Aktualności / Trwa akcja #PoznajZłodzieja

Program Dom Bezpieczny zainaugurował 10 listopada akcję „Poznaj Złodzieja”, organizowaną we współpracy ze Służbą Więzienną. Jej głównym celem jest pokazanie tematyki bezpieczeństwa z perspektywy zawodowego włamywacza.

Andrzej Zawodowiec – młody włamywacz, który odsiaduje karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Płońsku w rozmowie z zespołem Domu Bezpiecznego zdradził kulisy swojego fachu. Opowiedział o zasadach panujących w tym środowisku, metodach działania, sposobach łamania zabezpieczeń oraz o patentach, które mogą odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Andrzej Zawodowiec - "ekspert" akcji Poznaj Złodzieja

 

Akcja #PoznajZłodzieja ma na celu jak najlepsze poznanie przeciwnika z którym przyjdzie się zmagać każdej osobie, która chciałaby skutecznie zabezpieczyć swoje mienie. W końcu nikt nie zna się lepiej na zabezpieczeniach niż osoba, która „zawodowo” zajmuje się ich rozpracowywaniem. Niestety jest to trudny przeciwnik – jak wynika ze statystyk, w Polsce średnio co 20 minut dochodzi do kradzieży z włamaniem. W 2016 r. dokonano niemal 80 tys. włamań, z czego ponad 1/4 stanowiły wdarcia do domów jednorodzinnych i mieszkań. W samym okręgu warszawskim wyroki odsiaduje obecnie 1,5 tysiąca włamywaczy.

Reportaż filmowy (wideo dostępne poniżej), który powstał w ramach akcji #PoznajZłodzieja zadziwi nawet osoby przekonane o swojej dużej wiedzy z zakresu zabezpieczania mienia. Rozmowa z osobą, która jest po drugiej stronie barykady przynosi bowiem ciekawe wnioski na temat słabych punktów zabezpieczeń przeciwwłamaniowych.

Dom Bezpieczny w rozmowie z Andrzejem - zawodowym włamywaczem

Dzięki rozmowie z Andrzejem Zawodowcem okazało się, że:

  • złodziejowi wystarczy 8 minut, by wtargnąć do lokalu, zabrać wartościowe przedmioty i bezpiecznie go opuścić
  • zainstalowany alarm sugeruje włamywaczowi, że w lokalu mogą być cenniejsze łupy
  • na nic nie zdadzą się najbardziej pancerne drzwi, gdy mamy łatwe do otwarcia okna
  • jednorodzinny dom z dala od zgiełku i wścibskich sąsiadów to co prawda marzenie niejednej osoby, ale to właśnie czujni sąsiedzi mogą działać zniechęcająco na złodziei

Organizatorem akcji jest Dom Bezpieczny – program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Jego celem jest obalanie mitów o bezpieczeństwie oraz wskazywanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami zagrażającym naszemu życiu, zdrowiu i mieniu. Gromadzi i propaguje wiedzę, promuje dobre praktyki i rozwiązania, znajdując niestandardowe metody pozyskiwania najcenniejszych informacji.

Andrzej Zawodowiec – wywiad: