Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczania drewna jest ​impregnacja ciśnieniowa. Wymaga jednak spełnienia określonych warunków. Najlepiej sprawdza się tu drewno sosnowe, do tego wysuszone do wilgotności poniżej 25%. Najbezpieczniej kupić tarcicę w tartaku, który jednocześnie oferuje usługi impregnacji ciśnieniowej, wtedy mamy gwarancję prawidłowego wysezonowania i zabezpieczenia drewna.

Kąpiel zanurzeniowa

Środek impregnujący wnika w tarcicę do głębokości 5 mm. Nie powinno się przeprowadzać tego zabiegu na własnej działce, bo wymagana jest utylizacja zużytego środka. Lepiej zamówić taką usługę w tartaku. Uwaga – elementy przycięte muszą być ponownie zabezpieczone ręcznie! Drewno przed kąpielą nie powinno być zbyt suche, żeby na jego powierzchni nie pojawiały się solne wykwity.

Malowanie i natrysk

Niektórzy tą właśnie metodą zabezpieczają całą więźbę, inni używają jej tylko doraźnie na pojedynczych węzłach czy przekrojach. Dostępne są środki płynne i stałe, wszystkie wymagają wymieszania z wodą i wszystkie chronią przed owadami, grzybami i ogniem. Wymagane stężenie roztworów i ich zużycie zawsze jest podane na opakowaniu. W zależności od preparatu potrzebne jest jednokrotne lub dwukrotne malowanie.

Więźba dachowa

Więcej na ten temat: www.domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Brama bezpieczna z obu stron

Brama bezpieczna z obu stron

Bezpieczeństwo kojarzy się nam z ochroną przed włamaniem. To oczywiście kwestia niezwykle istotna, jednak brama garażowa – poza tym, że ma stawiać opór złodziejowi – nie może też stanowić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa nas, użytkowników. Jakie rozwiązania stosują producenci, żeby zapewnić nam pełen komfort?

Stan surowy przed zimą

Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a od wiosny jak najszybciej ruszyć dalej? To dobrze, przez zimę budynek zdąży wyschnąć, a Tobie łatwiej będzie rozplanować harmonogram dalszych prac. Musisz jednak zadbać o to, żeby konstrukcja bezpiecznie przetrwała tę trudną aurę.

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu?