Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Czytniki linii papilarnych nie zabezpieczają drzwi. #PrawdaCzyFałsz?

Czasy, gdy drzwi były otwierane za pomocą klucza, powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej wybieramy zamki, które współpracują z klawiaturami numerycznymi, kartami dostępu czy czytnikami linii papilarnych. Czy te nowoczesne rozwiązania są tylko ułatwieniem dla użytkowników, czy pełnią również funkcje zabezpieczające?

Stosunkowo prostymi konstrukcyjnie rozwiązaniami są szyfratory numeryczne, w których poszczególnym przyciskom na klawiaturze są przyporządkowane cyfry. Wbicie kodu zwalnia zamek drzwi. Jest to rozwiązanie o najniższym poziomie zabezpieczenia.

Kolejnym rozwiązaniem są systemy wykorzystujące identyfikatory (karty, czipy, breloki). Odczytanie danych wymaga zbliżenia identyfikatora do czytnika. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są aktywne karty zbliżeniowe z własnym zasilaniem, co umożliwia zwiększenie zasięgu nawet do kilku metrów. Oprócz tego spotkamy urządzenia wejściowe odczytujące numery tablicy rejestracyjnej samochodu, jak również piloty emitujące w kierunku czytnika fale radiowe, a także czytniki Bluetooth. Ich zasięg to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Takie systemy oferują średni poziom zabezpieczenia.

Najwyższy poziom zabezpieczeń zapewniają systemy biometryczne, czyli skanery. Wyposaża się je np. w czytnik linii papilarnych, siatkówki czy tęczówki oka, a nawet DNA. Mogą również rozpoznawać twarz i brzmienie głosu. Wielbicieli kina akcji musimy jednak rozczarować: ucięty palec nie otworzy drzwi, ponieważ czytniki są najczęściej wyposażone w funkcję monitorowania temperatury.

Wszystkie opisane rozwiązania oferują poziom zabezpieczenia co najmniej tak wysoki, jak zwykły klucz. Sprawiają, że zamek jest ukryty w skrzydle drzwiowym, a włamywaczowi choćby z tego powodu trudniej się do niego dostać. A jeśli mowa o skanerach: czy jest coś bardziej unikalnego, niż odcisk linii papilarnych czy wzór tęczówki? Jeśli nawet, na pewno nie jest to klucz…

Powiązane wpisy

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Zaawansowane technologie umożliwiły producentom wdrożenie automatycznej stolarki, czyli między innymi okien, drzwi i bram wyposażonych w inteligentne systemy napędowe. Wszystkie elementy automatycznej stolarki powinny być zaplanowane w taki sposób, aby współgrały ze sobą – napędy powinny był połączone z alarmem, oświetleniem czy rekuperacją, tak aby finalnie tworzyć jeden, zgrany system.

G-U przypomina: Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu!

G-U przypomina: Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu!

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych cech domu. Mieszkanie jest dla nas przestrzenią, w której możemy się swobodnie odprężyć i doświadczyć prawdziwego komfortu. Dlatego odliczając dni do wakacyjnego wyjazdu dobrze jest pomyśleć nie tylko o miejscu, do którego się wybieramy, ale też o tym, które zostawiamy na jakiś czas puste i wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by zapewnić mieszkaniu skuteczną ochronę nie tylko w te wakacje, ale także przez kolejne lata.