Co to jest koronawirus?
Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. To nowa jednostka chorobowa, której wcześniej nie obserwowano u ludzi.
Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?
Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. O obecności koronawirusa w organizmie mogą świadczyć również problemy po stronie układu pokarmowego, czyli kłopoty z trawieniem. Wirus może również negatywnie wpływać na narząd wzroku. Badania RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
Jak uniknąć zakażenia?
Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19). Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest unikanie narażenia na tego wirusa. Jednak dla przypomnienia CDC zawsze zaleca codzienne działania zapobiegawcze w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego, w tym:
– Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.
– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
– Zostań w domu, kiedy jesteś chory.
– Zakryj kaszel lub kichnięcie chusteczką, a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci.
– Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie za pomocą zwykłego sprayu lub ściereczki do czyszczenia gospodarstwa domowego.
– Maseczki na twarz powinny być stosowane przez osoby, które wykazują objawy COVID-19, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych. Używanie masek twarzowych ma również zasadnicze znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób opiekujących się kimś w bliskim otoczeniu (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej).
– Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki; przed jedzeniem; i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.
– Używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu.
– Unikaj niedogotowanego mięsa, ryb i owoców morza.
Co zrobić, gdy mamy podejrzenie zakażenia?
Jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem? NFZ uruchomił całodobową infolinię pod numerem 800 190 590.