Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Na dole trzeba uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy bądź otokowy. Na górze należy wyprowadzić piorunochron ponad dach. Sprawdź, z czego składa się kompletna instalacja i jak ją zrobić poprawnie.
Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi. Projekt instalacji powinny wykonać specjalistyczne firmy. Dobiorą odpowiedni materiał, rozmieszczenie i długość przewodów oraz odpowiedni system mocowania.
Budowa piorunochronu
Bezpośrednio na dachu znajdują się przewody przejmujące (zwody). Powinny być rozprowadzone wzdłuż kalenicy i grzbietów (na gąsiorach) albo wzdłuż obrysu dachu (w uchwytach poddachówkowych), a ich wspólny koniec wyprowadzony pionowo w górę ponad poziom komina.
Na elewacji są przewody odprowadzające – zazwyczaj w pobliżu naroży domu, choć bywa, że potrzeba ich więcej. Wymagane minimum to dwa, rozmieszczone wzdłuż przeciwległych (po przekątnej) narożników budynku.
W strefie przyziemia i pod ziemią znajdują się wykonane z prętów albo płaskich taśm stalowych przewody uziemiające. Na ich połączeniach z przewodami odprowadzającymi wykonuje się kontrolne złącza probiercze (ich dokładne umiejscowienie zależy od indywidualnych uwarunkowań).
W gruncie natomiast konieczne są metalowe uziomy.
Uziom naturalny
Jego funkcję z powodzeniem pełnią pręty zbrojeniowe fundamentów. Do stali zbrojeniowej wystarczy przyspawać w odpowiednich miejscach wymaganą liczbę elementów uziemiających, a następnie całość zabetonować. Po zaizolowaniu i zasypaniu fundamentów przewody uziemiające łączy się z odprowadzającymi za pomocą złączy probierczych.
Uziom sztuczny
Najłatwiej zrobić go jeszcze przed zasypaniem fundamentów, ale można też je odkopać. Funkcję uziomu punktowego (pionowego) pełnią pręty wbite pionowo w ziemię w odległości minimum 1 m od obrysu budynku, na głębokość powyżej 3,5 m. W uziomie otokowym najczęściej wykorzystuje się tworzące obwód zamknięty stalowe taśmy, układane 1 m od obrysu budynku, na głębokości 50-70 cm.
Do uziomu spawa się przewody uziemiające i za pomocą złączy probierczych łączy je z przewodami odprowadzającymi.
Ważne, aby wszystkie złącza w całej instalacji były wykonane w sposób stabilny i zabezpieczony przed korozją. Przynajmniej raz do roku należy też dokonać kontroli systemu.
Karolina Matysiak-Rakoczy
www.domszytynamiare.pl
Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl