Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczania drewna jest ​impregnacja ciśnieniowa. Wymaga jednak spełnienia określonych warunków. Najlepiej sprawdza się tu drewno sosnowe, do tego wysuszone do wilgotności poniżej 25%. Najbezpieczniej kupić tarcicę w tartaku, który jednocześnie oferuje usługi impregnacji ciśnieniowej, wtedy mamy gwarancję prawidłowego wysezonowania i zabezpieczenia drewna.

Kąpiel zanurzeniowa

Środek impregnujący wnika w tarcicę do głębokości 5 mm. Nie powinno się przeprowadzać tego zabiegu na własnej działce, bo wymagana jest utylizacja zużytego środka. Lepiej zamówić taką usługę w tartaku. Uwaga – elementy przycięte muszą być ponownie zabezpieczone ręcznie! Drewno przed kąpielą nie powinno być zbyt suche, żeby na jego powierzchni nie pojawiały się solne wykwity.

Malowanie i natrysk

Niektórzy tą właśnie metodą zabezpieczają całą więźbę, inni używają jej tylko doraźnie na pojedynczych węzłach czy przekrojach. Dostępne są środki płynne i stałe, wszystkie wymagają wymieszania z wodą i wszystkie chronią przed owadami, grzybami i ogniem. Wymagane stężenie roztworów i ich zużycie zawsze jest podane na opakowaniu. W zależności od preparatu potrzebne jest jednokrotne lub dwukrotne malowanie.

Więźba dachowa

Więcej na ten temat: www.domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

O ile ściany i nowoczesne okna spełniają wymogi izolacyjności cieplnej z nawiązką, to już temat połączeń między nimi mocno się komplikuje.

Ocieplaj bez pośpiechu

Ocieplaj bez pośpiechu

Zbytni pośpiech przy ocieplaniu budynku może spowodować wystąpienie zacieków na wykończonej elewacji, złuszczenie się tynku, a nawet odspojenie całej termoizolacji od ściany. Na jakim etapie można bezpiecznie przystąpić do prac ociepleniowych?