Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Drzwi przeciwwłamaniowe powinny mieć dwa zamki. #PrawdaCzyFałsz?

 Aby drzwi były uznane za przeciwwłamaniowe, powinny być wyposażone w jeden zamek wielopunktowy lub dwa zamki jednopunktowe.

Jeśli nasze drzwi wyposażone są w jeden zamek, jest to zamek wpuszczany  (schowany w skrzydle drzwiowym), umieszczany pod klamką.  Jest wyposażony w ruchomy zaczep lub hak ryglujący i kilka rygli kotwiących się w ościeżnicy, które wysuwają się podczas zamykania zamka.

Zamek może być otwierany obustronną klamką, ale też wyposażony w zatrzask uruchamiany przez jej półobrót. Ze względów bezpieczeństwa powinien łatwo otwierać się od środka, przez pokręcenie gałki.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch zamków jednopunktowych, z których jeden, wpuszczany, umieszczony jest pod klamką, a drugi, wpuszczany lub wierzchni – powyżej. Zamek wierzchni jest wyposażony w mocny rygiel stalowy, który może być uchylany, przeznaczony do otwierania za pośrednictwem wkładki bębenkowej lub bezpośrednio kluczem. Zarówno kaseta zamka, jak i oczywiście rygiel muszą być wykonane ze stali.

W przypadku drzwi dwuskrzydłowych wybiera się z reguły zamki, które umożliwiają  zablokowanie pionowym prętem ryglującym głównej krawędzi zamykającej jednego lub obu skrzydeł.

Zamki mogą być wyposażone w elementy elektroniki, które znacząco poprawiają komfort użytkowania oraz wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa.

Coraz większa popularność zdobywają zamki wyposażone w czytniki linii papilarnych, Bluetooth czy klawiaturę alfanumeryczną. Do odryglowania drzwi w tych przypadkach nie trzeba posługiwać się kluczem. Wystarczy przytknąć palec do czytnika linii, zbliżyć się na odpowiednią odległość z nadajnikiem Bluetooth lub wprowadzić kod na klawiaturze. Rozwiązania takie poprawiają bezpieczeństwo i eliminują ryzyko np. zgubienia klucza i konieczności wymiany zamków lub wkładek.

Aby dowiedzieć się więcej na temat okuć w drzwiach zewnętrznych koniecznie przeczytaj artykuł dla profesjonalistów!

Powiązane wpisy

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Zamki z certyfikatem podwyższonej odporności na włamanie, czyli w skrócie zamki antywłamaniowe są wyposażone w odpowiednie wkładki bębenkowe. Zależnie od konstrukcji mogą mieć one nawet 6 klasę bezpieczeństwa. Mechanizm wkładki uruchamia się przy pomocy klucza lub pokrętła. Do drzwi wejściowych stosuje się wkładki dwustronne: otwierane tylko kluczem lub otwierane od zewnątrz kluczem, zaś od wewnątrz … Czytaj dalej Bezpieczne zamki z certyfikatem

Łatwiej się włamać do domu, niż do mieszkania. #PrawdaCzyFałsz?

Łatwiej się włamać do domu, niż do mieszkania. #PrawdaCzyFałsz?

Ważne, aby drzwi miały wsparcie w postaci dodatkowych bolców ryglujących. Które drzwi jednak są łatwiejsze do sforsowania?

Ubezpieczenia mieszkań i domów

Ubezpieczenia mieszkań i domów

Ubezpieczenie mieszkania lub domu przed włamaniem to jedna z podstawowych polis majątkowych, jakie oferowane są w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych.