Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Mapa zagrożeń domu

Dom to miejsce, w którym każdy chciałby – i powinien – czuć się bezpiecznie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz dom może stać obiektem zainteresowania złodziei. A jeśli dojdzie do włamania i bezpardonowego naruszenia naszej prywatności, jeszcze długo po takim zdarzeniu nie poczujemy się w domu bezpiecznie i… jak w domu. Dlatego zanim stanie się coś złego, warto spojrzeć na najbliższe otoczenie oczami złodzieja. Poniżej znajdziecie listę czynników, które mogą wpłynąć na to, jak atrakcyjny będzie dla nich Wasz dom.

Czynnik 1

Poziom życia mieszkańców oraz to, jak są oceniani przez otoczenie, decyduje o większym lub mniejszym zagrożeniu. Co ciekawe, zwykle obowiązuje zasada: bogaty mieszkający wśród bardzo bogatych jest mniej zagrożony niż bogaty wśród biednych. Nie bez znaczenia jest także sposób zarabiania pieniędzy przez mieszkańców; im szersze kontakty, im więcej ludzi wie o poziomie zarobków i wydatków, tym większa szansa na włamanie lub napad. Te fakty wydają się oczywiste, więc dlaczego w takim razie zdarzają się włamania do domów, a straty wynoszą 100 – 200 tys. złotych?

Jeśli nie zamontowano alarmu, zamki i zabezpieczenia były byle jakie, można zaryzykować stwierdzenie, że ofiary włamania były same sobie winne. Kiepskie zamki czy kłódki dość łatwo pokonać nawet bez pozostawienia śladów. W takim przypadku może być również kłopot z wypłatą ubezpieczenia: w ogólnych warunkach (OWU) zwykle umieszczony jest zapis, że ślady włamania muszą być widoczne!

Czynnik 2

Architektura obiektu i jego otoczenie w sposób istotny wpływają na ułatwienie lub utrudnienie przestępcom działania, a także na wybór miejsca ataku. Trzeba przyjąć następujące zasady:

  • każde dodatkowe drzwi, oprócz wejściowych, zwiększają szansę włamania. Ocenia się, że dwoje drzwi to czterokrotnie większe ryzyko, zaś troje oznacza dziewięciokrotny wzrost zagrożenia
  • każde okno, każde drzwi niewidoczne z ulicy i nie chronione bardziej niż te od strony widocznej to ułatwianie działania przestępcom;
  • okna do piwnic i okna dachowe to miejsca ewentualnego ataku.

Czynnik 3

Zabezpieczenia mechaniczne, np. kraty i rolety, jeśli są dla przestępców widoczne, mogą ich odstraszać. Mogą też stanowić element zaskoczenia. Jednak wszędzie tam, gdzie przestępcy nie obawiają się hałasowania przy włamaniu i mają nieograniczony czas działania, same zabezpieczenia mechaniczne nie wystarczą. Musi być wtedy także system alarmowy i to dobrany odpowiednio do poziomu zagrożenia.

Czy system alarmowy wystarczy, aby ochronić dom? To zależy od sytuacji. O skuteczności zabezpieczenia obiektu decyduje czas liczony od chwili podjęcia przez przestępców przełamywania zabezpieczeń mechanicznych do podjęcia interwencji, która przerwie czynienie dalszych strat. Co to znaczy w praktyce?

Przykład 1

Kolekcjoner mieszkający w domu jednorodzinnym zabezpieczył okna i drzwi kratami. Rzadko opuszczał dom, ale na zakupy poświęcał około pół godziny i w tym czasie przestępcy po kawałku podpiłowywali kratę maskując każdorazowo miejsce przecinania. Po powrocie z kolejnych zakupów właściciel zastał dom okradziony. Czego zabrakło w ochronie? Systemu alarmowego.

Przykład 2

Wokół domu zamontowano system alarmowy wykrywający intruzów między płotem a ścianą budynku. System podłączono do stacji monitorowania. Gwarantowany czas przyjazdu patrolu interwencyjnego wynosił ok. 10 minut. Podczas nieobecności mieszkańców przestępcy pokonali płot – system alarmowy ich wykrył – patrol został skierowany do obiektu ale… Okna ani drzwi nie były antywłamaniowe; przestępcy w niecałą minutę pokonali zabezpieczenia i zabrali wszystko, co było wartościowe i dało się wynieść w przeciągu 5 – 6 minut. Co zawiodło? Zabrakło powstrzymania przestępców przez zabezpieczenia mechaniczne.

Miejsca ataku

Atak jest najbardziej prawdopodobny tam, gdzie:

  • włamywacz nie będzie widoczny;
  • zabezpieczenia są najsłabsze i jest to widoczne;
  • włamywacz ma możliwość w miarę stabilnego postawienia nóg (np. balkon, taras);
  • właściciel będzie się go najmniej spodziewał i zastosuje najsłabsze zabezpieczenie (np. wyłaz dachowy, okna piwniczne i garażowe).

Statystyki policyjne wskazują natomiast, że do włamań dochodzi najczęściej przez:

  • drzwi na taras i balkon;
  • drzwi do garażu i nisko położone okna;
  • drzwi wejściowe i niewidoczne okna, także do piwnic.

I to właśnie o zabezpieczenie tych miejsc powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

Autor: Stefan Siudalski, ekspert programu Dom Bezpieczny

Powiązane wpisy

Zabezpieczenia okien

Zabezpieczenia okien

Chcemy mieszkać bezpiecznie. Dlatego coraz częściej dbamy, żeby okna czy drzwi stanowiły odpowiednie zabezpieczenie.

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka domu czy mieszkania, ale również skuteczna ochrona przeciwwłamaniowa. Aby spełnić swoje zadanie, drzwi muszą mieć odpowiednią budowę skrzydła, okuć i ościeżnicy.

Po remoncie powinniśmy wymienić wszystkie zamki. #PrawdaCzyFałsz?

Po remoncie powinniśmy wymienić wszystkie zamki. #PrawdaCzyFałsz?

Czy na pewno wiemy, jak wyglądają i co robią na co dzień złodzieje i włamywacze? Większość być może utrzymuje się wyłącznie z kradzieży, ale na pewno są też tacy, którzy w ciągu dnia wykonują “zwykłe” zajęcia.