Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Inteligentne domy to krok w stronę zwiększenia wygody i komfortu domowników. Zaawansowane technologie umożliwiły producentom wdrożenie automatycznej stolarki, czyli między innymi okien, drzwi i bram wyposażonych w nowoczesne systemy napędowe. 

 

Idea Smart Home

Prawidłową pracę domu inteligentnego zapewnia zaawansowany technologicznie system zintegrowanych urządzeń, ułatwiający domownikom codzienne funkcjonowanie. Wszystkie jego elementy powinny ze sobą współpracować – napędy i czujniki są połączone z alarmem, oświetleniem czy rekuperacją, finalnie tworząc spójną całość, wspierającą nasz komfort.

fot.: Wiśniowski

 

Odpowiednie zaprogramowanie umożliwia nam między innymi zdalne sterowanie takimi elementami jak bramy, drzwi czy okna. Dodatkowo napędy w stylu smart są bezpośrednio połączone z czujnikami alarmowymi lub oświetleniowymi – mogą wysyłać sygnały o nietypowych zdarzeniach oraz monitorować ich pracę. Za pomocą smartfona możemy sterować urządzeniami na odległość – otwierać je lub zamykać.

Produkty automatyczne, wyposażone w zaawansowane technologicznie systemy oraz ich działanie przedstawił Michał Marcinowski, manager produktu Aluprof:

Inteligentny dom pomaga w oszczędzaniu

Sterowanie domem, w stylu smart może ułatwić oszczędzanie. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom mamy możliwość odpowiednio dostosować działanie systemów grzewczych, np. ustawiać ich parametry indywidualnie do każdego pomieszczenia oraz dopasować je do temperatury za oknem oraz stanu jakości powietrza. Zaawansowana technologia umożliwia również automatyczne otwieranie i zamykanie okna, podczas naszej nieobecności, zapewniające niezbędną wymianę powietrza. Przy włączeniu ogrzewania (w przypadku braku rekuperacji) świeże powietrze znacznie szybciej się nagrzeje, co zmniejszy zużycie gazu.

Pozostając w tematyce sterowania, inteligentne systemy mogą odpowiednio zareagować na warunki atmosferyczne i  zamknąć okno automatycznie, jeśli wykryją, że sytuacja pogodowa tego wymaga (ulewa, wichura, ostry śnieg). Na temat automatycznych okien wypowiedział się inżynier wsparcia technicznego i rozwoju z G-U Polska:

Mamy dwie opcje automatyzacji okien. Pierwsza zakłada instalację na dachu lub elewacji budynku czujnika pogodowego. Czujnik wysyła sygnał do sterownika, a ten do siłownika okiennego. Siłownik zamyka okno automatycznie w sytuacji wystąpienia silnego wiatru lub obfitych opadów, np. śniegu. W opcji rozszerzonej ten sam system (czujnik wiatru i deszczu + sterownik + siłownik okienny) skonfigurowany jest dodatkowo z modułem GU Controller IO oraz centralą sterującą inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. W tej wersji zyskujemy możliwość kontroli nad stanem okien (otwarte/zamknięte) i zdalnego sterowania nimi na odległość – Tomasz Bartol.

Bardzo powszechne w dzisiejszych czasach jest korzystanie z automatycznych bram. Popularność tego rozwiązania sprawiła, że jest ono zupełnie naturalne i często wykorzystywane. Do tego samego dążą obecnie producenci okien i drzwi. Z czasem na rynku będzie dostępne coraz więcej produktów z tej kategorii, wyposażonych w inteligentne napędy, ułatwiające ich zdalne sterowanie i integracje z innymi systemami, np. alarmem lub kamerą.

Więcej informacji na temat inteligentnych rozwiązań i nowoczesnych technologii można przeczytać na stronie PETECKI

Inteligentne rozwiązania dla domów powstały z myślą o użytkowniku. Komfort i wygoda mieszkańców oraz zapewnienie im bezpieczeństwa to priorytet producentów stolarki automatycznej. Zdalne sterowanie, wrażliwe czujniki oraz odpowiednio zaprogramowane systemy sprawiają, że użytkowanie domu staje się intuicyjne i wygodne. Sprawna współpraca systemów napędowych i alarmowych wspomaga bezpieczeństwo domowników. Za pomocą natychmiastowego powiadomienia o niestandardowym zdarzeniu – otwarciu okna, drzwi lub jakiejkolwiek podejrzanej czynności, system daje mieszkańcom czas na odpowiednią reakcję.

 

Powiązane wpisy

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

G-U: Domy tworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników

Współczesna architektura jest wynikiem kompromisu pomiędzy prostotą, funkcjonalnością i naturą. Nowoczesne bryły, otwarte przestrzenie i nowe podejście do planowania otoczenia dominują w najnowszych trendach. Otwieramy się na naturę. Zapraszamy ją do wnętrz, wykorzystując oryginalne, przeskalowane i panoramiczne przeszklenia. Postępowe budownictwo, korzystając z najnowszych technologii, wdraża inteligentne rozwiązania, które stają się kompanami codziennego życia.

Automatyzacja wentylacji, czyli rekuperacja w Smart Home

Automatyzacja wentylacji, czyli rekuperacja w Smart Home

Rekuperacja, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Może bez problemu współpracować w systemie Smart Home z innymi elementami domu, np. oknami, które stanowią główną drogę powietrza.

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, a ich integralną częścią są baterie i akumulatory, magazynujące energię. Jak działają i dlaczego są tak ważne?