Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Na dole trzeba uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy bądź otokowy. Na górze należy wyprowadzić piorunochron ponad dach. Sprawdź, z czego składa się kompletna instalacja i jak ją zrobić poprawnie.
Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi. Projekt instalacji powinny wykonać specjalistyczne firmy. Dobiorą odpowiedni materiał, rozmieszczenie i długość przewodów oraz odpowiedni system mocowania.

Budowa piorunochronu

Bezpośrednio na dachu znajdują się przewody przejmujące (zwody). Powinny być rozprowadzone wzdłuż kalenicy i grzbietów (na gąsiorach) albo wzdłuż obrysu dachu (w uchwytach poddachówkowych), a ich wspólny koniec wyprowadzony pionowo w górę ponad poziom komina.

Na elewacji są przewody odprowadzające – zazwyczaj w pobliżu naroży domu, choć bywa, że potrzeba ich więcej. Wymagane minimum to dwa, rozmieszczone wzdłuż przeciwległych (po przekątnej) narożników budynku.

W strefie przyziemia i pod ziemią znajdują się wykonane z prętów albo płaskich taśm stalowych przewody uziemiające. Na ich połączeniach z przewodami odprowadzającymi wykonuje się kontrolne złącza probiercze (ich dokładne umiejscowienie zależy od indywidualnych uwarunkowań).

W gruncie natomiast konieczne są metalowe uziomy.

Uziom naturalny

Jego funkcję z powodzeniem pełnią pręty zbrojeniowe fundamentów. Do stali zbrojeniowej wystarczy przyspawać w odpowiednich miejscach wymaganą liczbę elementów uziemiających, a następnie całość zabetonować. Po zaizolowaniu i zasypaniu fundamentów przewody uziemiające łączy się z odprowadzającymi za pomocą złączy probierczych.

Zbrojenie fundamentów to uziom naturalny (fot. DOM SZYTY NA MIARĘ)

Uziom sztuczny

Najłatwiej zrobić go jeszcze przed zasypaniem fundamentów, ale można też je odkopać. Funkcję uziomu punktowego (pionowego) pełnią pręty wbite pionowo w ziemię w odległości minimum 1 m od obrysu budynku, na głębokość powyżej 3,5 m. W uziomie otokowym najczęściej wykorzystuje się tworzące obwód zamknięty stalowe taśmy, układane 1 m od obrysu budynku, na głębokości 50-70 cm.

Uziom otokowy układa się 1 m od obrysu budynku (fot. EL-PRUS)

Do uziomu spawa się przewody uziemiające i za pomocą złączy probierczych łączy je z przewodami odprowadzającymi.

Ważne, aby wszystkie złącza w całej instalacji były wykonane w sposób stabilny i zabezpieczony przed korozją. Przynajmniej raz do roku należy też dokonać kontroli systemu.

Instalację prowadzi się wzdłuż grzbietów ponad komin (fot. DOM SZYTY NA MIARĘ)

 

Karolina Matysiak-Rakoczy

www.domszytynamiare.pl

Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Styropian dobry – czyli jaki?

Styropian dobry – czyli jaki?

Parametry techniczne styropianu można ocenić wyłącznie za pomocą specjalistycznego oprzyrządowania. Nie da się zweryfikować ich „na oko”. Jak sprawdzić, czy producent jest uczciwy?

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym