Aktualności / #ŚladWłamania – mówimy o psychologiczych skutkach włamań

Relacje ofiar nie pozostawiają wątpliwości – włamanie odciska swój ślad na bardzo długo! Zwykle mówi się o stratach materialnych, problemach ze zniszczeniami, ale nikt nie mówi głośno o stratach psychologicznych. Do teraz! Rozpoczynamy kampanię edukacyjną, mającą na celu uświadomienie opinii publicznej, że włamania to poważny problem społeczny, nie tylko w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim psychologicznym.

Start kampanii

Naszą akcję informacyjną rozpoczęliśmy od konferencji prasowej, która odbyła się 7 czerwca w Wydziale Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji w Piaseczne. Co odważniejsi przedstawiciele mediów dotarli na miejsce konferencji specjalnym transportem… więziennym, konwojowanym przez jednostkę specjalną Służby Więziennej.

Ważnym punktem naszego spotkania było inscenizowane miejsce włamania, z którego na oczach mediów, technicy kryminalistyczni Komendy Stołecznej Policji zebrali ślady, a pies policyjny podjął trop sprawcy. Najważniejsza była jednak nasza rozmowa, do której zaprosiliśmy osobę poszkodowaną wskutek włamania – Piotra Cywińskiego, psychologa penitencjarnego, ppor. Magdaleną Pusz oraz asp. sztab. Mariusza Mrozka – kierownika Wydziału Komunikacji Społecznej KSP. Jak się okazało wielu z przybyłych dziennikarzy padło ofiarą włamywaczy.

Relacje ofiar

Ich emocjonalne reakcje na inscenizowane miejsce włamania, czynności techników oraz rozmowę świadczą nie tylko o skali, ale przede wszystkim o głębi zjawiska. Nasze rozmowy  potwierdziły przypuszczenia, że wiele osób nie wie, co powinno zrobić, albo czego nie robić, zaraz po odkryciu włamania. Jak poradzić sobie ze stresem, emocjami i napięciem lękowym? Gdzie szukać pomocy? Zbiór najważniejszych wskazówek zawarliśmy w broszurze, którą wspólnie przygotował Dom Bezpieczny, Komenda Stołeczna Policji i Służba Więzienna.  Ulotkę możesz pobrać, klikając w ten link.

Pierwsze wywiady radiowe i telewizyjne już za nami! Przed nami wytrwała praca nad aktywacją tego tematu w mediach, aby włamań, śladów i ofiar było jak najmniej. Zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym! Przyłączcie się do nas i wszyscy głośno mówmy o psychologicznych skutkach włamań! Zajrzyjcie do szczegółowych informacji dla mediów i bądźcie z nami!

Fotogaleria konferencji #ŚladWłamania