Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Uwaga na tereny zalewowe

Coraz częściej jedynym kryterium wyboru działki jest jej lokalizacja lub cena. Łatwo trafić na złe podłoże – na przykład tereny zalewowe. Taka budowa jest trudna i kosztowna. Trzeba się do niej dobrze przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!

Niezbędnym minimum ostrożności jest rozmowa z sąsiadami i obserwacja roślinności. Dominacja wierzby i olchy, a także gęsto zasiedlające teren skrzypy polne, wełnianki czy sitowie, to podwyższone ryzyko powstawania na tym obszarze rozlewisk albo zastoisk wodnych. Podstawą są też badania geotechniczne. Pozwalają na określenie poziomu wód gruntowych – obecnego i najwyższego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zadziwiająco wysoki wskaźnik w danym okresie może znaczyć, że doszło wtedy do powodzi.

Mapy zagrożenia powodziowego

Jeśli mamy podejrzenia, że działka znajduje się na terenie zalewowym, najprościej sprawdzić to na mapach modelowych na stronie Hydroportalu KZGW (ISOK). Mapy powstają w wyniku analiz dynamicznych modeli matematyczno-hydraulicznych. Wczytują one numeryczny model terenu (jego rzeźbę) i obliczają, w jaki sposób rozleje się na nim woda z rzeki podczas powodzi (zarówno gdy nie ma wału przeciwpowodziowego, jak i po jego ewentualnym rozerwaniu) – z uwzględnieniem zasięgu, głębokości, prędkości przepływu oraz czasu jego trwania.

Środki ostrożności

Wznoszony na zagrożonym zalaniem terenie dom musi być maksymalnie chroniony przed skutkami podtopienia. Zaleca się stawiać domy bez podpiwniczenia, a najlepiej wyniesione i z ciężką izolacją. Warto też odpowiednio ustawić budynek w stosunku do spodziewanego kierunku fali i obsadzić działkę roślinnością.

Fot.1 Mapy modelowe pozwalają oszacować przebieg powodzi (fot. PROJEKTISOK.IMGW.PL)

 

Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl

 

Powiązane wpisy

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

„Zielone ogrzewanie” to kierunek, w którym w ostatnich latach zmierza nowoczesne budownictwo. Jest to ściśle związane z chęcią poprawienia jakości powietrza i zredukowaniem emisji szkodliwych spalin. Ekologiczne rozwiązania zapewniają obieg energii cieplnej wytwarzanej z naturalnie występujących źródeł, takich jak ziemia, powietrze i woda, co redukuje spalanie toksycznych paliw, szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Co to … Czytaj dalej Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Ocieplaj bez pośpiechu

Ocieplaj bez pośpiechu

Zbytni pośpiech przy ocieplaniu budynku może spowodować wystąpienie zacieków na wykończonej elewacji, złuszczenie się tynku, a nawet odspojenie całej termoizolacji od ściany. Na jakim etapie można bezpiecznie przystąpić do prac ociepleniowych?