Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Czytniki linii papilarnych nie zabezpieczają drzwi. #PrawdaCzyFałsz?

Czasy, gdy drzwi były otwierane za pomocą klucza, powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej wybieramy zamki, które współpracują z klawiaturami numerycznymi, kartami dostępu czy czytnikami linii papilarnych. Czy te nowoczesne rozwiązania są tylko ułatwieniem dla użytkowników, czy pełnią również funkcje zabezpieczające?

Stosunkowo prostymi konstrukcyjnie rozwiązaniami są szyfratory numeryczne, w których poszczególnym przyciskom na klawiaturze są przyporządkowane cyfry. Wbicie kodu zwalnia zamek drzwi. Jest to rozwiązanie o najniższym poziomie zabezpieczenia.

Kolejnym rozwiązaniem są systemy wykorzystujące identyfikatory (karty, czipy, breloki). Odczytanie danych wymaga zbliżenia identyfikatora do czytnika. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są aktywne karty zbliżeniowe z własnym zasilaniem, co umożliwia zwiększenie zasięgu nawet do kilku metrów. Oprócz tego spotkamy urządzenia wejściowe odczytujące numery tablicy rejestracyjnej samochodu, jak również piloty emitujące w kierunku czytnika fale radiowe, a także czytniki Bluetooth. Ich zasięg to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Takie systemy oferują średni poziom zabezpieczenia.

Najwyższy poziom zabezpieczeń zapewniają systemy biometryczne, czyli skanery. Wyposaża się je np. w czytnik linii papilarnych, siatkówki czy tęczówki oka, a nawet DNA. Mogą również rozpoznawać twarz i brzmienie głosu. Wielbicieli kina akcji musimy jednak rozczarować: ucięty palec nie otworzy drzwi, ponieważ czytniki są najczęściej wyposażone w funkcję monitorowania temperatury.

Wszystkie opisane rozwiązania oferują poziom zabezpieczenia co najmniej tak wysoki, jak zwykły klucz. Sprawiają, że zamek jest ukryty w skrzydle drzwiowym, a włamywaczowi choćby z tego powodu trudniej się do niego dostać. A jeśli mowa o skanerach: czy jest coś bardziej unikalnego, niż odcisk linii papilarnych czy wzór tęczówki? Jeśli nawet, na pewno nie jest to klucz…

Powiązane wpisy

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, a ich integralną częścią są baterie i akumulatory, magazynujące energię. Jak działają i dlaczego są tak ważne?

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

Współczesna architektura jest wynikiem kompromisu pomiędzy prostotą, funkcjonalnością i naturą. Nowoczesne bryły, otwarte przestrzenie i nowe podejście do planowania otoczenia dominują w najnowszych trendach. Otwieramy się na naturę. Zapraszamy ją do wnętrz, wykorzystując oryginalne, przeskalowane i panoramiczne przeszklenia. Postępowe budownictwo, korzystając z najnowszych technologii, wdraża inteligentne rozwiązania, które stają się kompanami codziennego życia.

Smog jest również w Twoim domu! Czy można się przed nim ustrzec?

Smog jest również w Twoim domu! Czy można się przed nim ustrzec?

Sezon grzewczy już się rozpoczął i wszyscy odczuwamy jego negatywne skutki. Nad okolicą unosi się gęsta, szara mgła zawierająca zanieczyszczenia – smog.