Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Mapa zagrożeń domu

Dom to miejsce, w którym każdy chciałby – i powinien – czuć się bezpiecznie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz dom może stać obiektem zainteresowania złodziei. A jeśli dojdzie do włamania i bezpardonowego naruszenia naszej prywatności, jeszcze długo po takim zdarzeniu nie poczujemy się w domu bezpiecznie i… jak w domu. Dlatego zanim stanie się coś złego, warto spojrzeć na najbliższe otoczenie oczami złodzieja. Poniżej znajdziecie listę czynników, które mogą wpłynąć na to, jak atrakcyjny będzie dla nich Wasz dom.

Czynnik 1

Poziom życia mieszkańców oraz to, jak są oceniani przez otoczenie, decyduje o większym lub mniejszym zagrożeniu. Co ciekawe, zwykle obowiązuje zasada: bogaty mieszkający wśród bardzo bogatych jest mniej zagrożony niż bogaty wśród biednych. Nie bez znaczenia jest także sposób zarabiania pieniędzy przez mieszkańców; im szersze kontakty, im więcej ludzi wie o poziomie zarobków i wydatków, tym większa szansa na włamanie lub napad. Te fakty wydają się oczywiste, więc dlaczego w takim razie zdarzają się włamania do domów, a straty wynoszą 100 – 200 tys. złotych?

Jeśli nie zamontowano alarmu, zamki i zabezpieczenia były byle jakie, można zaryzykować stwierdzenie, że ofiary włamania były same sobie winne. Kiepskie zamki czy kłódki dość łatwo pokonać nawet bez pozostawienia śladów. W takim przypadku może być również kłopot z wypłatą ubezpieczenia: w ogólnych warunkach (OWU) zwykle umieszczony jest zapis, że ślady włamania muszą być widoczne!

Czynnik 2

Architektura obiektu i jego otoczenie w sposób istotny wpływają na ułatwienie lub utrudnienie przestępcom działania, a także na wybór miejsca ataku. Trzeba przyjąć następujące zasady:

  • każde dodatkowe drzwi, oprócz wejściowych, zwiększają szansę włamania. Ocenia się, że dwoje drzwi to czterokrotnie większe ryzyko, zaś troje oznacza dziewięciokrotny wzrost zagrożenia
  • każde okno, każde drzwi niewidoczne z ulicy i nie chronione bardziej niż te od strony widocznej to ułatwianie działania przestępcom;
  • okna do piwnic i okna dachowe to miejsca ewentualnego ataku.

Czynnik 3

Zabezpieczenia mechaniczne, np. kraty i rolety, jeśli są dla przestępców widoczne, mogą ich odstraszać. Mogą też stanowić element zaskoczenia. Jednak wszędzie tam, gdzie przestępcy nie obawiają się hałasowania przy włamaniu i mają nieograniczony czas działania, same zabezpieczenia mechaniczne nie wystarczą. Musi być wtedy także system alarmowy i to dobrany odpowiednio do poziomu zagrożenia.

Czy system alarmowy wystarczy, aby ochronić dom? To zależy od sytuacji. O skuteczności zabezpieczenia obiektu decyduje czas liczony od chwili podjęcia przez przestępców przełamywania zabezpieczeń mechanicznych do podjęcia interwencji, która przerwie czynienie dalszych strat. Co to znaczy w praktyce?

Przykład 1

Kolekcjoner mieszkający w domu jednorodzinnym zabezpieczył okna i drzwi kratami. Rzadko opuszczał dom, ale na zakupy poświęcał około pół godziny i w tym czasie przestępcy po kawałku podpiłowywali kratę maskując każdorazowo miejsce przecinania. Po powrocie z kolejnych zakupów właściciel zastał dom okradziony. Czego zabrakło w ochronie? Systemu alarmowego.

Przykład 2

Wokół domu zamontowano system alarmowy wykrywający intruzów między płotem a ścianą budynku. System podłączono do stacji monitorowania. Gwarantowany czas przyjazdu patrolu interwencyjnego wynosił ok. 10 minut. Podczas nieobecności mieszkańców przestępcy pokonali płot – system alarmowy ich wykrył – patrol został skierowany do obiektu ale… Okna ani drzwi nie były antywłamaniowe; przestępcy w niecałą minutę pokonali zabezpieczenia i zabrali wszystko, co było wartościowe i dało się wynieść w przeciągu 5 – 6 minut. Co zawiodło? Zabrakło powstrzymania przestępców przez zabezpieczenia mechaniczne.

Miejsca ataku

Atak jest najbardziej prawdopodobny tam, gdzie:

  • włamywacz nie będzie widoczny;
  • zabezpieczenia są najsłabsze i jest to widoczne;
  • włamywacz ma możliwość w miarę stabilnego postawienia nóg (np. balkon, taras);
  • właściciel będzie się go najmniej spodziewał i zastosuje najsłabsze zabezpieczenie (np. wyłaz dachowy, okna piwniczne i garażowe).

Statystyki policyjne wskazują natomiast, że do włamań dochodzi najczęściej przez:

  • drzwi na taras i balkon;
  • drzwi do garażu i nisko położone okna;
  • drzwi wejściowe i niewidoczne okna, także do piwnic.

I to właśnie o zabezpieczenie tych miejsc powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

Autor: Stefan Siudalski, ekspert programu Dom Bezpieczny

Powiązane wpisy

Do otwarcia okna wystarczy śrubokręt. #PrawdaCzyFałsz?

Żeby utrudnić włamywaczowi otwarcie okna stosuje się różne rozwiązania. Czy jednak potrzebuje on skomplikowanych narzędzi aby dostać się do środka?

Rolety zewnętrzne to najlepsze zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. #PrawdaCzyFałsz?

Obecność rolet zewnętrznych może zniechęcić włamywaczy – będą mieli więcej pracy, niż w domu sąsiada z nieosłoniętymi oknami.

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME