Baza Wiedzy / Porady ekspertów / G-U: drzwi – fundament bezpieczeństwa

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów w domu. Są fundamentem bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wybierając drzwi wejściowe trzeba zwrócić uwagę nie tylko materiał, z których są wykonane. Pokonanie zamka w zwykłych drzwiach zwykle zajmuje złodziejowi kilkadziesiąt sekund. W zależności od klasy bezpieczeństwa ten czas się wydłuża, dlatego warto wybrać drzwi w klasie „C” (według polskiej normy) lub przynajmniej klasie 3 wg normy europejskiej. O bezpieczeństwie drzwi w dużej mierze decyduje materiał (świetnie sprawdza się aluminium),  ale warto zwrócić też uwagę na okucia czy zamki.

Wybór zamka i sposobu jego otwierania to podstawa dobrych drzwi. (fot.GU)

Zamek nie do pokonania

Wybór zamka jest niezwykle istotny. To od niego zależy, czy złodziej będzie w stanie dostać się do środka. – Rygle po wysunięciu mają się blokować i nie powinny cofnąć się nawet przy manipulacji narzędziami. Zamek można pokonać odginając ramę albo skrzydło drzwiowe, ale  jeśli rygle, tak jak w zamku Secury Automatic wysuwają się na 20 mm – nie ma możliwości wysunięcia ich z zaczepów – tłumaczy Tomasz Bartol z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Bardzo ważne są też wkładki do zamków. Można je zamontować w każdym rodzaju drzwi w dowolnym momencie. – Zwróćmy uwagę na to, czy wkładki są odporne na wybicie i przewiercenie. Coraz częściej stosuje się też wkładki elektroniczne, dzięki którym drzwi możemy otwierać za pomocą karty albo breloka – to znacznie zwiększa bezpieczeństwo – tłumaczy Tomasz Bartol.

Nowoczesne rozwiązania

Do prywatnych domów wkraczają już nowe technologie. Dzięki nim żyje się łatwiej, ale też zdecydowanie bezpiecznej. – Bardzo popularna jest biometryczna kontrola dostępu, a więc czytniki linii papilarnych, klawiatury kodowe i czytniki RFID – mówi Tomasz Bartol. Dzięki takim rozwiązaniom nie musimy używać już tradycyjnego klucza. Czytniki linii papilarnych świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci, a pokonanie takiego systemu przez złodzieja będzie bardzo trudne. Decydując się na montaż tego typu elektronicznych gadżetów, musimy pamiętać o doprowadzeniu do drzwi prądu. – Najbardziej pewnym wyborem będzie montaż przepustu kablowego, np. Secure connect 200, który przekazuje napięcie z ramy drzwi do skrzydła i zasilał zamek, czy czytnik. To rozwiązanie systemowe, gwarantujące najwyższą jakość –  tłumaczy Tomasz Bartol.

 

Jak wybierać?

O tym, czy drzwi będą bezpieczne decyduje bardzo wiele technicznych szczegółów. Zwróćmy więc uwagę na producenta – nie tylko samych drzwi, ale i zastosowanych w nich okuć i zamków. Warto sprawdzić, czy produkty, które wybieramy są rekomendowane przez programy, takie jak np. Dom Bezpieczny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy najlepszą ochroną swojego domu.

Powiązane wpisy

KRISPOL: Komplet stolarki dla domu na Twoich zasadach

KRISPOL: Komplet stolarki dla domu na Twoich zasadach

Dzisiejsze możliwości stolarki otworowej pozwalają idealnie dopasować ją do aranżacji wnętrza. Sprawdź jak stworzyć połączenie na własnych zasadach.

ROTO radzi: jak wybrać okno do pokoju dziecka

ROTO radzi: jak wybrać okno do pokoju dziecka

Elektrycznie sterowane szyby w samochodzie można zablokować przed otwarciem przez dzieci jednym przyciskiem. Warto podobne rozwiązanie zastosować także w oknach zamontowanych w dziecięcych pokojach. Zwłaszcza, gdy znajdują się one na piętrze.

G-U: Innowacyjne rozwiązania dla inteligentnego domu

G-U: Innowacyjne rozwiązania dla inteligentnego domu

Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Domy przyszłości przechodzą do teraźniejszości, a na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dla tego typu budownictwa.