Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Bramy otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika. #PrawdaCzyFałsz?

Istnieją opinie, że bramy garażowe otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika oraz słabo chronią przed włamaniem. Prawdą jest, że opadające bezwładnie skrzydło mogłoby przygnieść do posadzki człowieka, zwierzę lub samochód. Dlatego obecnie stosuje się wielostopniowe zabezpieczenia eliminujące takie ryzyko. W przypadku pęknięcia sprężyny mechanizm zabezpieczający sprawia, że brama nie opadnie, ale zatrzyma się. W razie napotkania przeszkody i niespodziewanego oporu podczas zamykania bramy automatycznej siłownik zatrzymuje ją, po czym ponownie otwiera.

Każda brama segmentowa musi posiadać ochronę przed zakleszczeniem palców. W tym celu producenci stosują segmenty o specjalnie wyprofilowanych krawędziach oraz osłony bocznych prowadnic. Aby zmniejszyć ryzyko skaleczenia ręki, stalowe liny nośne schowane są za rolkami prowadzącymi.

Odpowiednie zabezpieczenia posiadają również bramy uchylne. Przed niekontrolowanym opadnięciem skrzydła chroni zestaw sprężyn naciągowych. Dla zabezpieczenia przed zakleszczeniem palców sprężyny osłania się plastikowymi tulejami. Wszystkie odsłonięte elementy bramy mają zaoblone krawędzie i osłony chroniące przed przytrzaśnięciem dłoni.

Bramy rolowane standardowo wyposażone są w silniki elektryczne. Przed opadnięciem płata chroni hamulec inercyjny. W przypadku sterowania za pomocą pilota radiowego brama musi posiadać zabezpieczenie przed przygnieceniem podczas zamykania. Może to być wyłącznik przeciążeniowy w silniku, zabezpieczenie krawędziowe lub fotokomórki.

Bramy z napędem

Zdalnie sterowany napęd zwiększa komfort obsługi i bezpieczeństwo użytkownika bramy garażowej. Standardowym zabezpieczeniem napędów jest funkcja wykrywania przeszkód. Dla poprawy bezpieczeństwa instalowane są fotokomórki, które nie pozwalają na zamknięcie bramy, gdy wiązka światła pomiędzy nimi jest przerwana.

Jak widać, osąd, że bramy otwierane do góry są niebezpieczne dla użytkownika jest błędny. Pamiętajmy też, że brama musi być dobrze zamontowana i regularnie serwisowana – tylko nienaganny stan wszystkich elementów zapewni skuteczną ochronę.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zapraszamy do artykułu dla profesjonalistów: https://dombezpieczny.com/?post_type=baza_wiedzy&p=374&preview=true

Powiązane wpisy

Okna, drzwi i bramy – wymagania ubezpieczycieli

Okna, drzwi i bramy – wymagania ubezpieczycieli

W przypadku ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem typowe zabezpieczenia nieruchomości wymagane i opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia większości towarzystw się powtarzają.

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Po remoncie powinniśmy wymienić wszystkie zamki. #PrawdaCzyFałsz?

Po remoncie powinniśmy wymienić wszystkie zamki. #PrawdaCzyFałsz?

Czy na pewno wiemy, jak wyglądają i co robią na co dzień złodzieje i włamywacze? Większość być może utrzymuje się wyłącznie z kradzieży, ale na pewno są też tacy, którzy w ciągu dnia wykonują “zwykłe” zajęcia.