Aktualności / #PoznajSąsiada – miliony Polaków poznały naszą akcję!

Gdy w kwietniu startowała akcja #PoznajSąsiada niewiele  osób zdawało sobie sprawę, jak ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa naszych domów odgrywać mogą dobre relacje sąsiedzkie. Od tego czasu wiele się zmieniło – o tym ważnym aspekcie bezpieczeństwa dowiedziały się miliony osób! Wszystko za sprawą skutecznie prowadzonej akcji informacyjnej w mediach, współpracy z organizacjami lokalnymi oraz wspólnych działań z Policją i Służbą Więzienną.

Początek akcji #PoznajSąsiada

Akcja #PoznajSąsiada ruszyła w kwietniu. Wówczas został opublikowany na naszej stronie internetowej artykuł o tym, jak dużą rolę w kwestii bezpieczeństwa naszych domów mogą odgrywać dobre relacje sąsiedzkie. W tym samym czasie zaprezentowaliśmy ten temat mediom w komunikacie prasowym.

Ważne działania w ramach akcji odbyły się w maju i były skupione wokół Europejskiego Dnia Sąsiada, święta obchodzonego tradycyjnie w ostatni wtorek maja. W związku z nim zaprosiliśmy przedstawicieli mediów na konferencję prasową, która odbyła się w warszawskim Centrum Społecznym PACA. Po raz kolejny dziennikarze otrzymali zaproszenia w nietypowej formie. W pudełkach w kształcie domu wielorodzinnego znalazły się symboliczne atrybuty dobrego sąsiada: szklanka cukru, konewka, karma dla zwierząt, cukierki oraz klucz do mieszkania. Do paczki dołączony był list z zaproszeniem od sąsiada – Domu Bezpiecznego.

W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, Służby Więziennej oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Spotkanie zaowocowało bardzo licznymi publikacjami w mediach. Informacje na temat istoty relacji sąsiedzkich w bezpieczeństwie domów i mieszkań  pojawiły się m.in. na antenie TVP1 w programie Teleexpress, w TVP Info (Teleexpress Extra, W Tyle Wizji), TVP3 Warszawa (Kurier Warszawski), Superstacji. Otrzymaliśmy również zaproszenia do programów na żywo w Radiowej Czwórce oraz TVP Warszawa. Mówiono o nas w stacjach radiowych (Radio Eska, Radio Puls, Radiowa Jedynka) oraz pisano w portalach internetowych (mieszkaniec.pl, housemarket.pl, domszytynamiare.pl). Publikacje te dotarły do ponad 2,5 miliona odbiorców!

Warszawski Dzień Sąsiada

To jednak nie oznaczało końca naszej akcji. Dom Bezpieczny wziął udział w finale Warszawskiego Dnia Sąsiada, który odbył się 9 czerwca na stołecznym Skwerze Seniora. Na naszym stoisku rozdawaliśmy mieszkańcom materiały promocyjne i informacyjne, poradniki oraz zawieszki na drzwi, które zachęcały do poznawania swoich sąsiadów. Wydarzenie objął patronatem burmistrz dzielnicy Praga Północ a jego współorganizatorem było Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, partner akcji #PoznajSąsiada. Warszawski Dzień Sąsiada to wydarzenie organizowane w związku z obchodami Europejskiego Dnia Sąsiada, promującego integrację społeczności lokalnych.

#PoznajSąsiada w wakacje

W połowie czerwca rozpoczęliśmy komunikację inicjatywy #PoznajSąsiada w kontekście nadchodzących wakacji. W artykułach i materiałach prasowych podkreślaliśmy, że dobre relacje sąsiedzkie mogą być bardzo pomocne podczas wyjazdów urlopowych. To bowiem sąsiad może najszybciej zareagować na różnego rodzaju zagrożenia w naszym domu lub mieszkaniu, w tym na próby włamania, nieszczelności instalacji wodnej, gazowej, itd. Promowaliśmy również zaprezentowaną podczas majowej konferencji zawieszkę na klamkę drzwiową, która jest pomocna w nawiązaniu kontaktu z naszym sąsiadem i pozwoli przełamać pierwsze lody.

Wakacyjna część akcji zaowocowała kolejnymi materiałami medialnymi na nasz temat. Zostaliśmy zaproszeni do studia drugiego najchętniej oglądanego programu porannego w Polsce! W Pytaniu na Śniadanie (TVP2) rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas wakacji. Pisały o nas również największe serwisy internetowe w Polsce. Portal WP.pl – najbardziej opiniotwórczy portal internetowy w naszym kraju i zarazem największy polski serwis internetowy pod względem liczby unikalnych użytkowników napisał obszerny artykuł na podstawie informacji prasowej Domu Bezpiecznego. Udało nam się również zainspirować dziennikarzy z redakcji portalu Gazeta.pl (najważniejszego portali internetowego spółki AGORA S.A., wydawcy Gazety Wyborczej). W serwisie Buzz.gazeta.pl pojawił się bardzo obszerny artykuł, który nie tylko przedstawił istotę akcji #PoznajSąsiada, ale także przybliżył metody działania włamywaczy o których komunikowaliśmy podczas naszej słynnej akcji #PoznajZłodzieja.

#PoznajSąsiada w liczbach

O sukcesie inicjatywy #PoznajSąsiada niech świadczą liczby. Na temat akcji pojawiło się blisko 40 publikacji, które dotarły do około 5 mln odbiorców. Nazwy Dom Bezpieczny oraz #PoznajSąsiada pojawiły się na łamach takich mediów jak: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Warszawa, Superstacja, Jedynka Polskie Radio, Czwórka Polskie Radio, Radio Puls, PAP, Gazeta.pl, WP.pl. Najważniejsze dla nas nie są jednak imponujące zasięgi, a fakt, że miliony Polaków mogły dowiedzieć się, ze dobry sąsiad ma realny i pozytywny wpływ na bezpieczeństwo naszych domów i domowników!