Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Dziecko bezpieczne w domu – dom, który chroni

Według statystyk, większość wypadków dzieci, ma miejsce w domu. Eksperci podkreślają, że znaczna ich część jest do uniknięcia. Czasem od najbardziej niebezpiecznego wypadku może uchronić drobne zabezpieczenie. W jaki sposób możemy zadbać o najmłodszych w domu?

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, pragniemy uchronić je przed każdym możliwym niebezpieczeństwem. Jednak, mimo to, bardzo duży procent wypadków najmłodszych ma miejsce w domu, w dodatku pod opieką dorosłych. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie dlatego, że skupiamy się na oczywistych zagrożeniach. Łapiemy dziecko za rękę, podczas przechodzenia przez ulicę, uczymy rozglądać się na pasach, natomiast zapominamy, że w domu, na pozór bezpiecznym, na nasze dziecko czyha mnóstwo, mniejszych lub większych zagrożeń. 

Najczęstsze wypadki z udziałem dzieci: 

  • Upadki    

Schody to dopiero wierzchołek góry lodowej. Największe zagrożenie stanowią okna. Otwarcie go przez dziecko może być tragiczne w skutkach, powodując upadek z dużej wysokości. 

  • Zatrucia 

Często są skutkiem nieuwagi dorosłych. Do zatrucia może dojść, kiedy w ręce dziecka dostanie się niepowołana substancja, np. środek chemiczny do sprzątania. Toksyczne substancję równie często dostają się do dziecięcego organizmu, wraz z częścią zabawki, którą dziecko pod nieuwagę dorosłego może próbować połknąć. 

  • Oparzenia 

Do najczęstszych przyczyn należy oblanie gorącą substancją, do którego może dojść, podczas gdy nienadzorowane dziecko będzie próbowało zdjąć z kuchenki gazowej np. garnek z wrzątkiem lub gorącym olejem 

  • Utonięcia

Do utonięć w domu dochodzi w ogródkowych basenach lub nawet w wannie, dlatego nawet podczas kąpieli, dziecko musi być nadzorowane przez osobę dorosłą. 

Innym potencjalnym zagrożeniem jest również przygniecenie meblami. W przypadku mocowania na ścianie półek lub stawianiu szaf i regałów należy mieć na uwadze, czy mebel nie zagraża bezpieczeństwu, nie tylko dziecka, ale każdego użytkownika domu. 

W jaki sposób zabezpieczyć dom? 

Jednym z głównych zabezpieczeń jest oczywiście nadzór dziecka. Nic nie uchroni go przed niebezpieczeństwem jak spostrzegawcze oko opiekuna lub rodzica. Jednak, mechaniczne zabezpieczenia, wspierają ochronę i jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo dziecka w domu. Do podstawowych zabezpieczeń należą, m.in: 

  • Zabezpieczenia ostrych rogów i krawędzi, amortyzujące uderzenia w głowę; 
  • Barierki, blokujące dziecku dostęp do schodów;
  • Blokady, uniemożliwiające otwarcie szafek, szuflad, lodówki, piekarnika, itp;
  • Zaślepki do gniazdek elektrycznych;
  • Taśmy antypoślizgowe, np. na schody; 
  • Mata antypoślizgowa do wanny.

Jak zabezpieczyć okna?

Okna to bardzo niebezpieczne miejsce w domu, ponieważ dla dziecka jest źródłem ciekawych obrazów i rozrywki. Świat zewnętrzny jest dla najmłodszych na tyle interesujący, że z pewnością będą próbowali się do niego dostać i umożliwić sobie “podglądanie” tego co dzieje się na zewnątrz. Jednym z głównych rozwiązań do wdrożenia jest odsunięcie mebli, umożliwiających się dostanie do okna. Jeśli pod oknem stoi kanapa lub biurko/stół czeka nas przemeblowanie. Odcięcie możliwej drogi do okna, może uchronić dziecko przed zagrożeniem. Oprócz tego oczywiście należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia samego okna. Jakie?

Klamka ROTO
  • Klamki z kluczykiem

Najpopularniejsza forma zabezpieczenia okna. Aby otworzyć lub uchylić okno, należy przekręcić kluczyk, a więc dziecko nie zrobi tego samo. Przy tym rozwiązaniu za każdym razem należy pamiętać, aby kluczyk nie został w klamce. 

  • Klamki z przyciskiem

Przycisk montowany jest pomiędzy klamką, a skrzydłem okiennym. Najważniejsze, aby przycisk był dość mocny, tak aby lekkie wciśnięcie nie umożliwiało wykonania operacji na oknie. W takim przypadku, dziecko mogłoby sforsować zabezpieczenie i samodzielnie otworzyć okno. Jeśli do wykonania czynności niezbędne będzie użycie większej siły, nie będzie to dla niego możliwe i pozostanie bezpieczne. 

Cel: Przestrzeń bezpieczna dla dziecka 

Priorytetem w przygotowaniu domu na obecność dziecka jest jego bezpieczeństwo. Oprócz nadzoru rodzica, który jest niezawodnym sposobem na ochronę najmłodszych, dostępne są mechaniczne zabezpieczenia i blokady, redukujące zagrożenia, czyhające na dziecko w domu. 

 

 

Powiązane wpisy

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

O ile ściany i nowoczesne okna spełniają wymogi izolacyjności cieplnej z nawiązką, to już temat połączeń między nimi mocno się komplikuje.

Inteligentny Kask zwiększy bezpieczeństwo na budowie?

Inteligentny Kask zwiększy bezpieczeństwo na budowie?

Polski zespół wypracował przełomowe rozwiązanie, które jest obecnie testowane na budowie jednego z warszawskich kompleksów biurowych. Inteligentny Kask to innowacyjne narzędzie, które ma znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników na placu budowy.

Bezpiecznie na dachu

Bezpiecznie na dachu

Elementy systemów komunikacji dachowej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po dachu, a bywa, że bez nich w ogóle nie sposób na niego wejść, co utrudnia naprawy serwisowe czy zamontowanie anteny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zamawiania pokrycia.