Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Bezpiecznie na dachu

Elementy systemów komunikacji dachowej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po dachu, a bywa, że bez nich w ogóle nie sposób na niego wejść, co utrudnia naprawy serwisowe czy zamontowanie anteny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zamawiania pokrycia.

Systemów komunikacji dachowej jest na rynku mnóstwo. Pasują do każdego typu pokrycia i na każde nachylenie dachu, można je tez montować na elewacji, choć lepiej to przemyśleć, żeby nie ułatwiać „pracy” przypadkowemu złodziejowi.

Komunikacja a przepisy

W zabudowie jednorodzinnej nie ma przepisów decydujących o konieczności instalacji stopni kominiarskich. To wyłącznie nasza odpowiedzialność i świadoma decyzja. Na dachach o małym nachyleniu i szorstkim pokryciu elementy komunikacji mogą wcale nie być potrzebne. Na pokryciach z blachy albo na dachach stromych – brak stabilnego wsparcia grozi poważnym wypadkiem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem dachu.

Wybieraj systemy bezpieczne

Wszystkie akcesoria muszą być do siebie dopasowane i dobrze zamontowane. Najlepiej, jeśli kupujemy je razem z pokryciem albo przynajmniej u tego samego producenta. To ważne, bo do różnych materiałów używa się innych rozwiązań montażowych, czasami potrzebne są też specjalne wzmacniane elementy pokryciowe. System powinien być przemyślany, prowadzić do kominów, przepustów czy piorunochronu, ze stopniami zamontowanymi w odległości kroku i z szerszymi podestami przy strategicznych punktach dachu.

 

Konstrukcja stopni i ław powinna być ażurowa, żeby nie gromadziła się w nich woda (fot. CREATON)

 

Stopnie najlepiej rozstawiać w module trzech długości dachówek (fot. BRAAS)

Więcej na ten temat na stronie: domszytynamiare.pl/pl/a/stopnie-kominiarskie-tak-czy-nie

Powiązane wpisy

Styropian dobry – czyli jaki?

Styropian dobry – czyli jaki?

Parametry techniczne styropianu można ocenić wyłącznie za pomocą specjalistycznego oprzyrządowania. Nie da się zweryfikować ich „na oko”. Jak sprawdzić, czy producent jest uczciwy?

Ocieplaj bez pośpiechu

Ocieplaj bez pośpiechu

Zbytni pośpiech przy ocieplaniu budynku może spowodować wystąpienie zacieków na wykończonej elewacji, złuszczenie się tynku, a nawet odspojenie całej termoizolacji od ściany. Na jakim etapie można bezpiecznie przystąpić do prac ociepleniowych?

Zabezpiecz więźbę dachową

Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?