone w pilot, umożliwiający sprawną obsługę i dostosowanie funkcji klimatyzatora do naszych potrzeb. 

Jeżeli chodzi o klimatyzację tradycyjną jej koszty są większe i dobijają nawet 9 000 zł. 

Klimatyzacja to niezbędnik wyposażenia domów i mieszkań m.in w krajach południowych, a w Polsce również staje się coraz popularniejsza. Jest to spowodowane głównie zwiększającą się długością okresów upałów i wysokich temperatur. Klimatyzatory przenośne nie wymagają od nas skomplikowanego montażu, a mogą znacznie zwiększyć komfort życia, podczas silnych upałów.