Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Bezpiecznie na dachu

Elementy systemów komunikacji dachowej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po dachu, a bywa, że bez nich w ogóle nie sposób na niego wejść, co utrudnia naprawy serwisowe czy zamontowanie anteny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zamawiania pokrycia.

Systemów komunikacji dachowej jest na rynku mnóstwo. Pasują do każdego typu pokrycia i na każde nachylenie dachu, można je tez montować na elewacji, choć lepiej to przemyśleć, żeby nie ułatwiać „pracy” przypadkowemu złodziejowi.

Komunikacja a przepisy

W zabudowie jednorodzinnej nie ma przepisów decydujących o konieczności instalacji stopni kominiarskich. To wyłącznie nasza odpowiedzialność i świadoma decyzja. Na dachach o małym nachyleniu i szorstkim pokryciu elementy komunikacji mogą wcale nie być potrzebne. Na pokryciach z blachy albo na dachach stromych – brak stabilnego wsparcia grozi poważnym wypadkiem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem dachu.

Wybieraj systemy bezpieczne

Wszystkie akcesoria muszą być do siebie dopasowane i dobrze zamontowane. Najlepiej, jeśli kupujemy je razem z pokryciem albo przynajmniej u tego samego producenta. To ważne, bo do różnych materiałów używa się innych rozwiązań montażowych, czasami potrzebne są też specjalne wzmacniane elementy pokryciowe. System powinien być przemyślany, prowadzić do kominów, przepustów czy piorunochronu, ze stopniami zamontowanymi w odległości kroku i z szerszymi podestami przy strategicznych punktach dachu.

 

Konstrukcja stopni i ław powinna być ażurowa, żeby nie gromadziła się w nich woda (fot. CREATON)

 

Stopnie najlepiej rozstawiać w module trzech długości dachówek (fot. BRAAS)

Więcej na ten temat na stronie: domszytynamiare.pl/pl/a/stopnie-kominiarskie-tak-czy-nie

Powiązane wpisy

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

Brama bezpieczna z obu stron

Brama bezpieczna z obu stron

Bezpieczeństwo kojarzy się nam z ochroną przed włamaniem. To oczywiście kwestia niezwykle istotna, jednak brama garażowa – poza tym, że ma stawiać opór złodziejowi – nie może też stanowić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa nas, użytkowników. Jakie rozwiązania stosują producenci, żeby zapewnić nam pełen komfort?