Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczania drewna jest ​impregnacja ciśnieniowa. Wymaga jednak spełnienia określonych warunków. Najlepiej sprawdza się tu drewno sosnowe, do tego wysuszone do wilgotności poniżej 25%. Najbezpieczniej kupić tarcicę w tartaku, który jednocześnie oferuje usługi impregnacji ciśnieniowej, wtedy mamy gwarancję prawidłowego wysezonowania i zabezpieczenia drewna.

Kąpiel zanurzeniowa

Środek impregnujący wnika w tarcicę do głębokości 5 mm. Nie powinno się przeprowadzać tego zabiegu na własnej działce, bo wymagana jest utylizacja zużytego środka. Lepiej zamówić taką usługę w tartaku. Uwaga – elementy przycięte muszą być ponownie zabezpieczone ręcznie! Drewno przed kąpielą nie powinno być zbyt suche, żeby na jego powierzchni nie pojawiały się solne wykwity.

Malowanie i natrysk

Niektórzy tą właśnie metodą zabezpieczają całą więźbę, inni używają jej tylko doraźnie na pojedynczych węzłach czy przekrojach. Dostępne są środki płynne i stałe, wszystkie wymagają wymieszania z wodą i wszystkie chronią przed owadami, grzybami i ogniem. Wymagane stężenie roztworów i ich zużycie zawsze jest podane na opakowaniu. W zależności od preparatu potrzebne jest jednokrotne lub dwukrotne malowanie.

Więźba dachowa

Więcej na ten temat: www.domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Wentylacja, a straty ciepła

Wentylacja, a straty ciepła

Obecnie dążymy do jak najbardziej szczelnego budownictwa. Musimy jednak pamiętać, że im szczelniejszy dom zbudujemy tym mniejsza będzie samoistna cyrkulacja powietrza, a w najbardziej szczelnych budynkach, wręcz jej nie będzie.

Bezpiecznie na dachu

Bezpiecznie na dachu

Elementy systemów komunikacji dachowej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po dachu, a bywa, że bez nich w ogóle nie sposób na niego wejść, co utrudnia naprawy serwisowe czy zamontowanie anteny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zamawiania pokrycia.